Příjmy amerických domácností rostly v březnu nejrychleji za tři měsíce. Spotřebitelé však pouze mírně zvýšili své výdaje a více šetřili. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Podle analytiků zpráva vyvolává otázku, zda se Američané neobávají dalšího vývoje ekonomiky.
Příjmy v březnu vzrostly ve srovnání s předchozím měsícem o 0,4 procenta. Analytici čekali zvýšení jen o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako po revizi v únoru (původně oznámeno +0,2 %). Po zdanění a úpravě o inflaci však příjmy stouply jen o 0,2 procenta.
Výdaje spotřebitelů se za březen podle dnešních dat statistiků zvýšily o 0,3 procenta a mírně zaostaly za odhady analytiků, kteří očekávali jejich růst o 0,4 procenta. Únorový údaj byl přitom dnes revidován až na 0,9 procenta z původních 0,8 procenta a vykázal tak největší skok od března 2009. Po zohlednění inflace však byly březnové výdaje vyšší jen o 0,1 procenta. Protože spotřeba rostla pomaleji než příjmy, míra úspor mírně stoupla o 0,1 procentního bodu na 3,8 procenta.
„Tato data vytvářejí dobrý základ pro druhé čtvrtletí. Povzbudivá byla data ohledně příjmů,“ uvedl Peter Newland, hlavní ekonom (219,25 GBp, -1,73%) Capital pro Spojené státy. Dodal, že v tomto čtvrtletí očekává postupný růst tvorby nových pracovních míst.
Páteční data z USA ukázala, že tempo růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalilo, protože firmy omezily investice a pomaleji doplňovaly zásoby. HDP největší ekonomiky světa se podle prvního odhadu v 1Q zvýšil o 2,2 procenta po 3,0% růstu v 4Q11, a nenaplnil tak očekávání, že poroste o 2,5 procenta. Zpomalení částečně zmírnily vysoké výdaje spotřebitelů, které ve čtvrtletí rostly nejrychleji za více než rok. Dnešní údaje však ukazují, že spotřebitelé na konci čtvrtletí byli méně ochotní utrácet. Výdaje spotřebitelů se na celkové ekonomické aktivitě země podílejí zhruba 70 procenty.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK)