Plány Číny a Indie na vybudování nových uhelných elektráren k pokrytí rostoucí poptávky po elektřině nejsou realizovatelné kvůli nedostatku vody k chlazení, prohlásil Peter Evans, ředitel společnosti (GE) zodpovědný za globální strategii. „Do svých modelů zatím nezapočítali omezení vodních zdrojů. Předpokládají, že vodu mají. Takže můj názor je takový, že ve skutečnosti nebudou moci postavit tolik uhelných elektráren, s čím počítají projekce,“ uvedl Evans na semináři v Tokiu.
Podle aktuální ročenky Mezinárodní energetické agentury (IEA) by čínská poptávka po uhlí měla do roku 2035 vzrůst o 70 % na 3,71 mld. metrických tun, zatímco v případě Indie by mělo ve stejném časovém horizontu dojít k 188% růstu na 1,15 mld. metrických tun uhelného ekvivalentu. Uvedenou měrnou jednotku zavádí IEA kvůli rozdílné výhřevnosti jednotlivých typů komodity.
V kalkulují, že čínská spotřeba vody v energetice by v následujících 13 letech měla vzrůst z letošních 5,21 mld. hektolitrů denně na téměř dvojnásobek. V celém New Yorku se nyní za den nespotřebovává ani setina projektovaného čísla. Odklon Číny i Indie od uhelných zdrojů by , jako výrobci turbín do paroplynových a větrných elektráren a vybavení pro solární elektrárny, obchodně prospělo.
V Indii hodlají nové tepelné elektrárny stavět všichni velcí energetičtí hráči: NTPC, Tata Power i Reliance Infrastructure. Podle zprávy institutu World Resources se 80 % nově budovaných kapacit nachází v oblastech s omezeným přístupem k vodě.
Evans předpokládá, že čínští i indičtí plánovači budou muset energetický mix upravit tak, aby v něm byl větší důraz kladen na zdroje méně náročné na vodu - větrné elektrárny nebo na uhelné elektrárny chlazené „na sucho“. Čína bude muset také spoléhat na zemní plyn víc, než se v současnosti odhaduje, jelikož paroplynové generátory potřebují na chlazení méně vody než ty poháněné spalováním uhlí. Podle IEA by čínská spotřeba zemního plynu měla do roku 2035 vzrůst pětinásobně na 502 mld. m3 ročně. Tato cifra zhruba odpovídá současné celoroční těžbě ruského Gazpromu.
(Bloomberg, ČTK)