Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy chápou, že pomoc Španělsku nebude stačit, jednat by měla ECB

Trhy chápou, že pomoc Španělsku nebude stačit, jednat by měla ECB

13.06.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Pod tlakem vlád zemí EU obdrží Španělsko pravděpodobně pomoc ve výši 100 miliard eur, která má zachránit jeho banky. Evropští lídři tvrdí, že tato částka převyšuje skutečnou potřebu, jenomže se mýlí. Podobně jako u Řecka to bude pravděpodobně málo na uklidnění investorů, kteří se bojí kolapsu španělských bank. Podmínky, které si klade Německo, pak mohou celkovou situaci Španělska ještě zhoršit.

Španělsko se nachází v rozdílné situaci než Řecko a Itálie. Jeho vláda nemá sklony k přílišnému utrácení. Před globální krizí jeho růst táhl boom ve stavebnictví a turisté ze severu, kteří ve Španělsku hledali odpočinek a nemovitosti. Finanční krize ale přinesla zhoršení kvality úvěrů a banky nyní tíží špatné hypotéční půjčky. Na rozdíl od Fedu nemůže centrální banka Španělska tisknout peníze, aby bankám pomohla pokrýt ztráty. A ECB pomoci bankám nemůže, ani nemůže požadovat reformy. Vláda by si tak musela půjčovat na mezinárodních trzích, aby bankám mohla pomoci.

Hodnota hypoték však dosahuje 65 % HDP, což je nad možnosti vlády. MMF odhaduje, že banky potřebují na rekapitalizaci asi 40 miliard eur a přibližně 100 miliard eur na odpis špatných úvěrů. Jak ale ukazuje vývoj průběhu krize v USA, první odhady ztrát jsou příliš nízké a budou růst. Trhy to brzy pochopí a výnosy vládních dluhopisů vzrostou na neudržitelné úrovně. 

 
Navíc věřitelské země ze severu budou zřejmě požadovat tvrdou restrukturalizaci bank, včetně fúzí, akvizic a uzavření nejslabších bank. Tento proces by mohl španělskou ekonomiku ještě více oslabit a banky by mohly skončit v rukou Němců, Nizozemců a dalších institucí ze severu. Španělské banky byly přitom v minulosti dobře vedeny, regulace byla efektivní a současné problémy představují pouze důsledek širší globální krize a evropské recese.

Zájmy a obavy Německa lze ale také pochopit, protože se jedná o největší věřitelskou zemi. Nejlepší by bylo, kdyby ECB dostala možnost pokrýt pomoc ve výši 125 miliard eur podobně, jako to učinil Fed v rámci programu TARP. ECB by pak měla dohlížet na užití pomoci a implementaci reforem doporučených ze strany MMF.

Autorem je Peter Morici ze Smith School of Business, University of Maryland.

(Zdroj: CNBC)


Čtěte více:

Moody's: Faktická žádost Španělska o pomoc nebo odchod Řecka může znamenat downgrady v eurozóně i EU
11.06.2012 9:01
Ratingová agentura Moody's Investors Service varovala, že by mohla zho...
Velká pomoc Španělsku, velká neznámá: Co teď čeká chřadnoucí Itálii?
11.06.2012 12:30
Italská ekonomika se zmítá v recesi s šířící se dluhovou krizí třetí k...
Stiglitz: Záchranný balík pro španělské banky nebude fungovat. Odchod Řecka by byl pro euro dobrou zprávou
11.06.2012 18:03
Zatímco Société Générale a Moody’s varují před negativními až fatálním...
Řecko chce po pomoci španělským bankám také mírnější podmínky. Fitch snižuje rating Banco Santander a BBVA
12.06.2012 8:47
Ať už bude výsledek blížících se řeckých voleb jakýkoliv, nevyhne se p...
Šéf Fitch Parker: „AAA“ ratingy v Evropě mohou padnout. Politici nevědí, co s krizí. Bankami by otřásl neřízený odchod Řecka
12.06.2012 13:36
Ratingová hodnocení evropských zemí, těšících se nyní nejvyššímu hodno...

Váš názor
 •  
  13.06.2012 11:06

  Řecko , Šponělsko , Itálie ,............... atd. atd. Kdy už slavná Anžela pochopí , že EU v dnešní podobě je neudržitelný průser , který v konečném důsledku ekonomicky potopí celou Evropu , slavné Německo nevyjímaje. Už aby se objevil nějakej evropskej Pinočet , ktrej se nebude obávat nazvat líné a rozežrané Evropany pravým jménem a nastolí " demokratickej " pořádek. Omluvme se našim dětem , že jsme jim prožrali budoucnost v naději , že v Bruselu se rozděluje spravedlivě . Rychle zpět k Marce , Drachmě , Šilinku
  karel
 • pochopí to i Kalousek?:-)
  13.06.2012 9:28

  Měl by nám víc utáhnou opasky, vzít větší ranec miliard za další prodané státní dluhopisy a poslat EU více solidární internacionální výpomoci. Přece není možné, abychom z dálky sledovali, jak např. Santander nemůže rozmařile sponzorovat cirkus jménem Formule 1 :-)))
  Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data