Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Fitch Parker: „AAA“ ratingy v Evropě mohou padnout. Politici nevědí, co s krizí. Bankami by otřásl neřízený odchod Řecka

Šéf Fitch Parker: „AAA“ ratingy v Evropě mohou padnout. Politici nevědí, co s krizí. Bankami by otřásl neřízený odchod Řecka

12.6.2012 13:36, aktualizováno: 12.6. 14:03
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Ratingová hodnocení evropských zemí, těšících se nyní nejvyššímu hodnocení „AAA“, jsou pod značným tlakem, jelikož chybí světlo na konci tunelu a politici nevědí, jak dluhovou krizi v Evropě utlumit. Na konferenci v Oslu to uvedl výkonný ředitel Fitch Ratings Ed Parker. „Politici se zmítají v ad hoc řešeních na poslední chvíli, což zvyšuje náklady na snahu uřídit krizi,“ uvedl Ed Parker. O víkendu politici eurozóny připravili čtvrtou finanční záchranu, když Španělsku na řešení situace bankovního sektoru nabídli až 100 miliard eur.

„Naše odhady pracují s potřebou španělského finančního sektoru mezi 50 a 60 miliardami eur, krok eurozóny tedy považujeme za pro tento případ dostatečný. Klíčovou obavou je ale šíření dluhové krize a možný odchod Řecka z eurozóny,“ uvedl na konferenci Parker. „Zatímco přímý dopad odchodu země z eurozóny bude relativně malý, neřízený exit by ohrozil ratingy AAA zemí a banky napříč eurozónou,“ uvedl Parker. Nejvyšší rating od všech tří hlavních ratingových agentur - S&P, Moody's a Fitch - dosud drží ekonomiky Německa, Lucemburska, Finska a Nizozemí.

Výnosy na dluhu periferních ekonomik eurozóny dnes dále rostou proti zpevňování dluhopisů Německa. Výnos na španělského desetiletém 5,85% dluhu roste o 14 bazických bodů na 6,65 %, dosavadní rekordní maximum od zavedení eura dosahuje 6,8 %. Úrok na 10letém italském dluhu poskočil o dalších 10 bazických bodů a vystoupal na 6,13 procenta. Výnos na německých 10letých bundech naopak ustoupil o 8 bazických bodů na 1,38 %.

Itálie podle výkonného šéfa Fitch nejspíše nebude potřebovat finanční pomoc z vnějšku. „Je mnohem blíže udržitelné makroekonomické pozici, vykazuje nízký rozpočtový schodek i mnohem nižší schodek běžného účtu. Nemá rozsáhlé problémy v bankovním sektoru,“ míní Parker. Rozpočtový schodek dosahuje 2 % proti 6,4 % ve Španělsku, dluh ale 124 % HDP proti 80,9 % ve Španělsku. Řecko pro srovnání dle očekávání EK vykáže schodek rozpočtu 7,3 % a dluh 161 % HDP. „Při vysokém vládním dluhu Itálie jí ale zůstává málo prostoru na absorpci budoucích šoků,“ varoval zároveň Parker.

Šéf Fitch Ratings pro hodnocení finančních institucí James Longsdon na konferenci uvedl, že v případě, že by nastal odchod Řecka z eurozóny, očekává v zásadě nevyhnutelně další kolo LTRO tendrů Evropské centrální banky na dodávky tříleté likvidity bankám v eurozóně. „Potřeba dlouhodobé podpory ECB roste,“ uvedl. ECB ve dvou kolech LTRO v prosinci loňského a únoru letošního roku dodala bankám 3letou likviditu zhruba tři čtvrtě bilionu eur. To pomohlo mimo jiné promptně ochladit výnosy na španělském a italském dluhu, protože při absenci zahraničních investorů do jejich vládního dluhu tuto roli se zdroji ECB převzaly lokální bankovní ústavy.

Situaci dokládají čísla. V dubnu italské banky posílily objem držených dluhopisů Itálie o 4 miliardy eur proti březnu. Italský dluh držený bankami narostl o 1,4 % na 295 miliard eur, ukázaly statistiky Bank of Italy. Italské banky si přitom ve dvou kolem 3leté likvidity za 1% úrok od ECB půjčily 255 miliard eur. Na těchto penězích vydělávají právě rolováním investic do krátkodobých vládních poukázek se zajímavějších úročením.


Ratingová agentura Fitch Ratings včera snížila hodnocení finanční spolehlivosti dvou největších španělských bankovních domů Banco Santander a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) shodně o dva stupně z dosavadní známky A na BBB+. Navázala tím na svou čtvrteční degradaci hlavního úvěrového ratingu Španělska o tři stupně na BBB. Stejně jako rating celé země i nová hodnocení obou bank mají negativní výhled, to znamená, že Fitch pokládá za možné jeho další zhoršení v dohledné době. Svůj krok agentura zdůvodnila stejnými faktory jako v případě snížení státního ratingu, to znamená rizikem prodloužením ekonomické recese do příštího roku a zranitelností dluhovou krizí v eurozóně. Španělsko v letošním i příštím roce výrazně zaostane za plánovaným snižováním rozpočtového deficitu, zopakovala dále Fitch Ratings. Madrid bude mít podle agentury nadále i vysoký deficit na běžném účtu a trh bude vůči Španělsku dál podezřívavý.

(Zdroj: Fitch Ratings, Bloomberg, CNBC, AP)


Čtěte více:

Velká pomoc Španělsku, velká neznámá: Co teď čeká chřadnoucí Itálii?
11.6.2012 12:30
Italská ekonomika se zmítá v recesi s šířící se dluhovou krizí třetí k...
Řecko chce po pomoci španělským bankám také mírnější podmínky. Fitch snižuje rating Banco Santander a BBVA
12.6.2012 8:47
Ať už bude výsledek blížících se řeckých voleb jakýkoliv, nevyhne se p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data