Globální akciové trhy vstoupily do nového týdne se strachem a nejistotou, když vyčkávají na výsledek zasedání evropského summitu. Již před zasedáním se objevují různá prohlášení politiků s tím, že zřejmě tou nejsledovanější osobností bude v tomto týdnu německá kancléřka Angela Merkelová. Ta dnes opět potvrdila svůj postoj, že sdílení dluhu zeměmi eurozóny by bylo v tuto chvíli kontraproduktivní, a vyvrátila myšlenku společných eurobondů. Německá kancléřka je ochotna jednat o nějakém sdílení dluhu až ve chvíli, kdy dojde k pokroku při vytváření fiskální a politické unie. Vzhledem k neustálému odmítavému postoji Německa hrozí, že se tolik očekávaný summit EU stane fiaskem bez jakéhokoliv nového progresu.
Se zajímavým návrhem na řešení současné evropské krize přišel James Bevan, šéf pro investice ve společnosti CCLA Investment Management, který doporučuje razantní zásah Evropské centrální banky a rozšíření jejího programu LTRO o další 2 biliony eur. ECB by k tomuto kroku měla přistoupit proto, aby získala Evropě čas pro dokončení bankovní unie, o které se čím dál více ekonomů a analytiků zmiňuje jako o nezbytnosti pro přežití eura. J. Bevan k tomu řekl: „K získání dostatku času na ukončení hry o politickou a fiskální unii odhaduji, že se bavíme o 5letých půjčkách LTRO v objemu kolem dvou bilionů eur. To je zhruba rozsah, který potřebujeme k vyléčení evropské dluhové krize, zatímco ostatní problémy se budou paralelně řešit.“
Představitelé Banky pro mezinárodní platby (Bank for International Settlements, BIS) dnes ve svém reportu uvedli, že se obávají toho, že centrálním bankám ve vyspělém světě dochází střelný prach, když jsou nuceny prodlužovat své monetární stimuly kvůli tomu, že vlády nejsou schopny dostatečně rychle řešit své přemrštěné deficity. BIS poukazuje především na to, že extrémně uvolněné měnové politiky mají své limity. Zatímco zásahy centrální bank dokázaly omezit dopady krachu Lehman Brothers, úrokové sazby jsou nyní tak nízko, jak jen můžou být, a nákupy vládních dluhopisů nafoukly rozvahy centrálních bank. Tyto komentáře jenom potvrzují názory centrálních bankéřů, kteří se v poslední době stavějí do role pozorovatelů, a dávají najevo, že na jejich další uvolňující opatření nelze s jistotou automatický spoléhat.
Jim O'Neill, šéf Asset managementu , má na současné globální problémy odlišný pohled než většina analytiků, když se znepokojením sleduje především zhoršující se makroekonomickou situaci v USA. Vysoká úroveň týdenních žádostí o podporu v USA znepokojuje J. O'Neilla možná ještě více, než problémy kolem Řecka a Španělska, když v tom vidí důkaz, že americká ekonomika zůstává velmi zranitelná. O'Neill se vyjádřil slovy: „Trhy se oprávněně obávají situace v Evropě. Ale stejně důležité je podle mého mínění i to, co se děje u žádostí o podporu v nezaměstnanosti, a množící se důkazy, že část z růstového momenta americké ekonomiky byla ztracena. Nejsem si jistý, zda jsou evropské záležitosti tak důležité i pro neevropské trhy. Evropa neřídí celý svět.“ I proto zůstává O'Neill opatrným optimistou, když říká: „Druhá polovina tohoto roku, pokud se Evropa nezřítí, přinese na trh zotavení, obzvláště v USA a v některých velkých emerging ekonomikách a stále máme slušnou šanci, že uvidíme nová maxima. Takže bychom se neměli zaměřovat pouze na evropské záležitosti.“
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)