Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko nastínilo podrobnosti nových úspor, ale bez slíbeného součtu 65 mld. EUR. Úrok za pomoc bankám asi 2,5 %

Španělsko nastínilo podrobnosti nových úspor, ale bez slíbeného součtu 65 mld. EUR. Úrok za pomoc bankám asi 2,5 %

16.07.2012 10:01, aktualizováno: 16.7. 10:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Španělská vláda zveřejnila podrobnosti k programu úspor, který jí má pomoci snížit do roku 2014 deficit státního rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu. Zveřejnění však přineslo hned dvě překvapení. Celá zpráva, která se objevila na webu tamního ministerstva hospodářství, vyšla jen v anglickém jazyce a celkový objem úsporného balíku nedosahuje ve středu oficiálně oznámených 65 miliard eur.

Materiál má páteční datum, na webu se ale objevil až o víkendu. Španělský list El Mundo se pozastavuje nad tím, že podrobnosti k plánu jsou na webu ministerstva uvedeny jen v anglickém jazyce, španělsky je tam zatím nikdo nenašel. List z toho vyvozuje, že zpráva je určena zahraničním investorům a novinářům, nikoli domácímu publiku.

Vládní plán předpokládá, že země do roku 2015 sníží deficit o 56,4 miliardy eur. Zpráva uvádí, že vláda získá 34,4 miliardy eur ze zvýšení daní, zbytek mají zajistit výdajové škrty. Součet ale nedává předpokládaných 65 miliard eur, což je částka, kterou vláda v pátek schválila. Ministerstvo podle agentury AP očekává, že zbytek si Madrid zajistí zvýšením daní, převážně z energií. Jejich výše má být stanovena později.

Španělský premiér Mariano Rajoy ve středu představil eurozónou vyžádaný balík opatření, kterými země v následujících dvou a půl letech ušetří 65 miliard eur. Španělsko v rámci nového rozpočtového balíku zvýší sazby daně z přidané hodnoty, chystá privatizaci letištních, drážních a přístavních aktiv a hodlá zreformovat veřejnou správu.

Zhruba 8,6 miliardy eur, což je rozdíl mezi slíbenou částkou úspor ve výši 65 miliard a reálně očekávaným výsledkem 56,4 miliardy eur, má podle ekonomických komentátorů pokrýt série dalších opatření, převážně zvyšování daní. Vláda avizovala, že v červenci schválí nové daně z energií, které mají donutit elektrárenské firmy a spotřebitele, aby se podělili o úhradu asi 25 miliard eur, což je deficit na poplatcích energetickým firmám.

Španělsko letos musí po dohodě s EU snížit rozpočtový deficit na 6,3 procenta, příští rok na 4,5 procenta a v roce 2014 na 2,8 procenta HDP. Pod tři procenta, což je strop, který požadují konvergenční pravidla, se mělo Španělsko dostat už příští rok, vyjednalo si ale odklad. Brusel uznal, že v situaci, kdy Španělsku reálně klesá HDP, není dobré ekonomiku dusit ještě dalšími škrty.

Víkend přinesl nové informace také ve věci mezinárodní pomoci španělským bankám. Ministři financí eurozóny se před pár týdny dohodli, že umožní Španělsku čerpat až 100 miliard eur na pomoc tamním bankám. Země však stále ještě nevyčíslila celkovou kapitálovou potřebu sektoru, eurozóna minulý týden s ohledem na další růst výnosů španělských dluhopisů oznámila, že bankám předem poskytne až 30 mld. EUR na krytí jejich akutních potřeb financování.

Španělský deník ABC dnes přišel s konkrétními podmínkami úvěru španělským bankám. Půjčky by měly mít 30letou splatnost s úvodním odkladem splátek o 10 let a úrok by měl dosahovat 2,5 procent, uvedl deník bez uvedení zdroje s tím, že je vše „prakticky dohodnuto“. Dle ABC ale oficiální oznámení podmínek záchranné půjčky španělským bankám proběhne až s podpisem dohody mezi Španělskem a ministry financí eurozóny. v pátek 20. července.

Německá kancléřka Angela Merkelová o víkendu uvedla, že očekává, že většina zákonodárců na mimořádném jednání dolní komory parlamentu ve čtvrtek nakonec podpoří pomoc španělským bankám. Pod dohodou by tak o den později neměl chybět ani podpis německého ministra financí.

(Zdroj: AP, ČTK, Reuters, ZDF)


Čtěte více:

Eurozóna zrychluje pomoc Španělsku: banky dostanou 30 miliard eur předem, vláda o rok navíc na snižování zadlužení
10.07.2012 8:30
Eurozóna nejpozději do konce července poskytne Španělsku 30 miliard e...
Španělsko představuje balík za 65 mld. EUR: zeštíhlí státní správu, zvýší DPH a prodá aktiva. Ztráty bank dolehnou i na věřitele
11.07.2012 10:33
Španělský premiér Mariano Rajoy dnes představil eurozónou vyžádaný bal...
Paul Krugman o nutnosti vlád utrácet a „nesmyslném“ španělském řešení
11.07.2012 17:57
Vlády vyspělých zemí by měly v případech hospodářské nouze výrazně nav...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost