Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD schvaluje další nákupy dluhopisů ECB i vůdčí roli Německa. Finsko volá po jiném řešení

OECD schvaluje další nákupy dluhopisů ECB i vůdčí roli Německa. Finsko volá po jiném řešení

13.8.2012 8:28
Autor: ČTK

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podporuje plán Evropské centrální banky, v rámci kterého chce banka spustit nové kolo nákupu státních dluhopisů, aby zmírnila tlak na země nejvíce ohrožené dluhovou krizí. Uvedl to v rozhovoru pro německý list Neue Osnabrücker Zeitung generální tajemník OECD Ángel Gurría. 

Šéf ECB Mario Draghi jasně vysvětlil, jak by mohla ECB pomoci zmírnit dluhovou krizi v eurozóně nákupem státních dluhopisů, prohlásil Gurría v sobotním rozhovoru pro list. "Podporuji jeho postup," dodal. 

ECB minulý týden naznačila, že by mohla znovu nastartovat nákup státních dluhopisů, aby tak snížila vysoké náklady na úvěry Španělska a Itálie. Trhy však zklamal nesouhlas zástupce Německa s touto akcí. Proti se staví i Finsko. 

Finský premiér Jyrki Katainen v dnešní rozhovoru pro německý týden Der Spiegel uvedl, že jeho země je zásadně proti nákupu španělských a italských dluhopisů na trhu a nepovažuje ho za dobrý nástroj pro boj eurozóny s dluhovou krizí. Podle něj jsou zapotřebí jiná řešení, protože v minulosti se nákupy dluhopisů ukázaly být jen krátkodobým lékem. Katainen rovněž vyjádřil odpor k tomu, aby záchranný fond eurozóny ESM dostal bankovní licenci. 

Gurría rovněž uvedl, že Řecko by mělo zůstat v eurozóně a zřejmě by si zasloužilo více pochopení. "Možná, že nová vláda potřebuje více prostoru, aby splnila náročné požadavky," řekl listu. 

Šéf OECD se rovněž domnívá, že Německo je z hlediska konkurenceschopnosti v dobré pozici, takže by mělo mít "vedoucí úlohu" při řešení dluhové krize. Evropa by se pak měla zabývat otázkou růstu, produktivity, konkurenceschopnosti, deregulace, inovací a vzdělávání. "Pak bude moci Evropa znovu dosáhnout vedoucí pozice v růstu a zaměstnanosti," citovala agentura Reuters Gurríu.


Váš názor
  • Kde se berou Eura
    13.8.2012 20:49

    Formálně se vždy musí vytvořit fond, ve kterém existují reálné peníze. Ale kdo to kontroluje? Respektive opravdu tomu věříme, že ECB nemá možnost přímé emise nekrytých peněz? Stejně jako FED? Může mi k tomu dát někdo detailnější odpověď? Předem děkuji.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data