Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Currency Wars: Episode III. - Revenge of the World

Currency Wars: Episode III. - Revenge of the World

05.09.2012 16:34
Autor: Rostislav Plíva, Patria Finance

„Kdesi ve vesmíru v galaxii Mléčná dráha byla soustava s centrální hvězdou zvanou Slunce. Na její oběžné dráze obíhala jako třetí v pořadí planeta Země, na které se odehrávaly Currency Wars“.

Příběh, který jsem zde začal v roce 2010 a vypůjčil si název ze slavné série filmů Star Wars má nyní pokračování (předchozí díl zde). V případě Star Wars měla třetí epizoda dovětek „Pomsta Sithů“, značící odplatu původně a zdánlivě potlačené strany.

I v našem příběhu Currency Wars, měnových válek, kde jedni závodí s druhými o znehodnocení své měny, zde byla zdánlivě potlačená strana a zdánlivě jednoznačná převaha na druhé straně. Jednalo se o zbytek světa, který musel čelit americkému znehodnocování vlastního dolaru, když Ben Bernanke zachraňoval banky z Wall Streetu za cenu dlouhodobé ekonomické stability USA a navenek to prezentoval jako podporu ekonomiky. V tomto případě se ale nejednalo o odplatu Sithů, ale o odplatu zbytku světa (Revenge of the World) na americké QE. Více ale již v dalším díle našeho příběhu.

Kvantitativní uvolňování v USA je sice neustále předmětem mnohých analýz zaměřených na jeho příchod či nepříchod. Zvyšování a snižování pravděpodobnosti jeho začátku dokáže s akciovými trhy výrazně pohnout a při jednáních Fedu investoři pečlivě studují jednotlivá slůvka z komentářů centrálních bankéřů. To je ale spíše jen jakási kulisa. Pod povrchem se dějí jiné, zajímavější a podstatnější věci (podobně jako se děly v Star Wars na pozadí událostí v Republice).

Pokud se ale podíváme na faktická čísla, tak zjistíme, že měnová politika USA není tím hlavním, co nyní v monetární oblasti hraje kvantitativně největší roli. Podívejme se nejprve na růst bilanční sumy amerického Fedu, na kterém jsou dobře vidět obě kola kvantitativního uvolňování.

K vykreslení současné situace je nejvhodnější graf za posledních 10 let. Ten znázorňuje růst měnové báze Fedu z cca 800 miliard USD před touto krizí na současných 2.815.000.000.000 USD. Na grafu je nejprve oranžově zvýrazněno nikoli kvantitativní uvolňování, ale původní Záchranný fond Fedu pro americké banky (oranžová šipka). Doba trvání je vždy od počátku šipky k jejímu konci. Datumově se to v grafu shoduje s faktickým reálným započetím dané akce a jejím koncem. Později jsou podobně, tentokráte červenými šipkami, zvýrazněna obě kola kvantitativního uvolňování. 
 
Bilance Fedu (v ´000.000.000 USD)
warrs1 

Na první pohled zarazí velikost diskrečních opatření, které Fed udělal. Růst bilance Fedu ze 71 mld. USD na 400 mld. USD trval od roku 1929 až do roku 2001. Poté od roku 2001 do roku 2008 se zdvojnásobila díky Greenspanově „podpoře“ ekonomiky po útocích na dvojčata z 11. září.

I tento obzvláště rychlý nárůst ale bledne při pohledu na současné úrovně měnové stimulace. Z 800 mld. jsme se dostali na 2.800 mld. dolarů během tří let. A co na to reálná ekonomika? Že by praktická ukázka Keynesovy pasti likvidity, tedy stavu, kdy již měnová politika není účinná? O tom možná někdy příště, teď se budeme soustředit na QE.

Při letmém pohledu na graf je patrné, že i když velikost obou QE je obrovská, tak ve srovnání se Záchranným fondem hrají menší roli. Za zmínku stojí také úvaha, že Fedu nic jiného než operace Twist (bílá šipka) po skončení QE 2 nezbývalo. Mnoho krátkodobých cenných papírů se totiž blížilo své době splatnosti a Fed musel místo nich použít k udržení velikosti měnové báze papíry s delší dobou splatnosti. Nechtěně by mu totiž jinak docházelo k deflaci v jeho rozvaze, z čehož měli představitelé při stavu americké ekonomiky zcela jistě strach. Tento „obávaný“ pokles je však i přesto vidět na posledních datech z grafu, kde již dochází k restrikci.

U Evropské centrální banky je situace rovněž zajímavá. Na první pohled by mohla zaujmout velikost bilance ECB. Ta je o 50 % vyšší, než bilance Fedu, přičemž ale americká ekonomika je zhruba o třetinu větší než eurozóna.

Bilance ECB (v ´000.000.000 EUR)
warrs2

V grafu jsou stejně barevnými šipkami zvýrazněny stejné časové úseky a události jako u Fedu. Reakce ECB dle grafu tak přichází v jiný okamžik a na jiných událostech, než v případě Fedu. Zdálo by se jakoby opožděně. Zvyšování měnové báze má „reciproční charakter“. Co je ale zajímavější, nárůsty a objemy prostředků, které ECB vrhá na trh, jsou procentně vyšší a jakási „Evropská kvantitativní uvolnění“ jsou větší než ta ve Spojených státech. A to aniž by je kdokoli veřejně oznamoval, či se k nim vůbec hlásil. Nehledě na to, že Evropa právě nyní v posledních 12 měsících zažila jedno obrovské „kvantitativní uvolnění“. Za zmínku rovněž stojí, že svou bilanci ECB navyšuje také nákupy dluhopisů členských zemí, což má mimo jiné ve svých stanovách zakázáno. (ECB nesmí financovat vlády členských zemí nákupem dluhopisů.)

Závodů ve znehodnocování se účastní i další země, například Velká Británie. U té je zajímavý nárůst v období záchranných fondů. Spojené království v daný okamžik napumpovalo do bankovního systému největší objem prostředků v relaci k velikosti měnové báze i velikosti ekonomiky. Aby pak ale nereagovalo žádným dalším nárůstem při spuštění QE 1 a QE 2, kdy v případě QE 1 došlo dokonce k měnové restrikci a ani ne k úplnému přefinancovávání původních emisí. Oč byla Bank of Englad zdrženlivější při kvantitativním uvolňování, o to je nyní více aktivistická. Nárůst měnové báze od konce QE 2 je nejvýraznější právě u BoE.

Bilance BoE (v ´000.000.000.000 GBP)
warrs3

Účastní se ale i banky, které jsou samy členy systému centrálních bank EMU a zvyšují své bilance. Ne všechny součásti jejich rozvahy jsou totiž zrcadleny v bilanci ECB. Mám tím na mysli například Bundesbanku. Přesto ale rekordmanem ve velikosti měnové báze je někdo jiný. Je to Čína. Při aktuálním kurzu je rozvaha People’s Bank of China větší, než je rozvaha ECB, či Fedu. Po přepočtu totiž činí více než 4.500 mld. USD (USD/CNY kurz je cca 6,4).

Na grafu je celkem zbytečné zvýrazňovat jednotlivé měnové stimulace v USA, protože růst bilance centrální banky Číny je dlouhodobě konstantní.

Bilance PBoC (v ´000.000.000 CNY)
warrs4

K měnové expanzi se uchylují i země, do kterých by to člověk na první zamyšlení vůbec neřekl. Výrazně roste totiž i bilance Národní banky Švýcarska. Ta se buď dobrovolně účastní těchto závodů ve znehodnocování, nebo jí prostě jen nic jiného nezbývá, při snaze držet kurz švýcarského franku vůči euru na aktuálních úrovních. Ve výsledku ale tak sama znehodnocuje svou měnu, zvyšuje měnovou bázi a poškozuje svou ekonomiku zbytečnou „devalvací“.

Rychlost inflace měnové báze centrální banky Švýcarska je nejvyšší v rámci Evropy. Takovéto drastické kroky je SNB nucena podnikat, aby eliminovala víru ve švýcarský frank jako bezpečnou kotvu v dobách krize. I z grafu je patrné, že reaguje vždy se zpožděním na reakci Fedu a ECB. 

Bilance SNB (v ´000.000.000.000 CHF)
warrs5

Když se podíváme na bilance těchto pěti bank, zjistíme, že Fed není tím, kdo (řečeno bulvárně) „tiskne“ peníze nejrychleji, třebaže tuto „válku“, která v předchozí epizodě byla nazvána „Phantom Menace“ – Skrytá hrozba, začal. Reakce zbytku světa je výrazně větší. Evropa podporuje své zkrachovalé periferie a de facto potřebuje, aby Fed „tiskl“ také, aby se udrželo slabé euro a exportní schopnosti Evropy potažmo Německa. Čína „tiskne“ jak o život, aby udržela svůj investiční boom a slabý juan vůči EUR a USD. Do toho „tiskne“ BoE, aby zachránila své krachující banky a pomohla vládě splácet obrovské závazky, které na sebe vzala při znárodnění bankovních dluhů. A do toho tiskne SNB, aby odradila spekulanty od své měny, jako jediného bezpečného přístavu v této době.

To, o co se skutečně jedná, není QE 3, ale začátek dalšího kola této pyramidové hry, jakéhosi letadla a války všech, proti všem, kteří se ale vzájemně potřebují, aby nadále válčili. Něco podobného jako Star Wars, či Orwellovské 1984 a Oceanie a Eurasie. Rozdíl je, že toto je ale realita, ve které bilance centrálních bank přerůstají do obrovských rozměrů. Pro představu, jen bilance Fedu a ECB jsou dohromady 6.600 mld. USD, což je více než 10 % celkové tržní kapitalizace akciových trhů (ta je nyní někde mezi 45-50.000 mld. USD). Pokud k nim připočítáme centrální banky Velké Británie, Japonska, Číny, Švýcarska a v bilanci ECB nezrcadlené položky členských bank eurozóny, dostaneme aktuální hodnotu více než 16.000 mld. USD. Což je zhruba 30 % veškeré tržní kapitalizace daných akciových trhů (pro představu před 10 lety byly bilance méně než 4 %).

Toto už je víc, než jen „koordinace měnových politik“.

Trochu chmurný konec a ukázka Currency Wars v plném proudu. Ale znalci Star Wars se již jistě těší na Epizodu IV., protože ta měla dovětek „New Hope – Nová naděje“ :-).


Váš názor
 • Hezké!
  03.10.2012 17:27

  Hezký a zajímavý článek. Teď jen aby byl další díl Nová naděje a ne Poslední povel :-)
 •  
  18.09.2012 13:37

  Díky za pěkný přehled a srovnání - našla jsem to teprve teď...
  Kalka.
 • Pěkné vyhlídky
  10.09.2012 15:25

  Vynikající článek. Není k němu co dodat.... Je jedno jestli nastane deflační scénář ( defaulty obrovských dluhů po celém světě) nebo inflační scénář (monetizace za každou cenu). Důležité je mít kus pole a to nejlépe v úrodném kraji :-) .... Nepokoje přijdou. Je to jen otázka času...
  kwon
  • Re: Pěkné vyhlídky
   12.09.2012 19:30

   Dobrá analogie Rosťo. Jsem zvědavý na tu epizodu IV, zdali do bude zlatý standard či co. ref. Hoffmann - deflační inflační scénář - samozřejmě oba scénáře probíhají současně. Záleží, jaký agregát sledujeme. Inflační, jak vidíme z uvedených grafů v článku a zároveň deflační, odpis peněz odvozených z nepodložených nebo chátrajících (třeba nemovitosti v US, Španělsku nebo Irsku či Holandsku) aktiv. O.Jetmar
   • To:jetro
    13.09.2012 10:45

    Zdravím a díky za pochvalu. Co zajít na pivko do Chaloupky? Občas tam bývám. btw.k tomu deflačnímu scénáři chystám sloupek. Mám ho v hlavě, ale chce to dobré načasování.
    Rostislav Pliva
Aktuální komentáře
27.01.2022
22:02Wall Street navazuje na pokles. Tesla -11,55 %  
18:06Podle „standardní“ historie by měl dolar po prvním zvednutí sazeb smazat své předchozí zisky a akcie před sebou mají ještě měsíce růstu
17:51Valná hromada O2 per rollam schválila vytěsnění na 270 korunách za akcii
17:22Akcie pokračují v zajímavých otočkách. Dnes mají navrch kupci  
16:03Proč se nenechat jako dlouhodobý investor vyvést z míry volatilitou trhu?
14:59McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk téměř o 19 procent, zaostal ale za odhady
14:57Americká ekonomika loni vzrostla nejvýrazněji od roku 1984, hlavně díky výdajům spotřebitelů. Letos však příjmy čeká výpadek
14:14Analytik Patrie k výsledkům Intelu: Další kvartál pomalého růstu a slabého výhledu  
13:49Čeští investoři zvedli svůj podíl v americké kolébce "slevomatů". Akcie vystřelily nahoru
13:37Makléř Patrie Jan Cepák: Nesnažte se chytit dno po jestřábím Fedu
12:51Kryptoměna Facebooku Diem končí, firma prodává technologie za 200 milionů
12:42Akcie výrobce baterií pro elektromobily LGES v burzovním debutu rostly i o 99 procent
12:38Analytik Patrie k výsledkům Tesly: Skvělý kvartál, který však trh očekával  
11:09Co dělá dobrého investora a čeho se vyvarovat podle Davida Rubensteina
10:35Evropa koriguje včerejší optimismus, dolaru Fed přinesl zisky  
9:32Deutsche Bank má za sebou nejziskovější rok za deset let
9:07Dennisova strategie želv, jak na emoce a trend: Webinář Staňte se mistry tradingu II už 1. února
9:06Rozbřesk: Sazby Fedu beze změny, ale Powell proměnil tiskovku v jestřábí show
8:51Elon Musk po průlomovém roce pro Teslu i elektromobily: Naše prodeje letos vzrostou o polovinu
8:48Ranní výhled Patrie: Šéf Fedu připravil trhům krvavou lázeň, Tesla letos neuvede žádný nový model  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Caterpillar Inc (12/21 Q4, Bef-mkt)
Colgate-Palmolive Co (12/21 Q4, Bef-mkt)
Chevron Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
LyondellBasell Industries NV (12/21 Q4, Bef-mkt)
Phillips 66 (12/21 Q4, Bef-mkt)
Swatch Group AG/The
7:20Volvo AB (12/21 Q4)
8:00Electrolux AB (12/21 Q4)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (11/21 Q4)
10:00DE - HDP, q/q
12:55VF Corp (12/21 Q3)
13:00Charter Communications Inc (12/21 Q4)
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university