Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fondy investující do BRIC prodělávají. Zbytek emerging markets přitom roste

Fondy investující do BRIC prodělávají. Zbytek emerging markets přitom roste

09.10.2012 16:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Investoři, kteří svěřili prostředky fondům navázaným trhy BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína), v posledních letech neměli mnoho důvodů k radosti. Index MSCI BRIC za tři uplynulé roky ztrácel 2,45 % ročně, zatímco širší index MSCI Emerging Markets rostl o 3,13 % ročně. To se odrazilo na výkonnosti produktů nabízených velkými bankami. Akcie typu A fondu BRIC americké banky Goldman Sachs vynášely v posledních třech letech -0,73 % ročně. Podobný produkt společnosti Templeton vykazuje zápornou bilanci 0,67 %.

Chabá návratnost způsobila, že rada investorů bere nohy na ramena. Podle údajů společnost EPFR Global loni z fondů navázaných na trhy BRIC odteklo 5,4 mld. USD. Letos úprk zpomalil: od ledna do konce srpna činil odliv 1,3 mld. USD.

Analytici vidí příčinu nízkých výnosů v určitém vyčerpání potenciálu BRIC, přehnaných očekáváních a také v úzce definovaném počtu trhů, které do skupiny spadají, i když se jedná o tak velké a perspektivní země. Širší indexy zaměřující se na rozvíjející se ekonomiky mohou zahrnovat až 20 zemí. V rámci indexu MSCI Emerging Markets činí váha BRIC nezanedbatelných 44 %, avšak právě ve zbylých zemích mohli letos investoři vydělat velké peníze. Egyptská burza od začátku roku připisuje 30 %, turecká dokonce víc jak 60 %.

Kouzelné slovíčko diverzifikace platí na rozvíjejících se trzích dvojnásob, tvrdí Ashish Swarup z fondu Fidelity Emerging Markets Discovery. Výnosy v zemích jako Argentina či Bangladéš vykazují mnohem větší volatilitu, proto je třeba investovat do co nejširšího portfolia. Swarupův fond má prostředky v 17 zemích, přičemž největší podíl zabírá Tchaj-wan.

Obzvlášť investory-začátečníky mohou burzy na emerging markets, svojí povahou blízké horské dráze, vytrestat. Studie zaměřující se na chování na akciových trzích ukazují, že lidé se v honbě za vysokými výnosy často dopouští chyby, kdy nakupují za vysoké ceny a prodávají levně. To je ještě umocněno vysokou volatilitou rozvojových trhů: investoři vidí vysoké výnosy za uplynulý rok a naskočí do rozjetého vlaku, jenže ten v dalším období sjede stejně rychle dolů, což vyvolá likvidaci pozice.

Další chybou je zaměňování ekonomického růstu, který je v případě BRIC solidní, s růstem akciového trhu. Například v Číně vláda stále ovládá řadu veřejně obchodovatelných koncernů. „Jejich hlavním úkolem není odměňování akcionářů. Ty firmy plní určitou úlohu ve společnosti, a to vám brání v optimalizaci výnosů“ tvrdí Rusty Johnson z fondu Harding Loevner.

Deutsche Bank již dva roky radí klientům, aby rozvíjející se trhy ve svých portfoliích redukovali. Podle hlavního stratéga banky pro emerging markets znamenaly investice do zemí BRIC v posledních letech „pohromu“. Orientace na tyto země byla perfektním tahem v roce 2001, nyní jde ale jen o „marketingovou záležitost“. Trhy svůj zájem o tyto země přehnaly, jiné rozvíjející se ekonomiky jsou ale zajímavé. Příkladem může být Chile nebo Mexiko, problémem je ale to, že nyní jsou již „docela drahé“.

Deset let po vydání zprávy Goldman Sachs, v níž ekonom Jim O´Neill označení BRIC použil poprvé, se Čína stala druhou největší ekonomikou světa, zatímco Indie, Rusko a Brazílie patří mezi top 11. Kombinované HDP velké čtyřky vzrostlo z 2,8 bilionu USD v roce 2002 na loňských 13,3 bilionu USD. Podíl BRIC ve světové ekonomice podle dat MMF narostl z 8 % na 19 %. Dohromady země sedí na 4,4 bilionu USD měnových rezerv, což je asi 40 % celku. Akciový index MSCI BRIC za poslední dekádu přidal 281 %, zatímco americký S&P 500 si ve stejném období připsal 34 %.

V poslední době O´Neill a jeho banka razí hesla jako „MIST“ a „N-11“. První v sobě skrývá Mexiko, Indonésii, Jižní Koreu a Turecko, druhý 11 slibných ekonomik za BRIC. Skupina MIST podle Goldmanů představuje nejslibnější a nejrozvinutější země v rámci N-11 disponující mladým obyvatelstvem a dalšími předpoklady pro budoucí růst.

(Zdroj: CNBC, New York Times, Bloomberg)


Váš názor
  • Putinovi se moc nedaří
    10.10.2012 22:20

    kam vstoupí noha rusáka tam sto let trava neroste ani ropa neteče. To jen u nás se najdou takový patrioti který by je chtěli zase zpět.
    Klíšek
Aktuální komentáře
29.03.2020
11:18Víkendář: Nenechme se při poskytování pomoci obalamutit jako při poslední krizi
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data