Optimistický výhled ohledně ceny zlata si drží James Steel a Howard Wen z . Očekávají, že se do konce roku vyšplhá až na 1900 dolarů, zvedli i odhad průměrné ceny pro příští rok, a to na 1850 dolarů. V roce 2014 by se pak podle nich měla cena zlata v průměru pohybovat na 1775 dolarech. Jak ukazuje graf, hlavním tahounem cen zlata je očekávání týkající se monetární politiky v USA, která vyvažuje poněkud slabší globální poptávku:

Steel a Wen se domnívají, že QE3 bude tlačit zlato nahoru bez ohledu na to, zda se mu podaří podpořit americkou ekonomiku, nebo ne. První vlna nákupů motivovaných dalším kvantitativním uvolňováním sice již skončila, neomezené uvolňování zaměřené na zlepšení trhu práce by ale mělo na cenu zlata působit pozitivně i v příštím roce. Pro investory, kteří se domnívají, že QE růst ekonomiky neobnoví, je zlato atraktivním kvalitním aktivem. A pro ty, kteří se bojí inflace, jde o dobré zajištění proti růstu cen, tvrdí .
Zlatu by také měl prospět odklon pozornosti, kterou trhy věnují eurozóně, směrem k vývoji v USA. „Možná nejdůležitějším bodem, na kterém stojí náš pozitivní výhled, je pravděpodobné oslabení dolaru vyvolané částečně kvantitativním uvolňováním a zčásti fiskálními problémy Spojených států,“ tvrdí . Růst cen zlata podle banky podporuje i to, že se americká ekonomika pohybuje na hranici stagflace. Nefunguje totiž tradiční vztah mezi růstem a inflací, Spojené státy namísto toho již téměř deset let nedosahují očekávaného růstu, zatímco inflace se drží překvapivě vysoko. Pro zlato je přitom pozitivní jak slabý růst, tak vyšší inflace.
Steel a Wen rovněž poukazují na fakt, že indická poptávka spojená s výrobou šperků klesla, což částečně odráží pokles kurzu rupie. V Číně je poptávka stabilní. V obou těchto zemích je přitom těžké rozlišit, jaká část poptávky je investiční a jaká pro výrobu šperků. Jejich nákupy jsou totiž často prováděny s cílem investovat, což je na západě nezvyklé. Pokud pak má inflační očekávání v rozvíjejících se trzích klesnout, poptávka může ještě více oslabit. Vyšší inflace zase vyvolává dva protichůdné efekty. Na jednu stranu může posilovat investice do šperků, na druhou stranu ale tyto nákupy musí soupeřit s výdaji za běžné položky, jako jsou potraviny a palivo, tvrdí .
(Zdroj: FTAlphaville)