Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Církevní restituce a fiskální parametry... Patria vydala nový Třicetník

Církevní restituce a fiskální parametry... Patria vydala nový Třicetník

03.12.2012 16:07
Autor: David Marek

Při schvalování státního rozpočtu na příští rok se přišlo na to, že schválení církevních restitucí dodatečně zatíží letošní rozpočtová čísla. Vláda sice bude vyplácet církvím postupně následujících 30 let, ovšem podle metodiky ESA 95 jí schválením restitucí vznikl závazek vůči církvím, který se musí započítat.

Mimořádné zvýšení letošního deficitu vládního sektoru na 5 procent HDP kvůli započtení restitucí není problém. Evropská komise, finanční trhy i ratingové agentury jednorázové započtení tohoto faktoru samozřejmě rozliší od strukturálního deficitu českých veřejných financí.

Nicméně církevní restituce samozřejmě zvyšují také dluh vládního sektoru vůči HDP a zde nejde o jednorázovou záležitost, restituce v něm budou započteny i v dalších letech. Postupné vyplácení restitucí je v podstatě půjčka, kterou bude vláda následující tři desetiletí církvím splácet. Tato půjčka se postupně transformuje do státních dluhopisů, jimiž bude stát splátky financovat.

Dluh české vlády sice není nebezpečně vysoký, stále však roste a církevní restituce ho posunou ještě výše, což této nebo dalším vládám zkomplikuje snahu stabilizovat dluh v poměru k HDP na rozumně nízké úrovni.

S tím souvisí komplikace s nastavením limitů pro dluh vůči HDP v navrhovaném ústavním zákonu o rozpočtové odpovědnosti. Tyto limity jsou nastaveny na 40, 45, 48 a 50 procent HDP. Vzhledem k letošnímu hospodaření vlády a po započtení církevních restitucí letos vyskočí dluh na 46 procent HDP. První dva limity tedy budou překročeny, aniž by byla dluhová brzda již schválena. V příštím roce může při plánovaném deficitu dluh překročit i třetí hranici 48 procent HDP. Podle návrhu zákona o rozpočtové odpovědnosti by to znamenalo, že vláda bude muset na rok 2014 předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkové státního rozpočtu, státních fondů a rozpočtů zdravotních pojišťoven. Vzhledem k tomu, že nyní pro rok 2014 počítá se schodkem 2,7 procenta HDP, musela by pořádně zatáhnout za brzdu fiskální politiky (což by jistě pocítila i ekonomika).


...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout ve formátu pdf ZDE.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m