Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v říjnu: Jen zdánlivě příznivé údaje

Průmyslová výroba v říjnu: Jen zdánlivě příznivé údaje

10.12.2012 10:46
Autor: David Marek

Na první pohled říjnový výsledek nevypadá špatně: výroba českých průmyslových firem meziročně stoupla o 4,1 procenta. Jenže tomu pomohly 3 pracovní dny navíc. Bez nich by produkce klesla o 3,3 procenta. Horší výsledek pamatuje průmyslová statistika přesně před třemi roky v říjnu 2009. Český průmyslu se noří do recese stále hlouběji.

Jak již bylo zmíněno, říjnová optika je poněkud zkreslena vyšším počtem pracovních dní, nicméně přesto se z poklesu nevymanila produkce počítačů a elektroniky (-7,7 procenta) ani základní výroba hutí (-6,2 procenta). Jde přitom o dvě důležitá odvětví českého průmyslu. Produkce automobilek se sice zvýšila, ale 1,2 procenta je vzhledem k příznivému kalendáři také slabý výsledek. Pozitivní hodnocení si zaslouží zvýšení výroby strojů a zařízení o 18,3 procenta, výroby elektrických zařízení o 9,6 procenta chemické produkce o 23,7 procenta.

Pesimismus tlumí zvýšení nových zakázek a zlepšení indexu nákupních manažerů v listopadu. Nicméně poslední vlna revizí odhadů vývoje eurozóny v příštím roce, varující před prodloužením recese, může sentiment v českém průmyslu opět obrátit k horšímu.

Opatrnost firem se projevuje ve snižování zaměstnanosti. Ve srovnání s loňským rokem počet lidí pracujících v průmyslu klesl o 0,5 procenta.

Za celý letošní rok počítám se snížením průmyslové produkce o 0,7 procenta po loňském růstu o 6,9 procenta. Bude-li pokračovat recese v eurozóně, nelze v příštím roce očekávat zlepšení v průmyslové produkci, která je více než z poloviny závislá na vývozu.


Váš názor
 • Na poklesy jsme si už zvykli
  10.12.2012 9:27

  I na rakev se dá zvyknout.
  mamon
  • Re: Na poklesy jsme si už zvykli
   10.12.2012 11:26

   Určitě, a dá se i na ni těšit - takový je život, postupně Tě připraví na vše...
   Skalar
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba