Rostoucí význam politiky se stal dominantním tématem konference na téma systematického rizika ve finančních službách v Torontu. Podle jednoho z bankéřů již na porozumnění výhledu pro příští rok nestačí hovořit pouze s ekonomy, ale také s politology.
Ian Bremmer, který stojí v čele Eurasia Group, se v této souvislosti domnívá, že hlavní roli hraje růst významu rozvíjejících se ekonomik. V nich je totiž politika stejně důležitá jako ekonomické úspěchy. Tyto země přitom v minulých pěti letech generovaly dvě třetiny globálního růstu. Výsledkem této rovnice je „svět, ve kterém hraje politika stále důležitější roli“. S touto tezí souhlasí i Nouriel Roubini a rozvíjí ji dále v tom smyslu, že politika hraje významnější roli i ve vyspělých ekonomikách.
Typickým příkladem toho, jak se vyspělá ekonomika vrací ve svém vývoji směrem k rozvinutému světu, je podle Roubiniho Evropa. Ta nyní čelí svému „existenciálnímu momentu“ a její budoucnost tak leží v rukou politiků. Zemí, kde má politika naprosto rozhodující roli, pak je komunistická Čína. Ta zároveň představuje nejvýznamnější rozvíjející se trh. V USA je příkladem rostoucího významu politiky současná debata o fiskálním útesu. Bremmer se domnívá, že žijeme v době „geopolitické kreativní destrukce“. Geopolitické faktory mají totiž nyní takovou váhu, jakou neměly za posledních padesát let. Pohybujeme se tedy z krátkého období po studené válce, kdy světu dominovaly Spojené státy, směrem k „nové době Metternicha“. To bude mít obrovské ekonomické důsledky, které je ale těžké předpovídat.
Jeden z účastníků konference poukázal na to, že staré ekonomické nástroje v dnešní době již nefungují. Světová ekonomika se podle něho pohybuje v šedesátiletých cyklech; nyní vstupujeme do nového cyklu, ve kterém již stará pravidla neplatí. Podobný názor zastává Roubini, který se domnívá, že doposud používané makroekonomické nástroje je třeba nahradit novými, což je nevyhnutelně politický proces. Dalšími významnými tématy konference byly rostoucí význam regulace a zvyšující se příjmová nerovnost ve světě. Bremmer i Roubini pochybují o tom, že na ni budou politici skutečně reagovat a tudíž že bude mít nějaký reálný ekonomický dopad. „V USA o nerovnosti hovoříme, není ovšem jasné, zda s ní budeme něco dělat,“ uvedl Roubini.
(Zdroj: NYTimes)