Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
UniCredit: Věřte bankám střední a východní Evropy. Jejich potenciál neutrpěl a povede se jim lépe než Západu

UniCredit: Věřte bankám střední a východní Evropy. Jejich potenciál neutrpěl a povede se jim lépe než Západu

15.1.2013 12:29, aktualizováno: 15.1. 14:53

Aktualizováno

Banky regionu CEE, kam spadá i Česká republika, v příštích letech svým výkonem překonají západoevropské konkurenty a nabídnou atraktivnější a více udržitelnou ziskovost, vyplývá ze studie italské bankovní skupiny UniCredit. Není přitom sama, která si potenciál regionu uvědomuje. Expozice zahraničních bankovních skupin v zemích střední a východní Evropy v posledních letech rostly. Skupina UniCredit sice varuje před možnými úskalími v podobě kvality zdejších aktiv, sama však žádné odpisy goodwillu ze zdejších aktivit nečeká.

„S průměrnou návratností kapitulu (ROE), jež se pro roky 2012-2015 očekává v průměru na úrovni 10,9 procenta, budou banky v regionu CEE vykazovat atraktivní a dlouhodobě udržitelnější ziskovost než západní Evropa,“ vyplývá z dnes publikované analýzy banky UniCredit. Studie se dotýká celkem sedmnáctky zemí včetně České republiky, a ukazuje, že ačkoliv i výnosy bank v tomto regionu slábnou, stále zůstávají dvojnásobné ve srovnání se západní Evropou.

„V porovnání s rozvinutějšími zeměmi zůstal dlouhodobý růstový potenciál ekonomik střední a východní Evropy nedotčen,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci ve Vídni Gianni Franco Papa, ředitel divize CEE skupiny UniCredit. Novináře dále ujistil, že na rozdíl od konkurenční Erste Bank (672 CZK, 0,15%), která dnes oznámila revizi účetních položek spojených se svými východoevropskými expozicemi, UniCredit nyní žádné odpisy goodwillu z regionu střední a východní Evropy neočekává.

Zajímavých příležitostí i rizik regionu CEE si jsou vědomy také další banky mimo skupiny UniCredit. Z celého bankovního systému střední a východní Evropy, Ruska a Kazachstánu, vlastnily mezinárodní bankovní skupiny k polovině loňského roku 43 procent celkových aktiv. Vzdálenost od polovičního podílu se ale podle dat UniCreditu zvýšila proti konci roku 2010, kdy byl podíl zahraničních hráčů 46%. Po geografickém zúžení na nám bližší regionu je situace ještě markantnější. „Bez započtení Ruska a Kazachstánu připadají do vlastnictví cizích skupin bezmála dvě třetiny celkových aktiv. Zahraniční aktéři zaznamenali v celkových aktivech svých skupin nárůst aktiv v zemích střední a východní Evropy, jejich podíl za uplynulé čtyři roky vzrostl z 12,8 procenta na 13,5 procenta,“ dodává dnes publikovaná studie.

„Proces odchodu západoevropských bankovních skupin z východní Evropy bude nabírat na síle,“ upozornil dnes ve Vídni Šéf Raiffeisen Herbert Stepic. Banka, v jejímž čele stojí, ale podle něho neplánuje opustit žádný z trhů, kde nyní působí. Stepic dále dodal, že Raiffeisen také v letošním roce nepočítá s žádnými odpisy goodwillu.

Kterým bankám v regionu CEE se povede nejlíp

Za zvláště atraktivní Gianni Papa na dnešní tiskové konferenci označil srovnání vyhlídek ekonomik některých zemí regionu CEE se západem Evropy. Příkladem jsou podle něho růstové vyhlídky zemí bývalého Sovětského svazu a Turecka, kde podle aktuální prognózy Mezinárodního měnového fondu průměrný ekonomický růst v letech 2013 až 2017 dosáhnout 4,4 procenta, proti odhadovanému průměru 2,6 procenta v zemích uprostřed Evropy (Polsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko) a pouze 1,2% očekávanému tempu růstu ekonomik zemí eurozóny. Katalyzátory dalšího pozitivního vývoje mají podle UniCreditu tkvět v konkurenceschopnosti, flexibilitě pracovní síly a nízkých mzdových nákladech v těchto zemích. Již krátkodobý výhled potom podle analytiků nabízí pozitivní stimul vyvolaný nízkými úrokovými sazbami a nízkou mírou inflace, stejně jako snížením stavu zásob a zesílením zahraniční poptávky.

Při hodnocení konkrétních bank v regionu CEE UniCredit radí soustředit se na řízení rizik a nákladů jednotlivých bankovních domů, které budou hlavními determinanty jejich úspěšnosti v dalších letech. Banky v regionu ale rozhodně nelze házet do jednoho pytle. „Turecko a Rusko zbytek trhu překonává, zatímco ziskovost bank na Balkáně a na Ukrajině zůstává utlumená,“ píše se v dnešní zprávě banky UniCredit. Za hlavní zdroj rizika minimálně do konce příštího roku studie označuje kvalitu aktiv bank v regionu CEE. 

Italská bankovní skupina UniCredit hodlá podle ředitele divize CEE i po vypracování této studie dále rozvíjet své působení na Ukrajině. Gianni Papa se ale nechal slyšet, že by to mělo být cestou „normálního růstu“, nikoliv dalších akvizic.

Bankovní sektor střední a východní Evropy nepřestává od vyvrcholení globální finanční krize v roce 2008 zvyšovat objem poskytovaných úvěrů a aktiv. Celková aktiva bank v regionu rostla dokonce nepřetržitě, za 5 let od září roku 2008 do září 2012 vzrostla o 7,3 procenta na 2,9 bilionu eur. Tempo tohoto růstu se proti době před krizí ovšem zpomalilo. "Pomalejší růst aktiv probíhá na pozadí obezřetnějšího přístupu, zhoršování kvality aktiv a omezených investičních příležitostí," dodal ředitel úseku strategického plánování skupiny UniCredit pro střední a východní Evropu Aurelio Maccario.

Navzdory slabé poptávce ukazují také nejnovější údaje, že v řadě zemí střední a východní Evropy objem poskytnutých úvěrů v roce 2012 rostl, byť je tento růst v rámci regionu nerovnoměrný. Včerejší data za české banky ukázala, že tempo růstu objemu poskytnutých úvěrů dále klesá a během listopadu se snížilo na 2,2 procenta z říjnových 2,8 procenta. „V této oblasti vedou Rusko s Tureckem a obě země zaznamenávají nejen největší přírůstky úvěrů poskytnutých klientům, ale i vysoce příznivý poměr úvěrů ke vkladům,“ píše se v dnešní zprávě banky UniCredit s tím, že pokud jde o úrokové sazby, vracejí se již centrální banky regionu CEE k „volnějšímu režimu“. 

Další plány v ČR

UniCredit provozuje nejrozsáhlejší mezinárodní bankovní síť v regionu střední a východní Evropy, čítající více než 3 700 poboček. Tato italská bankovní skupina v listopadu spolu s překvapivým ziskem za třetí kvartál oznámila také nové plány ohledně budoucnosti svých regionálních divizí. Česká UniCredit Bank, která patří mezi velké tuzemské banky, se kvůli úsporám spojí se slovenskou sestrou. Zatímco nyní UniCredit Bank na Slovensku působí jako samostatná banka s centrálou v Bratislavě, do konce tohoto roku se spojí s českou UniCredit Bank. Skupina si od této konsolidace slibuje úsporu nákladů. Synergie by se podle listopadového prohlášení UniCreditu měly projevit již v roce 2014.

"Region střední a východní Evropy je na základě naší strategie do roku 2015 klíčový. Česká republika je jedna ze zemí, kde budeme expandovat a chceme posílit svoji pozici. Například rozšíříme pobočkovou síť až na 180 poboček příští rok," uvedl již loni v květnu Federico Ghizzoni generální ředitel UniCredit. Ke konci loňského roku 2011 přitom měla UniCredit Bank v ČR jen 116 poboček.

Před více než rokem ale tato italská bankovní skupina oznámila, že v rámci partnerství přesune své aktivity v oblasti obchodování s akciemi na investiční banku Kepler Capital Markets. Tehdy se jednalo pouze o západní Evropu, ale v polovině loňského roku UniCredit se přidal i odsun z akciového byznysu v našem regionu. Na samém začátku června banka uvedla, že v Londýně i New Yorku ukončuje své pobočky zajišťující obchodování s akciemi v regionu CEE, a zavřela i stejný provoz v Rusku. Práci necelé stovky propuštěných zaměstnanců převzala partnerská společnost Kepler Capital Markets a ústředím nově konsolidovaných akciových aktivit se stala Varšava.

(Zdroj: UniCredit, Bloomberg, Kepler, Erste Bank, Raiffeisen)


Čtěte více:

ING propouští tradery v regionu, včetně Prahy. „Lepší než na západě,“ kontruje UniCredit, ale také ruší vlastní trading
1.10.2012 18:33
„Zavíráme akciové divize na rychle rostoucích trzích Evropy a v Rusku,...
UniCredit (+3%) překvapuje výší kvartálního zisku, chystá československou divizi
13.11.2012 14:47
Italská bankovní skupina UniCredit vykázala ve třetím kvartále zisk 33...
Banky dále zmírňují tempo růstu objemu úvěrů, sazby ale také
14.1.2013 12:56
Tempo růstu objemu poskytnutých úvěrů dále klesá a během listopadu se ...
Erste čeká loňský zisk 450 mil. eur, výplatu dividendy a lepší kapitálovou vybavenost. Revidovala goodwill
15.1.2013 10:43
Bankovní skupina Erste Group oznámila revizi goodwill a dopad ukončení...
Erste revidovala goodwill, čeká výplatu dividendy (komentář)
15.1.2013 11:41
Bankovní skupina Erste Group dnes oznámila revizi goodwill, v důsledku...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.2.2018
22:06Fed přinesl na Wall Street rozpaky
20:59Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady
20:57Zápis ze zasedání Fedu potvrzuje odhodlání dál zvyšovat úroky
18:30Summary: Orange má za sebou poměrně úspěšné čtvrtletí
18:23Analytici Patrie Soták a Hladký: Čtyři konkrétní investiční tipy mezi evropskými bankami  
17:27Co říká ropa o akciích a akcie o ropě?
17:22Dolar vypadá nerozhodně, bankéři z Fedu ho moc nepotěšili  
17:00Praha tento týden poprvé v plusu, KB lepší doporučení do zeleného nepomohlo
15:58Akcie Glencore vytěžily z vysoké dividendy (komentář analytika)  
15:34Morgan Stanley: Korekce byla pouhým předkrmem, hlavní chod nás teprve čeká
14:16Spotřebitelské zadlužování: Rizikově si půjčuje 28 % Čechů
13:43Pro samořídící budoucnost by byl nejhorší vznik dalšího Applu
12:21EY: Zahraniční banky nemusí zvládnout neočekáváný propad ekonomiky. České jsou na tom lépe
12:05Zisk banky Lloyds byl loni nejvyšší od roku 2006
11:48Podnikatelská nálada v eurozóně sestoupila z rekordních výšin
10:46Kdy Fed začne opět snižovat sazby?
10:29Slabší data z eurozóny euru nepůsobí vážné ztráty, dolar čeká na informace z Fedu  
9:14Rozbřesk: MF znovu otestuje poptávku na dluhopisovém trhu
8:55Evropské futures v červeném i přes pozitivní seanci v Asii  
6:46Kapské Město žízní. Mizerná politika je ničivější než přírodní živly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.