Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek chce v rámci restitucí nabídnout církvím místo peněz státní dluhopisy

Kalousek chce v rámci restitucí nabídnout církvím místo peněz státní dluhopisy

16.1.2013 9:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chystá pro církve nabídku, aby 59 miliard korun církevních restitucí buď úplně, nebo částečně přijaly v podobě státních dluhopisů. Píše to dnešní Právo. Církve se budou možností zabývat. Celkem 17 církví má v restitucích vedle 59 miliard korun také dostat zpět 56 procent majetku zabaveného komunistickým režimem.

Miroslav Kalousek hodlá z pozice ministra financí nabídnout církvím, aby buď celou částku, která činí 59 miliard vyplácených během třiceti let, nebo její část přijaly v podobě státních dluhopisů. Právu to potvrdil s tím, že taková transakce bude výhodná pro obě strany.

Se zástupci církví tuto věc ale podle deníku zatím nikdo nekonzultoval. „Je to pro mě naprosto nová informace. Jde o zajímavý námět, který budou muset posoudit naši ekonomové, především investiční. Budou to promýšlet a zvažovat. Budou hledat možnosti, za jakých by to bylo pro nás zajímavé,“ reagoval pro Právo předseda Ekumenické rady církví, synodní senior českobratrské církve evangelické Joel Ruml.

Sněmovně se v listopadu napodruhé podařilo schválit církevní restituce, i přes odpor opozice a veto levicového Senátu. Církve tak mohou od státu dostat zhruba polovinu nemovitostí, o které byly připraveny v komunistické éře, a finanční kompenzaci za nevydaný majetek.

"Tento návrh zákona řeší bolestivý dvacetiletý problém a v dlouhodobém horizontu vyřeší nejenom vztah státu a církví, ale povede k faktické odluce církví od státu a povede v dlouhodobém horizontu k úsporám prostředků daňových poplatníků," řekl po listopadovém schválení zákona sněmovnou premiér Petr Nečas.

Aby církve mohly od státu získat majetek zpět, musejí prokázat, že na něj mají nárok a že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990. Za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této sumě by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně.


(Zdroj: Právo, ČTK)


Čtěte více:

Poslanci přehlasovali Klausovo veto důchodové reformy, schválili církevní restituce
8.11.2012 7:59
Reformní druhý důchodový pilíř bude moci být zaveden bez problémů od p...
Církevní restituce a fiskální parametry... Patria vydala nový Třicetník
3.12.2012 16:07
Při schvalování státního rozpočtu na příští rok se přišlo na to, že sc...

Váš názor
 • nedělá se to, ALE
  18.1.2013 8:36

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Novinar-ktery-toho-hodne-vi-na-Schwarzenberga-bez-obav-hovori-259821
  Jesse
 • Právě jsem se rozhodl, komu dám hlas ve druhém kole
  16.1.2013 14:59

  Budu volit čerta, tedy Zemana se Šloufem, aby hrad neobsadil ďábel, tedy rakušák s Kalouskem.
  mamon
  • Re: Právě jsem se rozhodl, komu dám hlas ve druhém kole
   16.1.2013 16:31

   a proč si myslíš že to někoho zajímá, že nám to musíš oznamovat. Je přece všeobecně známo že blbci volí zase blbce. Slyšel jsi o těch vránách co sedávají k sobě ?
   maarty
  • Re: Právě jsem se rozhodl, komu dám hlas ve druhém kole
   16.1.2013 15:06

   Jsi racionalista. Vždycky se smíchy dusím, když poslouchám představitele prohraných voleb, jak fňukají a předkládají hafo důvodů své prohry... a vedle sebe si k mikrofonu postaví největší defraudanty. A pak se diví, proč prohráli. Teď to byla amnestie, na kterou dojel Sobotka, částečně i Fischer, protože to byl kůň Klause. Schwarcíkovi dnes udělal vizitku Kalousek. prostě ač nerad, ale na Hrad přijde Zemák. Kryptokomunistická pravice si totiž myslí, že jsou lidi osli. Nejsou.
   Jesse
 • jen floskule
  16.1.2013 14:10

  Džordžo, ty víš, že ti ani náznakem nevyčítám tvou víru. Ale tvrdit, že Ježíš "ZA NÁS" obětoval svůj život je opravdu perla. Nic neobětoval. Tuto demagogii zapracovali katolíci ve až 500 let po jeho ukřižování a své mocenské ideologie. Své ambice podepřeli paradigmatickými lži. Dnes jsou tyto bláboly přejímány automaticky bez hlubšího vědomí historie. Opakuji - za nás, za daňové poplatníky dnešní ČR nějakej čmoud svůj život před 2000 lety neobětoval !!!!!!!!!!! To si zapiš, až vám bude Duka s mastnou hubou zase na nějaké mši mazat med kolem huby.
  Jesse
 •  
  16.1.2013 12:55

  A nevstahuje se na restituce amnestie, přece spor traval přes 20 let.
  Homo
  •  
   16.1.2013 12:57

   o)) To je zajímavá myšlenka...Ale asi bylo už uzavřeno před a..
   Velkamedvědice
   •  
    16.1.2013 13:14

    Je vedeno asi 12 trestních oznámení, ale nevím v jaké fázi to je. Mě se ta myšlenka zdá též zajímavá:-))
    Jesse
 • já bych nevracel nic
  16.1.2013 12:15

  Upálili nám mistra Jana Husa a na ně se klausova amnistence nevztahuje. Mě je to jasný a skáču protože jsem čech.
  Švejnoha
  • Re: já bych nevracel nic
   16.1.2013 12:26

   Já bych nekradl a pak bych nemusel nic vracet.
   Velkamedvědice
   •  
    16.1.2013 13:18

    Komunisti kradli, o tom žádná. Ale krádež není znárodnění majetku, které měla církev ve správě. Správa majetku, který je ve vlastnictví státu není to samé, jako soukromé vlastnictví. Taky máš správce daní, ale nevlastní tvůj majetek. Nebo snad jo?:-))) To platilo už od reforem Franze Josefa a od té doby žádný jiný panovník tento vztah k majetkům státu nezměnil !!!
    Jesse
 • církev a stát
  16.1.2013 11:45

  Kdyby komunisti nesebrali cirkvi veškerý majetek, nebylo by o čem se nyní dohadovat. Jen komunisti nevrací nakradený majetek. Můžeme se tady dohadovat o tom co komu patřilo nebo patří jak chceme dlouho ale jen se prodlužuje to nevyhnutelné. A čím déle to bude trvat tím to bude dražší jako všechno ostatní. Nebo - zvolme si si zase komunisty a máme po starostech Ha -Ha.
  xxxxx
  • Re: církev a stát
   16.1.2013 12:14

   On je problém v rozdílném přístupu - proč je vraceno x-krát více Kč za metr půdy, než je její tržní hodnota... Proč toto nedostali ostatní restituenti?
   sgt.Mike
  • Re: církev a stát
   16.1.2013 12:09

   Sebrali veškerý majetek? Ještě ze šedesátých let jsou případy, kdy církevní hodnostáři prosili stát, aby si zanedbané kostely a fary od nich vzal - místo aby svou autoritou(!) podnítili místní lidi k opravě vlastními silami. Jak se jinde ovšem občas dělo. Farnice a farníci to na popud pana faráře nařídily svým ratolestem... ;-)
   Kalka.
   •  
    16.1.2013 12:22

    Tak neměli krást. Pak by bylo jisté, co ukradli a co ne. Krást se nemá a komunisté jsou zloději a církev okradli.
    Velkamedvědice
    •  
     16.1.2013 12:37

     pokud jsou komunisti zloději to at posoudi třeba soud, ale jestliže se vrací majetek někomu (některé cirkve) co předtím neexistoval nebo nic neměl tak je to hooodně podivné. tj. Velká mědvědice = Velká huba :-)
     martík
     •  
      16.1.2013 12:49

      Uveď příklad malý pindíku Který neukradený majetek byl vracen neexistujícímu majiteli??
      Velkamedvědice
      •  
       16.1.2013 12:52

       taková pivatizace kde někteří privatizovali ale neplatili bys nazval jak rozdát kamarádům fabriky ? :-) privatize= tunely na ostrovy různě daleké , ohledně cirkví je jasné dáno že ve výčtu cirkví jsou i ty které před rokem 1989 neexistovaly a pokud ano tak né v ČR :-) atd atd
       martík
       •  
        16.1.2013 12:58

        No tak ty církve a majetky, které na ně nebyli zaknihovány a dostanou je, uveď...Jinak jen blá, blá..
        Velkamedvědice
        •  
         16.1.2013 13:19

         Tak například evangelikálská Apoštolská církev, založená teprve roku 1989 a tedy znevýhodněná zvýšenými náklady na dohody o vydání předúnorových majetků, obdrží na exorcistický boj svých 5 000 oveček proti teritoriálním duchům zla jako finanční náhradu přes miliardu korun – přes 200 tisíc korun na ovečku aneb tisícovku od každého občana včetně novorozeňat. Pod tuto částku zjevně nebyla ochotna jít a až do roku 2007 se stavěla zásadně proti církevním restitucím – dobrá indicie jak dlouho již církve s vládou, s parlamentem o výši finančních náhrad v skrytu vyjednávají.
         Jara Cimrman
     •  
      16.1.2013 12:41

      Na přesné a poctivé vyrovnání měli 25 let. Si měli vzpomenout dříve. Už by se měl ten trapas ukončit.
      Velkamedvědice
  • Re: církev a stát
   16.1.2013 11:53

   Jak vidno, Kalouska dnes nezajímá, kdo komu co ukradl. On jako mladý svazák v tehdejší Národní Frontě za stranu socialistickou se takovými zločiny nezabýval. Po listopadu se hrdě hlásí k praktikujícím katolíkům... Kalousek dokonce neumí rozlišovat ani rozdíl mezi správou státního majetku (církvemi) a soukromým vlastnictvím. A to je prosím ministr financí. Jeho nevědomosti reforem platných jiý od Franz Josefa II je zarážející. Jemu jde pouze o záminky, intriky, zástupné problémy, participování a fabulace.
   Jesse
   •  
    16.1.2013 11:56

    Zapměl jste dodat ....a o zisky. Jen nevidím do toho kdo z toho bude mit ty prachy. A že to nebudou nějaké miliony to je jasné. A navíc čisté, všechno podle zákona.
    Homo
    •  
     16.1.2013 11:59

     Participování v sobě zahrnuje též zisky:-)
     Jesse
 • 59 miliard ve st. dluhopisech
  16.1.2013 10:48

  A to už kat. církev prokázala, že na ně má nárok? ;-)
  Kalka.
  • Re: 59 miliard ve st. dluhopisech
   16.1.2013 12:08

   A to někdo dokázal že na to cirkev pravo nemá, nebo že se o majetek nestarala. Za komunistů, kteří tady řvou nejvíc, se v kostelech skladovaly brambory, vzácné pamatky byly zničeny nebo rozkradeny a zbyly z nich v mnoha případech ruiny. A najednou jim tolik záleží na tom aby se nic nevracelo. Jo závist českého maloobčana je nezměrná. Když nemám nic já tak na to nemá pravo ani ostatní i když jim to bylo sprostě ukradeno.
   Řezníček
  • Za duležité považuji,
   16.1.2013 11:08

   zda bude celá suma nebo její část vyplacena prostřednictvím dluhopisů najednou nebo postupně po dobu 30-ti let. Pokud najednou, pak mohou ti, co o restituci rozhodli, dostat provizi najednou hned a ne postupně s nejistotou po dobu 30-ti let.
   Josef
   • Re: Za duležité považuji,
    16.1.2013 11:47

    hmm, je zajímavé, že katolíkům z čista jasna nevadí, že jim expirace spadne do klína až za 30 let. Ještě včera kuňkali, že jsou chudí a miliardy potřebují hned. Snad nikomu tato nová souvislost neunikne.
    Jesse
  • Re: 59 miliard ve st. dluhopisech
   16.1.2013 10:58

   Asi jo, když jim je stát v roce 1948 zabavil :-))))
   Jesse
 • tesat do kamene
  16.1.2013 10:47

  Novinky.cz: ....Jak dodal, nevidí důvod, „proč by se úroky měly cpát jinam, mezinárodním finančním institucím, když můžeme dát oboustranně výhodnou nabídku církvím“.... Já myslel, že s dluhopisy normálně obchoduje :-)
  sgt.Mike
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data