Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ: Větší podporu získalo v roce 2011 přes 3100 slunečních elektráren, menší přes 10 tisíc zdrojů

ERÚ: Větší podporu získalo v roce 2011 přes 3100 slunečních elektráren, menší přes 10 tisíc zdrojů

18.2.2013 8:28, aktualizováno: 18.2. 8:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Finanční podporu větší než zhruba 280.000 korun v roce 2011 získalo více než 3100 slunečních elektráren v ČR. Dalších téměř 10.000 zdrojů mělo podporu menší. Vyplývá to z přehledu výrobců energie z alternativních zdrojů, který dnes zveřejnil Energetický regulační úřad. Více elektráren v seznamu přitom může mít jen jednoho majitele. 

Největší podporu přes 500 milionů korun v roce 2011 získala druhá největší solární elektrárna v Česku, Nová Ves-Vepřek, která má neznámého majitele. Její výkon byl tehdy 33 MW, nyní je o dvě MW vyšší. Největší tuzemská solární elektrárna Ralsko s instalovaným výkonem přes 38 MW, kterou vlastní ČEZ, v roce 2011 dostala podporu téměř 478 milionů korun

Elektrárna Brno Tuřany, kterou vlastní Brno Solar Park s akciemi na majitele, tedy s neznámým vlastníkem, získala v roce 2011 necelých 130 milionů korun. Tehdy ale výkon elektrárny činil osm MW, zatímco nyní má přes 21 MW. Další elektrárna s neznámým majitelem, solární park Letkov, získala tehdy 68 milionů korun. Její výkon byl ovšem tehdy poloviční, tedy pět MW. 

Podporu nad deset milionů korun získalo v roce 2011 zhruba 650 solárních elektráren. Některé firmy přitom vlastní více fotovoltaických zdrojů. Například společnost Ren Power CZ, která vlastní elektrárny Zašová a Bařice-Velké Těšany, dostala za oba zdroje podporu zhruba 237 milionů korun

Sluneční elektrárny s nižší podporou než 280.000 korun za rok úřad jmenovitě nezveřejnil. Podle dat jich bylo ale přesně 9924 s instalovaným výkonem 68.230 kW a souhrnnou podporou přes 817 milionů korun. Jejich podpora za rok 2011 přitom nepřesáhla jednotlivě jeden roční průměrný plat, tedy podle dnešního vyjádření předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové zhruba 277.000 korun. Většinou se jedná podle Vitáskové a majitele malých elektráren na střechách rodinných domů. 

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 Kč/MWh. Kromě toho stát letos odvádí z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů 11,7 miliardy korun

ERÚ minulý týden oznámil, že někteří jeho pracovníci v letech 2005 až 2011 zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Kvůli netransparentně stanoveným vyšším cenám údajně vznikly škody za desítky miliard korun. Solární boom nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011 stát výrazně snížil výkupní ceny pro nově připojené zdroje a zájem investorů o výstavbu nových elektráren opadl. 

Mezi další podporované zdroje patří například vodní a větrné elektrárny, elektrárny vyrábějící energii spalováním biomasy nebo využívající bioplyn, kombinovaní výrobci elektřiny a tepla nebo z důlních plynů. 

V případě kombinované výroby tepla a elektřiny získalo v roce 2011 podporu přes 560 zdrojů, přičemž 277 jich bylo tzv. podlimitních. Podporu od státu dostalo rovněž 28 elektráren vyrábějících energii z podporovaných zdrojů energie, kterým jsou i důlní plyny z otevřených dolů.


Současné dění kolem solárních elektráren je nezdravé a ohrožuje tuzemskou ekonomiku, uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce premiér Petr Nečas. Aniž by uvedl konkrétní kroky, bude muset podle něj vláda něco s problematikou solárních elektráren udělat. Současné vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) má podle Nečase jeho plnou důvěru. 

"Vzhledem k hrubému domácímu produktu je podíl solární energie v ČR nejvyšší v celé EU a začínáme všichni tušit, že není vše v pořádku," uvedl premiér. Zároveň upozornil, že některé zájmové skupiny podporující solární elektrárny jsou nesmírně agresivní a "nehledí napravo ani nalevo". "Budeme čelit kriminalizaci vedení ERÚ od těchto lidí," dodal premiér. 

Elektřinu ze solárních elektráren musejí distribuční společnosti vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům. V letošním roce platí odběratelé v ceně každé megawatthodiny elektřiny 583 korun na podporu obnovitelných zdrojů, loni to bylo 419 korun.

(Zdroj: ČT, čtk, ERÚ)


Čtěte více:

ERÚ má podezření na nezákonný postup bývalých zaměstnanců se škodami až desítek miliard korun
4.2.2013 13:39
Energetický regulační úřad (ERÚ) má podezření, že jeho bývalí pracovní...
Nečas chce tlumit vliv fotovoltaiky na celkové ceny elektřiny
5.2.2013 15:21
Premiér Petr Nečas (ODS) chce s ministry financí a průmyslu a šéfkou E...
Podpora obnovitelných zdrojů měla původně klesat rychleji, zasáhla ale ČSSD
6.2.2013 16:09
Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie v původní, vládou schvále...
Ministr Chalupa: Špatně nastavená podpora fotovoltaiky bude stát až bilion Kč
11.2.2013 8:37
Čeští daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatně nastavenému systému podpo...
Solárníci podporují odhalení majitelů fotovoltaických elektráren, včetně transakcí ČEZ
12.2.2013 15:18
Zástupci solárního průmyslu podporují návrh na rozkrytí vlastníků foto...

Váš názor
 •  
  18.2.2013 14:35

  Nevěřím tomu,že Nečas neví, komu elektrárny patří.nebo snad téma solární elektrárny zapomněl se svoji asistentkou probrat?
  berta
 •  
  18.2.2013 14:15

  snad uz to ted chape I prosty clovek....co to ludry s nama provadeji...vcera jsem to sledoval...v tv...fraska a to vcetne distribuce plynu...Hnus..czech made...
  OPTIMISTA
 • Jediný, dokonale
  18.2.2013 13:51

  zorganizovaný "tunel" na většinu residentů, žijicí v této zemičce v on-line přenosu,který zabezpečil na mnoho let financování některých politických stran for ever a jejich představitelů tak, aby mohli v klidu a s úsměvěm realizovat své mocenské zájmy s "legálně " nabytými financemi o které se jen tak nenechají připravit.Ted je pouze nutné zabezpečit perpetum dluhopisů, aby bylo z čeho státní rozpočet dale udržet na únosné úrovni, než tsunami zautočí.
  AMN
 • Největší šupárna po roce 1989
  18.2.2013 13:27

  Tohle je největší tunel od roku 1989. Zastiňuje snad i LTO. Všichni odběratelé jako solární nevolníci s požehnáním absurdistánu. Neznámí majitelé, tak to je povedené. Musí přeci platit daň z nemovitosti, být na FÚ atd. To je opravdový hnus co se tady děje. Když už nebylo co ukrást tak se vymyslelo tohle. Docela mne pobavil p. Bursík, jak říkal v TV že Temelín je další tunel. Strana zelených prosadila tyto nesmysly, které škodí přírodě a téměř všem lidem. Stejně povedené jako "ekologická" daň při převodu staršího auta atd, atd. Vyhození gaunerů z oken, to je snad jedinné řešení. Chybí nám ale odvaha to udělat a tak stále zkouší co si mohou dovolit.
  karel777
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů