Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ideální poměr chvály a kritiky je asi 5:1

Ideální poměr chvály a kritiky je asi 5:1

19.03.2013 13:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Co je pro zlepšení výsledku pracovního týmu lepší: Používat pozitivní zpětnou vazbu, aby lidé věděli, co dělají dobře, nebo je konstruktivně kritizovat, aby viděli, že si nevedou dobře? Výzkum naznačuje, že jde o složité téma. Jak bychom asi intuitivně čekali, obojí je důležité. Klíčové je tedy to, v jaké míře. Emily Heaphy a Marcial Losada zkoumali výkony 60 týmů ve velké společnosti zaměřující se na zpracování informací. Výsledky ukazují, že klíčový je poměr mezi pozitivními a negativními komentáři.

Mezi pozitivní komentáře můžeme zařadit věty typu „s tím souhlasím“ nebo „to je výborný nápad“. Ty negativní zase reprezentují komentáře jako „s tím nesouhlasím“ či „o tom ani nemá cenu přemýšlet“. Zařadit do nich můžeme i sarkasmus. U nejlépe si vedoucích týmů byl poměr pozitivních komentářů k negativním na hodnotě 5,6. Tedy na jeden negativní komentář připadlo téměř šest pozitivních. Týmy, které si vedly průměrně, měly tento poměr na hodnotě 1,9 (dvakrát tolik pozitivních komentářů). U slabých týmů byl poměr naopak v rozmezí 0,36 – 1, neboli až tři negativní komentáře na jeden pozitivní.

Negativní hodnocení tedy není ničím, čeho bychom měli příliš často užívat. Na druhou stranu je jasné, že i ono má své místo. Jedním z důvodů je to, že jím získáváme pozornost. Vedle toho chrání tým před lhostejným přístupem a sebeuspokojením. A výzkum ukazuje, že je účinné i v boji s klíčovými slabými stránkami. Data totiž ukazují, že mezi vedoucími pracovníky dochází k největšímu absolutnímu zlepšení u těch, kteří byli terčem největšího počtu negativních komentářů.

Negativní zpětná vazba je důležitá v případě, kdy se řítíme směrem k útesu a je nám třeba varování. Může změnit chování lidí, nevede ale k tomu, že vyvinou tu největší snahu. Na tu je třeba vazba pozitivní. Podobné závěry učinil i John Gottman, který zkoumal příčiny rozvodů. Za hlavní důvod rozvodu určil i on poměr pozitivních a negativních komentářů, které na sebe partneři navzájem směřují. A jím odvozený optimální poměr je dokonce podobný: Pět pozitivních na jeden negativní. U rozvedených párů poměr naopak v průměru dosahoval hodnot mezi 0,77 – 1. Je tedy jasné, že v práci i v životě mé své místo pozitivní i negativní hodnocení. To druhé je namístě při nevhodném či nezodpovědném chování. Vedoucí týmů by si měli být vědomi ideálního poměru 5:1 a sami ho uplatňovat.

(Zdroj: HBR)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru