Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhům by prospělo méně dopaminu

Trhům by prospělo méně dopaminu

30.04.2013 18:15
Autor: Redakce, Patria.cz

V dubnu došlo dvakrát k prudkému dennímu propadu ceny zlata, pokaždé bez nějakého solidního základu. Objevila se sice řada vysvětlení, žádné z nich ale nezní moc pravděpodobně. Zlato se považuje za bezpečné útočiště. Nyní ale jeho cena klesala ve stejné době, kdy oslaboval index S&P 500 a klesaly i výnosy amerických vládních dluhopisů. Je tak těžké ubránit se dojmu, že prodej zlata živilo to, že někteří investoři začali prodávat. Jinak řečeno, do hry se dostalo stádové chování.

Pokud ekonomové a regulátoři nezačnou používat modely, které s takovým chováním počítají, nebudeme schopni plně porozumět finančním krizím, ani na ně adekvátně reagovat. Naštěstí se někde už o větší využití behaviorální ekonomie snaží. Britská Financial Conduct Authority, jejímž cílem je ochrana finančního systému a zvýšení důvěry v něj, se snaží porozumět chování investorů na trzích. To by jí mělo pomoci ve vhodných intervencích. Martin Wheatley, který stojí v čele FCA, se domnívá, že behaviorální ekonomie pomůže lépe posoudit potenciální problémy a vybrat správná řešení.

Chování regulátorů po poslední krizi se mění. Snaží se ve své práci odrazit i to, že lidské bytosti nečiní svá rozhodnutí na základě promyšlených kalkulací. Snaha o reflexi nových poznatků v regulaci je ale problematická. FSA tvrdí, že bude třeba mnoha testů a dalšího výzkumu. Navíc se může ukázat, že nezáleží jen na obecném chování lidí, ale i na tom, jaký typ osobnosti se v daném prostředí pohybuje.

Ukazuje se například, že lidé, kteří se většinou pohybují v těch nejrizikovějších oblastech finančních služeb, jsou nejméně schopni riziko posuzovat. Řada studií tvrdí, že světem investičního bankovnictví a obchodování jsou zlákáni extroverti, kteří jsou ale ve srovnání s introverty méně efektivní při posuzování příležitostí a rizik. Příkladem je Vincent Kaminski, který působil jako výkonný ředitel oddělení výzkumu ve společnosti Enron. Opakovaně se snažil upozorňovat na to, že Enron provádí obchody, které podle jeho názoru ohrožují existenci společnosti. Když nadřízení na jeho varování nereagovali, odmítl tyto transakce schvalovat. Výsledkem ale bylo pouze to, že byl zbaven svých pravomocí. V roce 2007 Kaminski poskytl rozhovor pro Washington Post. V něm varoval, že „démoni Enronu“ ještě nebyli odstraněni. Ti, kteří rozuměli rizikům spojeným s americkým bankovním systémem, byli podle něho ignorováni: „Problém spočívá v tom, že na jedné straně je tu prodavač deště, který vydělává firmě fůru peněz a lidé ho považují za superhrdinu. Na straně druhé je introvertní intelektuál. Kdo myslíte, že vyhraje?“

Výzkum dokonce ukazuje, že s mírou extroverze souvisí genetická výbava jedince. Existuje totiž „gen extroverze“, který je zodpovědný za hormon dopamin. Ten pak podporuje vyhledávání vzrušení a je dobrým indikátorem toho, jak velké finanční riziko je jedinec ochoten podstupovat. Warren Buffett před patnácti lety řekl, že pro investování stačí průměrné IQ. Je ale třeba krotit touhu, která ostatním působí při investování tolik problémů. Můžeme tak často slyšet, že trhy potřebují méně testosteronu. Nebo lépe řečeno, méně dopaminu.

Autorkou je Sarah Gordon.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru