Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odklon Evropy od úspor je převážně rétorický

Odklon Evropy od úspor je převážně rétorický

27.05.2013 14:27
Autor: ČTK

Při sledování některých evropských představitelů, zejména těch francouzských, je možné si myslet, že období úsporných opatření skončilo a eurozóna se bude všemi možnými prostředky snažit podpořit hospodářský růst. Ve skutečnosti však ke změně došlo spíše ve slovech než v činech. Rétorika se změnila, v politice však žádný radikální obrat nenastal, píše agentura Reuters. 

Za zvuku hlučných politických fanfár se pracuje na malých iniciativách namířených proti vysoké nezaměstnanosti mládeže, která vytváří hrozbu takzvané ztracené generace. Evropská centrální banka zkoumá možnosti, jak usnadnit menším podnikům přístup k úvěrům. Nemá však v úmyslu napodobit centrální banky v USA, Británii a Japonsku a podpořit hospodářský růst masivním tisknutím nových peněz. 

"Není to tak, že upouštíme od úsporných politik. Je to pouze o tempu rozpočtových změn a přesunu ke strukturálním reformám," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING (7,07 EUR, 1,06%). Dodal, že hlavním problémem evropské ekonomiky je nedostatečná poptávka, pro kterou neexistuje žádné jednoduché řešení. 

Silně zadlužené země podle některých evropských politiků a centrálních bankéřů budou muset ještě po několik let omezovat veřejné výdaje, ačkoli takovéto kroky mohou být politicky obtížné. "Hospodářský růst je klíčem k ukončení krize, na tom se všichni shodujeme," uvedl šéf německé centrální banky Jens Weidmann. "Upuštění od rozpočtové konsolidace nás však k tomuto cíli nepřiblíží," dodal. 

Předseda Evropské komise José Barroso minulý měsíc prohlásil, že úsporná opatření, kterými se evropské země snaží bojovat s dluhovou krizí, již možná dosáhla svých limitů, protože jim hrozí ztráta politické a sociální podpory. 

"Ačkoli je tato politika (úsporných opatření) v zásadě správná, myslím si, že v mnoha směrech dosáhla svých limitů," řekl Barroso. "K tomu, aby byla politika úspěšná, nestačí její důkladná příprava. Musí mít určitou minimální politickou a sociální podporu," dodal. 

Barrosova slova některá média tlumočila jako konec éry úsporných opatření. Jeden z vysokých představitelů EU nicméně uvedl, že Barroso byl dezinterpretován a že k úsporným opatřením neexistuje žádná alternativa. "Představa, že se nyní začne utrácet na dluh a že období úspor skončilo, je mylná," prohlásil. Německá kancléřka Angela Merkelová dala jasně najevo, že úsporná opatření a hospodářský růst podle jejího názoru nestojí proti sobě a že rozpočtová konsolidace musí pokračovat. 

Některé události v poslední době nicméně oslabily argumenty zastánců politiky drastických rozpočtových škrtů. Nejprve hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Olivier Blanchard připustil, že snížení vládních výdajů mohlo mít na ekonomiku výraznější dopad, než se původně předpokládalo. Poté byla objevena chyba ve studii harvardských profesorů, která často sloužila k ospravedlňování rozpočtových škrtů, připomíná agentura Reuters. 

Vlády v Řecku, Irsku, Portugalsku, Španělsku a Itálii, které zavedly úsporná opatření zahrnující snížení mezd a propouštění zaměstnanců ve veřejném sektoru, ztratily podporu voličů. Nové vlády nyní čelí protestům veřejnosti, populistickým hnutím odsuzujícím úspory a prudkému poklesu důvěry obyvatel v Evropskou unii. 

Politici jako francouzský prezident François Hollande a nový italský premiér Enrico Letta si z toho podle všeho vzali následující ponaučení: o rozpočtovou disciplínu je zapotřebí usilovat v tichosti, zatímco je nezbytné neustále hovořit o podpoře hospodářského růstu, píše agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2023
15:16Friedman: 2 % nejsou žádné magické číslo
8:17Víkendář: Být akcionářem banky a mít u ní vklad jsou dvě rozdílné věci, ale u obou nakonec rozhoduje to samé
24.03.2023
21:11Ani nervozita z Evropy nestlačila americké akcie do záporu  
17:34PTP: Ropa může jít krátkodobě na 55 dolarů za barel
17:21Turbulentní závěr týdne a padající Deutsche Bank. V čem je problém tentokrát?  
16:40Vodíková ekonomika: Reálné kontury legendárního El Dorada  
15:57V turbulencích kolem bank může být Čína bezpečným přístavem
15:55Trhy zase pracují pro Fed. Ale jen na povrchu
15:31MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu 25. 4. 2023 a zveřejnění konsolidované výroční finanční zprávy
14:32Přišla změna investičního režimu. Akcie již mají alternativy, věří investor
12:05Perly týdne: QE je fakticky zpět, na akcie ale ještě čas není
11:16Banky, indexy, výnosy i eurodolar obrátily rázně dolů  
11:00Bloomberg: Banky ruší zákazy náboru zaměstnanců, chtějí talenty z Credit Suisse
10:45Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu nečekaně zrychlil. Daří se zejména službám
10:12Důvěra v ekonomiku v březnu mírně vzrostla díky vyhlídkám průmyslu. Domácnosti jsou ale pesimističtější
9:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:08Rozbřesk: Kdo další proletí čelním sklem?
9:04Americké úřady vyšetřují Credit Suisse a UBS, zda nepomáhaly ruským oligarchům obejít sankce
8:54Primoco svolává valnou hromadu, Credit Suisse i UBS vyšetřují americké úřady a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data