Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of England, naposledy v čele s Kingem, nezměnila sazby ani rozsah QE

Bank of England, naposledy v čele s Kingem, nezměnila sazby ani rozsah QE

06.06.2013 13:20, aktualizováno: 6.6. 13:38

Aktualizováno

Bez překvapení se obešel výstup z dnešního jednání britské centrální banky Bank of England. Její členové pod vedením guvernéra Mervyna Kinga, který se dnes jednání zároveň účastnil naposledy, rozhodli ponechat klíčovou úrokovou sazbu na historickém minimu 0,5 procenta. BoE také ponechala beze změny objem určený pro nákup vládních cenných papírů na částce 375 miliard liber. Oba kroky byly v souladu s očekáváním trhu.

Podle guvernéra BoE Kinga jsou patrné "známky oživování" britské ekonomiky, nejsou ale zatím dostatečně silné, aby bylo možné přistoupit k utahování měnové politiky. Řekl to po svém v pořadí 194tém jednání měnového výboru. Funkci šéfa centrální banky předá 1. července svému nástupci Marku Carneymu, dosavadnímu guvernérovi kanadské centrální banky.

„Nedávalo by příliš smysl, aby King na svém posledním zasedání oznámil jakoukoli změnu měnové politiky. S novým mužem do čela BoE přijde také čerstvá diskuze o vyhlídkách a dalších možnostech,“ komentoval dnešní rozhodnutí ekonom Société Générale Brian Hilliard. Mervyn King byl jmenován guvernérem BoE v roce 2003 a v roce 2008 byl ve funkci potvrzen. Podle záznamu z květnového jednání BoE patřil guvernér k menšině, žádající rozšíření stimulace. 

Britská ekonomika v prvním čtrtletí roku rostla mezikvartálně o 0,3 procenta, meziroční tempo dosáhlo 0,6 procenta. Klíčová složka soukromé spotřeby ale zaostala za očekáváním, s pouze 0,1procentním růstem. Podle MMF by se měla Velká Británie nadále zaměřit na podporu ekonomiky.

Ponechání základní úrokové sazby na historickém minimu 0,5 procenta, stanoveném minulý měsíc, se dnes očekává také od Evropské centrální banky. Rozhodnutí ECB padne ve 13:45 SEČ, od 14:30 pak bude trh pozorně sledovat komentář guvernéra Maria Draghiho.

(Zdroj: Bloomberg, BoE)


Čtěte více:

Britské domácnosti si půjčují peníze na jídlo, vyplývá z průzkumu
06.05.2013 10:19
Zhruba pětina britských domácností si minulý měsíc musela půjčovat neb...
Znárodněné banky se staly koulí u nohy britské ekonomiky
15.05.2013 12:55
Pět let po záchraně jedné z největších světových bank britská vláda st...
Guvernér BOE: Přestaňme démonizovat bankéře
20.05.2013 8:22
Přestaňme svalovat všechnu vinu za poslední finanční krizi výlučně na ...
Britská ekonomika v 1Q sice rostla, nepřesvědčují ale spotřeba, export ani investice
23.05.2013 11:21
Britská ekonomika v prvním čtvrtletí roku rostla, mezikvartálně o 0,3 ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.07.2025
9:10Víkendář: Směrem k měkčí formě globalizace?
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data