Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blinder: Centrální banky nejsou neutrální a už se nikdy nevrátí tam, odkud vyšly

Blinder: Centrální banky nejsou neutrální a už se nikdy nevrátí tam, odkud vyšly

11.06.2013 13:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Jádrem dnešního centrálního bankovnictví je cílení inflace. Centrální banka může brát ohled i na další oblasti ekonomiky, v centru pozornosti jejího zájmu ale dnes stojí cenový vývoj. Už během krize ovšem došlo k určitému posunu od tohoto systému. Nebyl to však posun explicitní, ale skrytý. Důvody jsou evidentní. Pokud se rozpadá bankovní a finanční systém, není inflace to nejdůležitější. Dnes by tak podle některých návrhů měla centrální banka vedle cílení inflace sledovat a ovlivňovat i vývoj ve finančním systému. V rozhovoru pro VOX to uvedl Alan Blinder. Centrální banky by podle něho měly být neutrální, „je ale smutnou pravdou, že tomu tak většinou není“. Příkladem je podle něho utahování Fedu, které obvykle tvrdě dopadne na sektor bydlení a na automobilky. „Je toto neutrální? Domnívám se, že ne. Nejde ale o to, že by se Fed záměrně snažil poškodit tyto sektory. Jejich citlivost na sazby je prostě nejvyšší. Podobné je to i v jiných zemích.“

„Krize donutila centrální bankéře k tomu, aby se zaměřili i na oblasti, které byly dříve mimo oblast jejich činnosti. Lidé dnes používají hrozný výraz makroprudenční politika. Ta představuje průnik makroekonomické politiky a bankovní regulace a dohledu. Některé centrální banky se jí věnují, jiné téměř vůbec ne,“ uvedl Blinder. Tato politika získává na relevanci zejména během krizí, kdy je na jedné straně nutné korigovat nefunkční trhy a na druhé straně používat tradiční makroekonomické nástroje. Je tedy zapotřebí pracovat s výší povinných minimálních rezerv, omezovat finanční páku a podobné nástroje, které nejsou tradičními nástroji centrální banky. Zůstává tak otázkou, nakolik by tyto banky skutečně měly plnit i funkci dohledu a regulace. Již nyní existují velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a Blinder se domnívá, že řešení není univerzální. Je možné, že v zemích, kde již nyní centrální banky plní určitou regulační roli, bude nejlepší rozšířit jejich pole působnosti. Naopak v zemích, kde tuto roli plní jiné instituce, by se systém neměl měnit a nové nástroje by měly využívat právě tyto instituce a ne centrální banky.

Jak moc by měly centrální banky zmenšit své rozvahy? Podle ekonoma by neměly přistoupit k tomu, že by se ohledně velikosti svých rozvah vrátily na předkrizové úrovně. V současné době totiž centrální banky „potřebují mít ve svých rozvahách více aktiv“. Dojde tak pravděpodobně k tomu, že pokles velikosti rozvah nastane, ale ne na výchozí úrovně. Změnit se musí také způsob komunikace centrálních bank. Důvodem je to, že rozsah jejich činností je dnes mnohem širší, „některé nejsou intuitivní, některé jsou dosti složité“. Je tak nutné poskytovat mnohem více informací, než když centrální banka „pouze hýbala sazbami nahoru a dolů“. Centrální bankovnictví také v současnosti představuje téměř vždy globální téma. Mohli bychom tudíž tvrdit, že je třeba více vzájemné kooperace, problémem je ale to, jak k ní dospět. Obvykle se o to snažíme pouze během mimořádných situací, kdy jsou zájmy všech společné. Po uklidnění situace, kdy se zájmy jednotlivých zemí rozejdou, už kooperace nepokračuje, domnívá se ekonom.

Podle Blindera „rozhodně není doba na to, aby centrální banky přikročily k exitu“. Detaily týkající se toho, jak tento exit proběhne, se pak budou v jednotlivých zemích lišit. Zatímco všechny centrální banky budou chtít zmenšit své rozvahy, zvětšovaly je ale z rozdílných důvodů. V důsledku toho se pak strategie exitu budou také lišit a nedovedou centrální banky zpět do bodu, ze kterého před lety vycházely, uvedl Blinder. 

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.