Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová úprava kolektivního investování v Česku rozšíří investorům paletu možností

Nová úprava kolektivního investování v Česku rozšíří investorům paletu možností

27.6.2013 9:20
Autor: Mgr. Ondřej Mikula, KŠB

Návrh nového zákona o investičních společnostech a investičních fondech, který nahradí současný zákon o kolektivním investování, je momentálně projednáván v Parlamentu a lze očekávat, že bude v nejbližší době schválen. Jeho součástí je mnoho významných změn, které by měly přispět k celkovému zatraktivnění českého právního prostředí pro fondové podnikání.

Mezi ty nejvýznamnější změny patří zavedení nových přípustných právních forem investičních fondů (resp. fondů kolektivního investování jako pojmu užívaného současnou právní úpravou). Jde především o komanditní společnost na investiční listy a akciovou společnost s proměnným základním kapitálem. Vedle toho je třeba zmínit i svěřenský fond, jehož modifikovanou verzi pro účely kolektivního investování návrh rovněž upravuje. Všechny tyto formy však bude možné založit jako investiční fond nikoliv počínaje účinností nového zákona, nýbrž až po datu účinnosti rekodifikačních předpisů, tj. po 1. 1. 2014.

Obdoba SICAR či limited partnership

Komanditní společnost na investiční listy je dosud v českém právním řádu chybějící obdobou zahraničních právních forem, jako je například tzv. „limited partnership“ (např. ve Spojeném království) či „SICAR“ (v právní úpravě Lucemburska). Ty přitom ve světě patří mezi nejúspěšnější a nejvíce užívané formy pro zakládaní specializovaných venture kapitálových fondů a fondů private equity.

V návrhu nového zákona je uvedená forma modifikovanou komanditní společnosti, jak ji známe z dnešního obchodního zákoníku, resp. zákona o obchodních korporacích. Jde o společnost, která má jednoho společníka, jenž za její dluhy ručí neomezeně (komplementář) a další společníky (komanditisty), kteří naopak za závazky společnosti ručí omezeně, tj. do výše svých nesplacených vkladů, a jejichž podíly jsou představovány investičními listy jako zvláštními cennými papíry.

Práva a povinnosti komplementáře jsou uzpůsobeny k tomu, aby jednal jako správce fondu, resp. majetku v něm a aktivně ovlivňoval investiční proces, kdežto komanditisté jsou spíše pouhými investory, kteří do fondu přinášejí kapitálové prostředky v podobě peněžitého vkladu. Jeho výši a další podmínky splácení lze sjednat podle potřeb příslušného fondu. Taková pružnost je pro private equity a venture kapitálové fondy vhodná, neboť od investorů zpravidla nečerpají prostředky jednorázově v plné výši, nýbrž průběžně, jak vyplyne potřeba učinit novou investici.

Pouze podpůrně je stanoveno, že kapitálově se na fondu podílejí svým vkladem také komplementáři, a to ve výši 2 % z celkového objemu vkladů zakládajících komanditistů, aby byla posílena motivace komplementáře nakládat s majetkem fondu v zájmu komanditistů. Úpravou společenské smlouvy však lze tuto vkladovou povinnost zcela vyloučit.

Úprava komanditní společnosti na investiční listy je i v dalších otázkách poměrně jednoduchá a umožňuje přizpůsobit si vnitřní vztahy fondu, včetně například pravidel pro dělení zisku, podle vůle. Široká smluvní volnost je přitom zde žádoucí, neboť jde o formu, která je určena pouze investorům – profesionálům, kteří vyžadují nižší míru ochrany (komanditní společnost na investiční listy lze založit výhradně jako fond kvalifikovaných investorů).

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data