Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skutečné kořeny italské stagnace

Skutečné kořeny italské stagnace

25.6.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Itálie dnes čelí jedné z největších recesí v historii, její ekonomika mezi lety 2007 a 2013 klesla asi o 8,5 % HDP. Současná situace je do značné míry odrazem krize v eurozóně a tvrdého utahování fiskální politiky, ke kterému dochází ve většině evropských zemí. Od roku 2007 se tak primární bilance této země zlepšila o 3,3 % potenciálního HDP, a to téměř výhradně jako výsledek zvyšování daní. To, že Itálie není schopna dostat se z recese, je ale podle mého názoru způsobeno hlavně její „ztracenou dekádou“, během níž neproběhly potřebné reformy na trhu práce a na finančním trhu. Výsledkem je malá konkurenceschopnost a pomalý růst produktivity. Krize tak pouze vyzdvihla na světlo to, co Itálie dlouho ignorovala.

Z hlediska měření konkurenceschopnosti jsou zajímavé zejména jednotkové náklady práce. V Itálii tyto náklady vzrostly mezi lety 2001 a 2011 ve srovnání s jejími hlavními obchodními partnery o více než 23 %. V Německu naopak došlo k poklesu o 9,7 %. Konkurenceschopnost dané země se zvyšuje, pokud klesají průměrné hodinové mzdy, roste průměrná produktivita práce, klesá míra zdanění práce či pokud oslabuje nominální kurz nebo dochází k relativnímu zvýšení DPH. Země tak může například přikročit k „fiskální devalvaci“, v jejímž rámci zvýší sazbu DPH u dovozů či sníží zdanění práce.

V roce 2000 byla cena hodinové práce v Německu ve srovnání s Itálií asi dvojnásobná. V následujících deseti letech došlo ke konvergenci nominálních mezd, produktivita ale tento trend nesledovala. V Itálii došlo k její úplné stagnaci, zatímco v Německu nastal prudký růst. Odhlédneme-li od vlivu daní, italské jednotkové náklady práce rostly o 32,5 % rychleji než v Německu. Německo navíc využívalo zmíněnou fiskální devalvaci, zatímco Itálie činila opak.

Na počátku byla tedy práce v Itálii mnohem levnější a poté došlo k částečné konvergenci. Problémem je to, že produktivita se nechovala stejně. Podle teorie by mělo docházet k tomu, že rozvoj některých odvětví v zahraničí povede k vyšší nabídce práce v domácí zemi a následně k tlaku na mzdy. V Itálii byl ale vývoj opačný. V současné době je velmi populární dávat vinu za problémy v této zemi Angele Merkelové, Mariu Montimu, euru či utahování. K prohloubení krize určitě přispěly cyklické faktory. Itálie ale platí za to, že dlouhodobě nebyla schopna provést potřebné reformy, což dusí inovace i růst produktivity.

Autorem je Paolo Manasse.

Zdroj: VOX

 


Čtěte více:

Letta sestavil italskou vládu, vítězem je ale Berlusconi. Vnější pomoc není zažehnána?
29.4.2013 9:28
Nová italská vláda premiéra Enrika Letty složila přísahu do rukou prez...
RGE: Itálie by měla dělat opak toho, co doposud
10.5.2013 15:47
Italská vláda by měla zavést politiku zodpovědnosti bez utahování. Ta ...
Ropa pod olivovníky má Itálii pomoci z recese
31.5.2013 17:49
Jižní Itálie je díky příznivým klimatickým podmínkám a absenci zeměděl...
Italská vláda schválila balík opatření na podporu růstu
17.6.2013 9:33
Italská vláda schválila balík opatření na podporu ekonomiky potýkající...
Draghi (ECB): Jsme připraveni přes rizika nasadit nové nástroje, i negativní sazby
18.6.2013 11:14
Evropská centrální banka je připravena nasadit nové nestandardní nástr...

Váš názor
  • Teoria a socialistická praxe
    25.6.2013 8:54

    "Podle teorie by mělo docházet k tomu, že rozvoj některých odvětví v zahraničí povede k vyšší nabídce práce v domácí zemi a následně k tlaku na mzdy." To ovšem platí pouze za podmínek volného trhu. Itálie, společně s Francií a jejich odborářsko-socialistické prostředí takový vývoj nedovolují. Naopak, obě země mají obrovskou přezaměstnanost zejména ve státním sektoru a jejich největších firmách (většinou navíc se státní účastí), což jde přesně proti růstu produktivity práce (produktivitu práce snižuje i ten faktor, kolik neproduktivních lidí musí živit jeden pracovník produkující komerční hodnoty).
    Thud
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data