Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa letos banky neotestuje. Bojí se? Italským chybí až 60 mld. eur kapitálu

Evropa letos banky neotestuje. Bojí se? Italským chybí až 60 mld. eur kapitálu

17.05.2013 9:26, aktualizováno: 17.5. 10:37
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Zátěžové testy evropských bank se letos neuskuteční. ECB chce změnu jejich pravidel, protože ve Španělsku či na Kypru na skutečná rizika neukázaly. Dle čerstvých studií italským bankám může reálně chybět až 60 miliard eur kapitálu. Nedostatky dle analytiků leží zejména ve středně velkých domech, tedy těch, které nejsou hlavním terčem testů a na které je „méně vidět“.

Další kolo zátěžových testů evropských bank se uskuteční až příští rok a do té doby Evropská centrální banka a národní orgány bankovního dohledu prozkoumají dosavadní metody klasifikace bank a prověří hodnoty úvěrů a dalších aktiv bank tak, aby se příští testy povedly lépe. Oznámil to Evropský bankovní úřad (EBA). Ten celoevropské testy bank organizuje.

EBA vypracuje pro zkoumání národních úřadů nové směrnice a dle očekávání předsedy úřadu Enrii prověrky posílí věrohodnost příštích zátěžových testů v celé EU. Dosavadními zátěžovými testy se nepodařilo ukázat na problémy v rozvahách bankovních domů v řadě zemí eurozóny, nejvýrazněji ve Španělsku či na Kypru. ECB chce prostor, aby nalezla problematické oblasti, než v rámci první fáze cesty k bankovní unii převezme nad bankami v eurozóně centrální dozor. Termín prověrek a příštích zátěžových testů se podle úřadu EBA určí poté, co země EU schválí zákon o vytvoření jednotného bankovního dohledu.

Silným motivem pro odklad zátěžových testů může být i čas na rekapitalizaci evropských bank a fakt, že po Španělsku či Kypru je na stole další, o mnoho větší, horký brambor a tím je sektor bank v Itálii. Ten je v rámci eurozóny klíčový, Itálie je mimo jiné také klíčovým dluhopisovým trhem bloku. Recese italské ekonomiky ale vybudila růst špatných úvěrů v italském bankovním sektoru k 20% meziročnímu tempu růstu v posledních měsících a problémy s kapitálem v řádu miliard eur mají dle analytiků zejména středně velké italské banky. Přitom i ony se budou muset přizpůsobit přísnějším pravidlům Basel III a doplnil kapitál. Špatné úvěry ve španělských bankách v březnu dosáhly 10,5 % celkových objemem 163,3 mld. eur. V únoru to bylo 10,4 %.

Že to je v nemalém rozsahu otázka právě středních bank, ukázala například Carige, navyšující kapitál o 800 milionů eur, což jsou dvě třetiny tržní hodnoty. K tomu prodává část aktiv. Její jádrový Tier 1 ukazatel kapitálu je jen 6,7 %. „Potřebovali bychom k doplnění kapitálu klidnější cestou více času. Stejný problém budou mít ostatní menší banky,“ uvedl šéf banky Ennio La Monica. Monte dei Paschi potřebuje mejméně 4 miliardy eur, aby zacelilla mezeru kvůli vysoké expozici na italské vládní dluhopisy a kvůli derivátovým obchodům. Banca Marche potřebuje nejméně 250 milionů eur kapitálové injekce poté, co odepsala špatný dluh za 800 millionů eur. Banca Popolare di Milano chce na trhu získat 500 milionů eur, protože také potřebuje navýšit kapitál.

Situace je rizikem pro finanční stabilitu Itálie i samotnou ECB. V případě, že zátěžové testy ukáží na „průšvih“ v italském bankovním sektoru, kde se jim podrobí zhruba 25 klíčových bank (což je i tak mnohem více, než tři čtyři nejznámější a největší jména), může nedůvěra mezi bankami a další utažení úvěrů dále prohloubit dvouletou recesi v zemi a dále tlačit na růst zadlužení země, které je s dvěma biliony eur už tak dost vysoké. To země, která sotva uklidnila politický pat po předčasných volbách, nemůže potřebovat.

Pětice největších italských bank UniCredit, IntesaSanpaolo, Monte dei Paschi, UBI a Banco Popolare už navýšila kapitál o souhrnných zhruba 26 miliard eur od krize roku 2008. U středně velkých italských bank na to nedošlo. Špatné úvěry se ve větších až největších italských bankách pohybují mezi 5 až 19 procenty úvěrového portfolia a analytici, kteří simulovali zátěžové testy ECB, odhadují v oné řádově pětadvacítce italských bank potřebu doplnit kapitál o dalších 40 až 60 miliard eur. Z tohoto čísla je přitom vyloučen odhad vlastních zdrojů, tedy například doplnění ze zadržených zisků. 40 mld. eur odhaduje například analytik RBS Alberto Gallo. Při zapojení faktoru doplnění kapitálu za zadrženého zisku ale vyslovuje odhad zhruba poloviční. I to je ale podle něj příliš mnoho na schopnosti dosavadních akcionářů bank.

„Mnoho středně velkých italských bank bude schopno odolávat nynější situaci – do té doby, dokud si ECB nevyžádá zátěžové testy,“ uvedl Giovanni Viani z konzultační firmy Oliver Wyman, která realizovala zátěžové testy v jiných zemích (a byly i kontroverzně přijaty). Pětice největších italských bank ovládá zhruba polovinu italského bankovního sektoru, dalších 40 % je ale v rukou menších 67 bank.

Znalci italského bankovního sektoru upozorňují, že při finančně vysátých tradičních investorech italských zejména menších bank a obavě investorů zahraničních, vložit finance do bank napojených na lokální zájmy a politiku, budou tyto banky muset, při potřebě navýšit kapitál, změnit svůj dosavadní podnikatelský model. Část z nich zřejmě skončí. „Schopnost obrátit se na historické akcionáře při navýšení kapitálu je omezena,“ uvedl bankovní expert z konzultační firmy Bain Paolo Bordogna. Upozorňuje také na otázku provozních investic, například IT systémů. I na ně dle jeho názoru připadá část špatných rozhodnutí, projevujících se v čísle špatných úvěrů. „Restrukturalizace bude muset být zásadní. Změnit se musí místní zastoupení, ztenčit vedení, které je v malých bankách moc tučné. Jen tak mohou tyto banky přilákat investory,“ dodal.

Při nedostatku privátního kapitálu na italském trhu je na stole otázka, zda do sektoru bude muset vstoupit stát. A u něj je otázka, s jakými zdroji – zda Itálie, podobně jako Madrid, nakonec bude muset požádat o vnější finanční pomoc pro své banky. „Itálie musí posílit bankovní sektor. Nevíme, jak dlouho hospodářská krize potrvá a jak vysoko špatné úvěry narostou. Nakonec by jediným možným řešením mohla být státní intervence v zájmu nuceného vytvoření kapitálových polštářů u slabé části bank,“ uvedl bývalý člen vedení Evropské centrální banky Lorenzo Bini Smaghi. 
 

 

(Zdroj: Bloomberg, ECB, EBA, Carige)


Čtěte více:

Zátěžové testy Fed: Goldman Sachs, JPMorgan a Morgan Stanley příliš nadšené kvůli dividendám?
08.03.2013 8:33
Velké americké banky s výjimkou finančního ústavu Ally Financial úspěš...
MMF žádá přísnější zátěžové testy evropských bank. Z Německa zaznívají hlasy proti dozoru ECB
18.03.2013 10:38
Evropská unie musí být důslednější ve stabilizaci bankovního sektoru a...
Letta sestavil italskou vládu, vítězem je ale Berlusconi. Vnější pomoc není zažehnána?
29.04.2013 9:28
Nová italská vláda premiéra Enrika Letty složila přísahu do rukou prez...
Periferie se přizpůsobuje rychleji, než se čekalo
10.05.2013 7:58
Před rokem 2008 se v eurozóně vytvořily velké nerovnováhy běžných účtů...
RGE: Itálie by měla dělat opak toho, co doposud
10.05.2013 15:47
Italská vláda by měla zavést politiku zodpovědnosti bez utahování. Ta ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2021
22:03US indexy po tlakem prodejců. Nasdaq Comp. -1,2%  
17:41Valuace amerických a zahraničních akcií – jak (ne)srovnávat hrušky a jablka
17:05Nasdaq v čele odpoledního propadu, zájem o dluhopisy sílí  
17:04UPS těží z rozmachu e-commerce, zpomalení v USA ale posílá akcie dolů
16:44ČEZ oznámil dokončení prodeje bulharských aktiv, arbitráž proti Bulharsku pokračuje
16:37ČEZ, a.s.: Skupina ČEZ dokončila prodej bulharských aktiv za 335 milionů euro
15:29Výsledky LVMH ukazují hlad po luxusu, management zpomalení neočekává  
15:18Budou za 40 let ještě existovat klasické banky? Harvardský ekonom pochybuje a ukazuje na stablecoin
15:07MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky, zotavení ale nebude rovnoměrné
13:16Nedobrá kombinace vysokých akciových násobků a ziskovosti podle Deutsche Bank
12:06Výsledky Tesly skutečně solidní díky širším maržím, bitcoin tentokrát nepomohl  
11:46Havlíček: Chceme v Česku aspoň jednu továrnu na baterie pro auta, zájem má VW a LG
11:27Znovu dolů s Čínou. Akcie padají před výsledky velkých techů  
11:07Regulace srazily čínské akcie nejníže za osm měsíců
10:27Intel chce zpět na vrchol, pomoci mu má výroba pro Amazon a Qualcomm
10:23Jak lidé reagují na nečekané bohatství
9:04Rozbřesk: Horší Ifo i tuzemská podnikatelská nálada
8:53Po dalším čínském výprodeji se dívají dolů i evropské futures. Česká vláda schválila memorandum s ČEZ o továrně na baterie  
8:21Čtvrtletní zisk Tesly poprvé na hranicí miliardy dolarů. Silný prodej elektroaut zvedl marže
6:01Botox za bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:003M Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Advanced Micro Devices Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Alphabet Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Apple Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Boston Scientific Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00CRISPR Therapeutics AG (06/21 Q2)
0:00Deutsche Boerse AG (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00DTE Energy Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Enphase Energy Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Games Workshop Group PLC
0:00General Electric Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00IQVIA Holdings Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Microsoft Corp (06/21 Q4, Aft-mkt)
0:00MSCI Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00QuantumScape Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
0:00Raytheon Technologies Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
0:00Rockwell Automation Inc (06/21 Q3, Bef-mkt)
0:00Starbucks Corp (06/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Visa Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
0:00Waste Management Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
3:00Logitech International SA (06/21 Q1)
7:00Randstad NV (06/21 Q2)
12:00Centene Corp (06/21 Q2)
12:00United Parcel Service Inc (06/21 Q2)
12:30Xerox Holdings Corp (06/21 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
18:00ASM International NV (06/21 Q2)
22:05Mondelez International Inc (06/21 Q2)
22:05Stryker Corp (06/21 Q2)