Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Britská centrální banka pomáhala prodávat zlato uloupené nacisty

FT: Britská centrální banka pomáhala prodávat zlato uloupené nacisty

31.07.2013 9:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Britská centrální banka Bank of England sehrála mnohem aktivnější roli v jednom z nejtemnějších období historie bankovnictví, než se dosud myslelo. Umožnila totiž prodej zlata, které uloupili nacisté po invazi Československa v roce 1939.

Vyplývá to alespoň z dosud nepublikovaných dokumentů, které přibližují činnost banky během druhé světové války.

Jak napsal list The Financial Times, britská centrální banka zlato prodávala jménem Německé říšské banky, která ho měla z Národní banky československé. Podle zveřejněných materiálů bylo v březnu 1939 zlato, které mělo tehdy hodnotu 5,6 milionu liber, přesunuto z účtu Národní banky československé do basilejské Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), na účet vedený jménem Německé říšské banky. BIS sloužila a dodnes slouží jako banka pro centrální banky.

Dlouho po válce se následně řešilo jen skandální chování právě BIS a role britské centrální banky se nijak významně nezmiňovala. Jenže Bank of England prý tehdy hrála jednu z hlavních rolí - Bance pro mezinárodní vypořádání totiž zrovna předsedala. A většina zlata, které spravovala BIS, byla uschována v podzemních sejfech v londýnském sídle Bank of England. Že má britská banka toto zlato, vyvolalo pobouření v médiích v květnu 1939. Následně banka zlato jménem nacistů prodala, a to bez toho, že by počkala na souhlas britské vlády.

"Došlo k další transakci zlata 1. června (1939), kdy bylo prodáno zlato v hodnotě 440.000 liber a do New Yorku bylo lodí posláno zlato za 420.000 liber z účtu číslo 19 BIS. Šlo o zlato, které do Londýna přepravila Německá říšská banka," píše se ve zveřejněném dokumentu.

Nacisté v roce 1939 uloupili v Československu velké množství zlata. Peníze z jeho prodeje používali k financování válečných operací.

(Zdroj: FT, čtk)


Váš názor
 • Komu není rady, tomu není pomoci
  31.07.2013 13:09

  Kdyby to neukradl Hitler, tak by to zpronevěřil někdo jiný, jsme národ, který nemá identitu a šajn o kolektivním dobru, neumí si vážit toho co má, tak co sami neukradneme, všem rozdáme za babku nebo necháme ať si ukradnou jiní. Je velká škoda, že nejsme součástí Rakouska, nebo Německa. Odtržení od Rakouska a zpřetrhání všech vazeb bylo největší chybou českého národa za posledních několik set let. Neznám nikoho, kdo by byl hrdý, že je Čech, tak ke komu se přidáme ?
  Syndi
  • Re: Komu není rady, tomu není pomoci
   31.07.2013 13:38

   Já bych hlasoval proto Německo , ale asi uz je dohodnuty Rusko.
   db
 • no a co?
  31.07.2013 10:42

  V podstatě každá cihla zlata je dnes v minulosti někým ukradená... a ne jednou. Hitler kradl již zlato ukradené. Tím bych si hlavu nelámal:-)
  Jesse
 • pořád nás vykrádají
  31.07.2013 10:34

  Už od středověku nás okolní státy drancují pořád dokola,30,7,bramborová válka.Potom má mít obyvatelstvo nějaký majetek,natož sklon ke zběru umění,obrazů zlata atd.Jen chudí a pokorní lidi,okradení a okrádaní,a to je pořádně znát,posunuje nás to jako zemi co do bohatství lidí o 150 let dozadu.
  prorok
 •  
  31.07.2013 9:47

  To jenom potvrzuje, že jsou určité skupiny lidí, kterým je jedno jestli zisk pochází od Stalina, nebo Hitlera. Hlavně když se vydělává.Existují krvavé, nebo špinavé peníze.
  Homo
  •  
   31.07.2013 14:05

   Že by před válkou nebyli ve vedení britské centrální banky židi? Když jde o pořádný prachy, tak jde vše stranou. Tenkrát, teď i v budoucnu. Myslím, že by měli zažalovat Němce o nějaké to odškodnění, když je namočili do takové sprosťárny (podílnictví).
   viga
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.