Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Emerging markets zkouší zastavit útěk investorů zvyšováním sazeb, podle stratéga SocGen spustí globální recesi

Emerging markets zkouší zastavit útěk investorů zvyšováním sazeb, podle stratéga SocGen spustí globální recesi

30.08.2013 11:16
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Centrální banky významných rozvíjejících se ekonomik hromadně zvyšují úrokové sazby ve snaze zastavit odliv kapitálu a propad kurzu svých měn. Zvyšují tím pravděpodobnost zpomalení hospodářského růstu. Podle některých analytiků by situace mohla dojít tak daleko, že problémy emerging markets odstartují globální recesi.

Včera se k půlprocentnímu zvýšení hlavní sazby odhodlala indonéská centrální banka. O den dříve ke stejnému navýšení přistoupila centrální banka v Brazílii. V Turecku se sazby zvyšovaly už minulý týden. Brazílie se připravuje na další zvyšování.

Za prudký útěk kapitálu, pokles akcií, růst dluhopisových výnosů a propad kurzů, který v posledních týdnech postihl řadu zemí z kategorie emerging markets, mohou kroky americké centrální banky. Ta možná již brzy začne omezovat stimulační nákupy státních a hypotéčních dluhopisů (QE), díky nimž na finanční trhy dlouhé roky proudilo velké množství levné likvidity, která poté z velké části končila v zemích rozvíjející se Asie, Afriky či Latinské Ameriky.

Největší obavy mají investoři o země trpící vysokými schodky rozpočtu a běžného účtu platební bilance, které jsou obzvlášť závislé na zahraničním financování. Ukázkovými příklady jsou Indie, Turecko či Jižní Afrika. „Čím víc peněz uteče, tím hůř se pozice těch zemí jeví a tím větší budou mít lidé strach, že své prostředky nebudou moci získat zpátky,“ tvrdí Adam Posen, šéf prestižního Petersenova institutu mezinárodní ekonomie.

Zvyšování sazeb může pomoci kapitálové odtoky zarazit, jelikož se tím všeobecně zvyšuje výnosnost aktiv dané země, což má pozitivní vliv na jejich atraktivitu. Vyšší sazby také účinně působí na inflaci, jelikož následný efekt posílení měny zlevňuje importy. Růst sazeb však také prodražuje náklady na kapitál a zhoršuje dostupnost úvěrů, což může tlumit hospodářský růst.

V Indonésii by tlumicí efekt neměl být tak silný. Podle prognózy konzultantské firmy Capital Economics by místo očekávaného 6% růstového tempa mělo indonéské HDP letos expandovat o 5,5 %. Brazílie a mnohé jiné země jsou však v horší situaci. Jejich ekonomika, nezřídka závislá na exportech surovin do Číny, je na tom po komoditním propadu už tak bledě. Brazílie má navíc čerstvé vzpomínky na pádivou inflaci z 90. let, takže centrální banka nemíní riskovat a chce proti přílišnému zvyšování cenové hladiny tvrdě zakročit. Středeční zvýšení sazeb bylo čtvrté v řadě. Ekonomové neočekávají, že HDP poroste rychleji než 2% tempem.

Ve svízelné situaci je Indie, jejíž měna od začátku května vůči dolaru propadla o pětinu. Tamní centrální banka nejdřív na ohlášení možného konce QE reagovala zastavením uvolňování měnové politiky, poté omezila množství peněz, které si od ní mohou půjčovat komerční banky. Investoři v tom viděli ekvivalent zvýšení sazeb, a jelikož hospodářský růst zpomalil na desetileté minimum, odpověděli masivním úprkem. Podle některých analytiků nebude mít nově nastupující guvernér centrální banky jinou možnost, než prudce zvýšit sazby.

Podobnému problému čelí Jižní Afrika. Také zde centrální bankéři bojují s oslabujícím kurzem měny, avšak nechtějí udusit poslední uhlíky doutnajícího růstu. Za poslední rok rand vůči dolaru odepsal 25 %. Inflace se v červenci vyšplhala na 6,3 %, přičemž letos prognózovaný růst by neměl přesáhnout 2 %.

Obavy z celosvětové krize
Zhoršující se pozice mnoha rozvíjejících se ekonomik vzbuzuje u některých analytiků obavy z opakování finanční krize roku 1997. Proti tomuto názoru hovoří několik faktorů. Jednak dnes měny emerging markets z velké většiny fungují v rámci volně plovoucího režimu, takže centrální banky nemusí bránit fixní kurzy a plýtvat drahocennými devizami. Zadruhé je úroveň státního zadlužení v zemích typu Indonésie či Indie na relativně nízké úrovni, a navíc jsou jejich dluhopisy denominovány hlavně v domácí měně, takže propad kurzu neovlivňuje platební schopnost. „Výprodeje sice dosáhly vysoké intenzity, ale nedomníváme se, že uplynulé měsíce představují začátek širší krize,“ uvádí se ve včerejší zprávě Bank of America, podle níž budou emerging markets hitem příštího roku.

Větším skeptikem je stratég Société Générale Albert Edwards, známý svými extrémně medvědími předpověďmi. Podle něj je nepravděpodobné, že se odliv kapitálu z emerging markets podaří zastavit, což by mohlo vést ke globální recesi.

Prudký pád měn rozvíjejících se ekonomik prý donutí Čínu kvůli zachování konkurenceschopnosti devalvovat jüan, což ve výsledku povede k deflaci v bohatých ekonomikách a zapříčiní celosvětové zpomalení růstu.

Úprk investorů z emerging markets Edwards považuje za „začátek procesu, kdy nejrozviklanější dominová kostka spadne a rozmetá celou vachrlatou, shnilou, riziko milující strukturu, kterou naši politici a centrální bankéři vystavěli.“

V souladu s předchozími předpověďmi se Edwards vrátil ke svým oblíbeným temným scénářům. Reakcí na globální recesi bude obrovská expanze QE, která povede k těžko zastavitelné inflaci. Zlato vystoupá na 10 000 USD za unci, americké dluhopisy nebudou vynášet ani 1 % a index S&P 500 propadne o 72 % na 450 bodů. Časový harmonogram finanční apokalypsy v prognóze neuvedl. Zřejmě má v bance smlouvu na dobu neurčitou.

(Zdroje: WSJ, CNBC, Capital Economics)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.