Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý index ZEW znovu pozitivně překvapuje růstem na více než tříleté maximum

Německý index ZEW znovu pozitivně překvapuje růstem na více než tříleté maximum

17.09.2013 11:19, aktualizováno: 17.9. 11:53
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index německého institutu ZEW zachycující očekávání finančních expertů se v září dostává na 49,6 bodu z 42 bodů v srpnu. Velmi slušný nárůst indexu znamená překonání očekávání na úrovni 45 bodů a zároveň dosažení nejvyšší hodnoty od dubna 2010. Oproti historickému průměru je současná hodnota indexu dvojnásobná. Silný růst zaznamenalo také hodnocení současné situace - příslušný index stoupl na 30,6 ze srpnových 18,3 bodu.


ZEW

K zářijovému průzkumu ZEW uvádí, že optimismus narostl se zlepšeným ekonomickým výhledem pro eurozónu. Díky tomu respondenti zůstávají u názoru, že německá ekonomika dál získává na síle, a to i přesto, že poslední data z Německa zaostala za očekáváními.

Z průzkumu dokonce vyplývá, že očekávání pro celou eurozónu jsou nyní ještě lepší než pro Německo, když index zaznamenal silný nárůst na 58,6 bodu. Dalšího zlepšení názoru se dočkaly země dříve považované za brzdy oživení, tedy Francie a Itálie (indexy stouply na 29,0, respektive 32,2 bodu). Sílu optimismu německých expertů o budoucím vývoji v eurozóně pak dokládá i fakt, že indexy pro USA, Japonsko či Británii se nacházejí níž - na 56,3, 44,8 a 41,6 bodu. Hodnocení současné situace v eurozóně ale tak dobré není a jasně zde převládají negativní názory, na rozdíl od Německa či USA.

Známky velmi dobrých očekávání o eurozóně dostáváme i z dalších průzkumů. Zřejmě se do nich odráží zmenšení negativního tlaku ze strany fiskální politiky a podpora vývozu díky snížení nákladů v členských zemích a sílící poptávce v zahraničí. Jenže tvrdá data zatím příliš oslnivá nejsou: Průmysl zrychlil pokles, stejně tak maloobchod, vnější přebytek obchodní bilance se snížil při poklesu vývozu, nezaměstnanost zůstává na historickém maximu a inflace se znovu začala snižovat. Otázkou je vedle toho i dostatečnost strukturálních změn v zájmu dosažení dlouhodobé konkurenceschopnosti. Je tedy možné, že současný optimismus už je přehnaný a pod tlakem reálných informací bude korigován.

Z dat institutu ZEW je vidět, že se inflační očekávání Němců pro hlavní světové oblasti příliš nemění. Převládá přesvědčení, že inflace bude mířit vzhůru, to je ale zřejmě způsobeno její současnou nízkou úrovní. Nejvíce se čeká růst inflace v Japonsku. U úrokových sazeb výrazně převládají očekávání stability, ale pokud by mělo dojít ke změně, tak většina předpokládá růst. To těžko překvapí, když sazby v hlavních ekonomických oblastech už mnohdy nemají kam klesnout.

Oproti předchozímu měsíci se příliš nezměnil pohled německých respondentů na eurodolar. Většina z nich čeká posílení americké měny. Oslabovat proti euru by naproti tomu měly jen, libra i švýcarský frank.

U akciových trhů se značně zlepšil názor na automobilky, producenty oceli, chemický průmysl a strojírenství. Poslední dva sektory by podle průzkumu měly růst a vedle nich i maloobchodníci nebo IT společnosti. Naopak negativní názor převládá u pojišťoven a utilit. Co se týče akciových indexů, Němci věří všem hlavním, nejvíce pak Stoxx50 a německému DAXu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2025
17:57Je rozdíl mezi útěkem od USA a menším nadšením z nich
16:33Vyčkávání na celní politiku USA  
16:09Traders Talk: Apple ztrácí klíčové mozky, Komerčka obrací trend a ČEZ přikovaný k 1200 Kč
15:00EU definitivně schválila vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026
14:03Trhy se blíží mánii. Pro small caps je to zlověstné znamení
11:32Trumpova celní politika na houpačce. EU hledá rovnováhu před srpnovým deadlinem
11:24Zatímco dluhopisy dál ztrácejí, akcie v Evropě se na směru neshodnou  
11:06Když Čína zavře kohoutky. Ceny vzácných zemin letí vzhůru
11:00Nezaměstnanost v červnu beze změny na 4,2 %, ochlazování ale plíživě pokračuje
10:09Červnová nezaměstnanost zůstala v Česku na 4,2 procenta, meziročně stoupla
10:03FX Strategie: Eurodolar i koruna čekají na obchodní dohodu  
10:01FT: Shein podal žádost o vstup na hongkongskou burzu, chce zvýšit tlak na Brity
9:11Rozbřesk: Donald Trump vyhrožuje Japonsku a Koreji, s Evropou ale dál jedná
8:57Trumpova cla už mají dopad: Německý vývoz do USA nejnižší od března 2022
8:45Trump opět mění celní pravidla, ale EU se zatím vyhýbá. Futures jsou smíšené  
6:38Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Co z toho vyplývá pro trhy?  
07.07.2025
21:52V hlavní roli opět D. Trump a jeho celní politika  
17:49Zmatení vedoucí k produktivnímu řešení? Verze s DPH
16:40Nervozita na evropských akciích  
16:36Spotřeba plynu a elektřiny v Česku rostla třetí čtvrtletí v řadě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost