Aktualizováno Index německého institutu ZEW zachycující očekávání finančních expertů se v září dostává na 49,6 bodu z 42 bodů v srpnu. Velmi slušný nárůst indexu znamená překonání očekávání na úrovni 45 bodů a zároveň dosažení nejvyšší hodnoty od dubna 2010. Oproti historickému průměru je současná hodnota indexu dvojnásobná. Silný růst zaznamenalo také hodnocení současné situace - příslušný index stoupl na 30,6 ze srpnových 18,3 bodu.

K zářijovému průzkumu ZEW uvádí, že optimismus narostl se zlepšeným ekonomickým výhledem pro eurozónu. Díky tomu respondenti zůstávají u názoru, že německá ekonomika dál získává na síle, a to i přesto, že poslední data z Německa zaostala za očekáváními.
Z průzkumu dokonce vyplývá, že očekávání pro celou eurozónu jsou nyní ještě lepší než pro Německo, když index zaznamenal silný nárůst na 58,6 bodu. Dalšího zlepšení názoru se dočkaly země dříve považované za brzdy oživení, tedy Francie a Itálie (indexy stouply na 29,0, respektive 32,2 bodu). Sílu optimismu německých expertů o budoucím vývoji v eurozóně pak dokládá i fakt, že indexy pro USA, Japonsko či Británii se nacházejí níž - na 56,3, 44,8 a 41,6 bodu. Hodnocení současné situace v eurozóně ale tak dobré není a jasně zde převládají negativní názory, na rozdíl od Německa či USA.
Známky velmi dobrých očekávání o eurozóně dostáváme i z dalších průzkumů. Zřejmě se do nich odráží zmenšení negativního tlaku ze strany fiskální politiky a podpora vývozu díky snížení nákladů v členských zemích a sílící poptávce v zahraničí. Jenže tvrdá data zatím příliš oslnivá nejsou: Průmysl zrychlil pokles, stejně tak maloobchod, vnější přebytek obchodní bilance se snížil při poklesu vývozu, nezaměstnanost zůstává na historickém maximu a inflace se znovu začala snižovat. Otázkou je vedle toho i dostatečnost strukturálních změn v zájmu dosažení dlouhodobé konkurenceschopnosti. Je tedy možné, že současný optimismus už je přehnaný a pod tlakem reálných informací bude korigován.
Z dat institutu ZEW je vidět, že se inflační očekávání Němců pro hlavní světové oblasti příliš nemění. Převládá přesvědčení, že inflace bude mířit vzhůru, to je ale zřejmě způsobeno její současnou nízkou úrovní. Nejvíce se čeká růst inflace v Japonsku. U úrokových sazeb výrazně převládají očekávání stability, ale pokud by mělo dojít ke změně, tak většina předpokládá růst. To těžko překvapí, když sazby v hlavních ekonomických oblastech už mnohdy nemají kam klesnout.
Oproti předchozímu měsíci se příliš nezměnil pohled německých respondentů na eurodolar. Většina z nich čeká posílení americké měny. Oslabovat proti euru by naproti tomu měly jen, libra i švýcarský frank.
U akciových trhů se značně zlepšil názor na automobilky, producenty oceli, chemický průmysl a strojírenství. Poslední dva sektory by podle průzkumu měly růst a vedle nich i maloobchodníci nebo IT společnosti. Naopak negativní názor převládá u pojišťoven a utilit. Co se týče akciových indexů, Němci věří všem hlavním, nejvíce pak Stoxx50 a německému DAXu.