Aktualizováno Růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu dosáhl mezikvartálně 0,3 procenta. Podle očekávání tak došlo ke zpomalení z 0,7 procenta ve druhém čtvrtletí. Přesná čísla ze struktury HDP zatím nejsou k dispozici. Destatis ale hovoří o růstu soukromé spotřeby i spotřeby vlády a o nárůstu tvorby fixního kapitálu. Ten táhly investice do strojů i staveb. Vývoz oproti předchozímu kvartálu ztratil na tempu, což při pokračujícím růstu dovozu znamenalo celkově negativní příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP. Meziročně je německá ekonomika o 1,1 procenta výš, po očištění o kalendář je to 0,6 procenta.
Německá ekonomika, co se týče mezikvartální změny, neudržela tempo z druhého čtvrtletí. Ten byl ale celkem silný, navíc s příznivým vlivem opožděného startu stavebních prací po zimě. Nejde tedy o zklamání, data odpovídají tržním odhadům. Trendově se německá ekonomika začala znovu zvedat, navíc tažena domácí poptávkou. Ta hrála dominantní roli ve druhém čtvrtletí, v tom třetím se pak stala jediným zdrojem růstu. Data tedy nedávají oporu pro tvrzení, že Německo roste na vysávání zahraniční poptávky.

Horší je situace ve Francii. Také ta se ve druhém čtvrtletí slušně zvedla, když její HDP přidal mezikvartálně 0,5 procenta. Třetí kvartál ale přináší pokles o 0,1 procenta. Konsensus byl přitom nastaven na stagnaci. To není velký rozdíl, pohled do struktury ale obrázek dál zhoršuje: Většímu poklesu francouzské ekonomiky ve 3Q zabránil pouze růst zásob, jehož pozitivní příspěvek byl 0,5 procenta. Příspěvek domácí poptávky byl neutrální, když dál klesaly investice a spotřeba domácností i vlády ztratila na tempu. Značně směrem dolů (o 0,7 bodu) pak ekonomiku tlačil zahraniční obchod. Zatímco dovoz oproti předchozímu čtvrtletí jen lehce zpomalil, vývoz začal znovu klesat. Meziroční růst francouzského HDP se ve 3Q snížil na 0,2 z 0,5 procent.