Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tisícileté závody mezi Evropou a Asií rozhodovala černá smrt a obchodní cesty

Tisícileté závody mezi Evropou a Asií rozhodovala černá smrt a obchodní cesty

22.11.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

V dnešní době máme k dispozici údaje o vývoji hlavních světových ekonomik za posledních tisíc let. Objevuje se tak obrázek, který je někdy v rozporu s tím, jak jsme uvedený vývoj vnímali dříve. Lidé v oblasti Středozemí byli mnohem více vzdělaní, než jsme se doposud domnívali. Nechali za sebou řadu dokumentů ve formě vládních účtů, účtů obchodních společností, daňových záznamů a podobně. Odhadovaný vývoj reálného produktu na hlavu v evropských zemích v letech 1270–1870 ukazuje graf (v dolarech roku 1990). 
 
00 s1

Uvedené odhady mimo jiné znamenají, že rozdíly v příjmech mezi Evropou a Asií pocházejí už ze středověku. Všimnout si musíme ale i toho, že rozdíly se prohlubovaly rovněž v Evropě. Británie a Holandsko nejdříve dohonily Itálii a Španělsko a poté zvyšovaly svůj náskok. Tahounem tohoto vývoje byla i holandská zlatá horečka a následně britská průmyslová revoluce. Podobný vývoj pak můžeme pozorovat rovněž v Asii. Japonsko totiž postupně předehnalo Čínu a Indii. Začalo ale s nižší úrovní příjmů než Británie a Holandsko a jeho růst byl pomalejší, takže své konkurenty předehnalo až po roce 1868. Odhadované příjmy na hlavu v jednotlivých zemích v dolarech roku 1990 shrnuje tabulka: 
 
00 s2  

Pro popsaný vývoj byly klíčové dvě události. První z nich je epidemie moru neboli tzv. černá smrt, která propukla v západní Číně a rozšířila se i v Evropě. Zde během tří let snížila populaci přibližně o třetinu, během následujícího století pak o více než polovinu. Na jednotlivé ekonomiky měl tento šok rozdílný dopad. Lišily se totiž v typu zemědělství, ve věku, ve kterém ženy vstupovaly do manželství, ve flexibilitě nabídky práce a v kvalitě státních institucí.

Podobná krize měla v tehdejší Evropě obvykle zvýšit příjmy těch, kteří černou smrt přežili. Bylo pro ně totiž k dispozici více půdy a kapitálu. S opětovným růstem populace se ale tento trend měl zase otočit. V Itálii se tak skutečně dělo, ovšem v Británii a Holandsku ne. Ve Španělsku pak bylo půdy od počátku dostatek a pokles populace se projevil tím, že zničil obchodní vazby a ještě více od sebe izoloval už tak řídce osídlené oblasti. Španělsko tak neprošlo vlnou rostoucích příjmů na obyvatele jako zbytek zemí. V Asii žádné známky vlivu černé smrti na příjmy na hlavu nevidíme. Japonsko bylo izolováno a nemoc ho nikdy vážněji nepostihla. Čína pak čelila mongolským nájezdníkům, kteří zničili její institucionální systém.

Dalším významným faktorem byly nové obchodní cesty. Čekali bychom, že z nich těžilo zejména Španělsko a Portugalsko, ale Británie a Holandsko měly lepší institucionální systém, včetně lepší schopnosti vybírat daně a většího vlivu obchodníků na stát prostřednictvím parlamentu. Ten omezoval možnosti panovníka svévolně ovlivňovat obchod. Čína mezi lety 1405 a 1433 podnikla několik námořních cest na západ. Ty ukázaly, že v této oblasti je Čína technologicky vyspělejší a země začala uplatňovat politiku uzavřenosti. Podobně se začalo chovat Japonsko, Indie tak zůstala nejotevřenější asijskou ekonomikou. Prosperitu to zde ale nezvýšilo, protože státní správa byla neefektivní, což se negativně projevovalo například na majetkových právech.

Uvedené je výtahem z „Accounting for the great divergence“, autorem je Stephen Broadberry.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data