Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tisícileté závody mezi Evropou a Asií rozhodovala černá smrt a obchodní cesty

Tisícileté závody mezi Evropou a Asií rozhodovala černá smrt a obchodní cesty

22.11.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

V dnešní době máme k dispozici údaje o vývoji hlavních světových ekonomik za posledních tisíc let. Objevuje se tak obrázek, který je někdy v rozporu s tím, jak jsme uvedený vývoj vnímali dříve. Lidé v oblasti Středozemí byli mnohem více vzdělaní, než jsme se doposud domnívali. Nechali za sebou řadu dokumentů ve formě vládních účtů, účtů obchodních společností, daňových záznamů a podobně. Odhadovaný vývoj reálného produktu na hlavu v evropských zemích v letech 1270–1870 ukazuje graf (v dolarech roku 1990). 
 
00 s1

Uvedené odhady mimo jiné znamenají, že rozdíly v příjmech mezi Evropou a Asií pocházejí už ze středověku. Všimnout si musíme ale i toho, že rozdíly se prohlubovaly rovněž v Evropě. Británie a Holandsko nejdříve dohonily Itálii a Španělsko a poté zvyšovaly svůj náskok. Tahounem tohoto vývoje byla i holandská zlatá horečka a následně britská průmyslová revoluce. Podobný vývoj pak můžeme pozorovat rovněž v Asii. Japonsko totiž postupně předehnalo Čínu a Indii. Začalo ale s nižší úrovní příjmů než Británie a Holandsko a jeho růst byl pomalejší, takže své konkurenty předehnalo až po roce 1868. Odhadované příjmy na hlavu v jednotlivých zemích v dolarech roku 1990 shrnuje tabulka: 
 
00 s2  

Pro popsaný vývoj byly klíčové dvě události. První z nich je epidemie moru neboli tzv. černá smrt, která propukla v západní Číně a rozšířila se i v Evropě. Zde během tří let snížila populaci přibližně o třetinu, během následujícího století pak o více než polovinu. Na jednotlivé ekonomiky měl tento šok rozdílný dopad. Lišily se totiž v typu zemědělství, ve věku, ve kterém ženy vstupovaly do manželství, ve flexibilitě nabídky práce a v kvalitě státních institucí.

Podobná krize měla v tehdejší Evropě obvykle zvýšit příjmy těch, kteří černou smrt přežili. Bylo pro ně totiž k dispozici více půdy a kapitálu. S opětovným růstem populace se ale tento trend měl zase otočit. V Itálii se tak skutečně dělo, ovšem v Británii a Holandsku ne. Ve Španělsku pak bylo půdy od počátku dostatek a pokles populace se projevil tím, že zničil obchodní vazby a ještě více od sebe izoloval už tak řídce osídlené oblasti. Španělsko tak neprošlo vlnou rostoucích příjmů na obyvatele jako zbytek zemí. V Asii žádné známky vlivu černé smrti na příjmy na hlavu nevidíme. Japonsko bylo izolováno a nemoc ho nikdy vážněji nepostihla. Čína pak čelila mongolským nájezdníkům, kteří zničili její institucionální systém.

Dalším významným faktorem byly nové obchodní cesty. Čekali bychom, že z nich těžilo zejména Španělsko a Portugalsko, ale Británie a Holandsko měly lepší institucionální systém, včetně lepší schopnosti vybírat daně a většího vlivu obchodníků na stát prostřednictvím parlamentu. Ten omezoval možnosti panovníka svévolně ovlivňovat obchod. Čína mezi lety 1405 a 1433 podnikla několik námořních cest na západ. Ty ukázaly, že v této oblasti je Čína technologicky vyspělejší a země začala uplatňovat politiku uzavřenosti. Podobně se začalo chovat Japonsko, Indie tak zůstala nejotevřenější asijskou ekonomikou. Prosperitu to zde ale nezvýšilo, protože státní správa byla neefektivní, což se negativně projevovalo například na majetkových právech.

Uvedené je výtahem z „Accounting for the great divergence“, autorem je Stephen Broadberry.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2021
5:56Natixis: Posunuly se vyspělé země z deflační rovnováhy do rovnováhy inflační?
22.06.2021
22:07Wall Street uzavřela v zeleném, Nasdaq překonal svá maxima  
18:03Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Přihlaste se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie již zítra, 23. června!
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  
16:20NET4GAS, s.r.o.: Změna ve složení dozorčí rady společnosti NET4GAS, s.r.o.
14:59MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 22.6.2021
14:49Maďarská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,9%, mírně nad odhad trhu
14:12Akcionáři Monety schválili spojení s bankovní částí PPF, jeho financování ne
13:27USA a Evropa jsou v rozdílné pozici, inflační cíl ECB má podle jejího ekonoma své slabé stránky
13:10Komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě
12:59Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
11:55RMS Mezzanine, a.s.: Splacení úvěru od společnosti J&T Private Investments II B.V.
10:49Zelené evropské akcie čeká zotavování. Ale jen pro trpělivé, předpovídá Goldman Sachs
10:47Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace
10:33Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí  
9:12Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
8:55Evropa zahájí pozitivně, valná hromada rozhodne o spojení Monety s Air Bank  
8:48Celosvětové přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii propadly o 35 procent, v Česku až o 38 procent
8:34Akcionáři Monety dnes budou hlasovat o spojení s bankovní divizí PPF

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (05/21 Q2, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
16:00USA - Prodeje nových domů
16:00USA - Prodeje nových domů, m/m