Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tisícileté závody mezi Evropou a Asií rozhodovala černá smrt a obchodní cesty

Tisícileté závody mezi Evropou a Asií rozhodovala černá smrt a obchodní cesty

22.11.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

V dnešní době máme k dispozici údaje o vývoji hlavních světových ekonomik za posledních tisíc let. Objevuje se tak obrázek, který je někdy v rozporu s tím, jak jsme uvedený vývoj vnímali dříve. Lidé v oblasti Středozemí byli mnohem více vzdělaní, než jsme se doposud domnívali. Nechali za sebou řadu dokumentů ve formě vládních účtů, účtů obchodních společností, daňových záznamů a podobně. Odhadovaný vývoj reálného produktu na hlavu v evropských zemích v letech 1270–1870 ukazuje graf (v dolarech roku 1990). 
 
00 s1

Uvedené odhady mimo jiné znamenají, že rozdíly v příjmech mezi Evropou a Asií pocházejí už ze středověku. Všimnout si musíme ale i toho, že rozdíly se prohlubovaly rovněž v Evropě. Británie a Holandsko nejdříve dohonily Itálii a Španělsko a poté zvyšovaly svůj náskok. Tahounem tohoto vývoje byla i holandská zlatá horečka a následně britská průmyslová revoluce. Podobný vývoj pak můžeme pozorovat rovněž v Asii. Japonsko totiž postupně předehnalo Čínu a Indii. Začalo ale s nižší úrovní příjmů než Británie a Holandsko a jeho růst byl pomalejší, takže své konkurenty předehnalo až po roce 1868. Odhadované příjmy na hlavu v jednotlivých zemích v dolarech roku 1990 shrnuje tabulka: 
 
00 s2  

Pro popsaný vývoj byly klíčové dvě události. První z nich je epidemie moru neboli tzv. černá smrt, která propukla v západní Číně a rozšířila se i v Evropě. Zde během tří let snížila populaci přibližně o třetinu, během následujícího století pak o více než polovinu. Na jednotlivé ekonomiky měl tento šok rozdílný dopad. Lišily se totiž v typu zemědělství, ve věku, ve kterém ženy vstupovaly do manželství, ve flexibilitě nabídky práce a v kvalitě státních institucí.

Podobná krize měla v tehdejší Evropě obvykle zvýšit příjmy těch, kteří černou smrt přežili. Bylo pro ně totiž k dispozici více půdy a kapitálu. S opětovným růstem populace se ale tento trend měl zase otočit. V Itálii se tak skutečně dělo, ovšem v Británii a Holandsku ne. Ve Španělsku pak bylo půdy od počátku dostatek a pokles populace se projevil tím, že zničil obchodní vazby a ještě více od sebe izoloval už tak řídce osídlené oblasti. Španělsko tak neprošlo vlnou rostoucích příjmů na obyvatele jako zbytek zemí. V Asii žádné známky vlivu černé smrti na příjmy na hlavu nevidíme. Japonsko bylo izolováno a nemoc ho nikdy vážněji nepostihla. Čína pak čelila mongolským nájezdníkům, kteří zničili její institucionální systém.

Dalším významným faktorem byly nové obchodní cesty. Čekali bychom, že z nich těžilo zejména Španělsko a Portugalsko, ale Británie a Holandsko měly lepší institucionální systém, včetně lepší schopnosti vybírat daně a většího vlivu obchodníků na stát prostřednictvím parlamentu. Ten omezoval možnosti panovníka svévolně ovlivňovat obchod. Čína mezi lety 1405 a 1433 podnikla několik námořních cest na západ. Ty ukázaly, že v této oblasti je Čína technologicky vyspělejší a země začala uplatňovat politiku uzavřenosti. Podobně se začalo chovat Japonsko, Indie tak zůstala nejotevřenější asijskou ekonomikou. Prosperitu to zde ale nezvýšilo, protože státní správa byla neefektivní, což se negativně projevovalo například na majetkových právech.

Uvedené je výtahem z „Accounting for the great divergence“, autorem je Stephen Broadberry.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů