Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU nevzdává solární bitvu, uvalila cla na dovoz skla pro solární panely z Číny

EU nevzdává solární bitvu, uvalila cla na dovoz skla pro solární panely z Číny

27.11.2013 21:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská unie uvalila vysoká cla na dovoz skla, používaného pro výrobu solárních panelů z Číny. Podle dnešního prohlášení Evropské komise výrobci z Číny vyvážejí své výrobky za „nepoctivě nízkou cenu, která ohrožuje evropské výrobce“.

Cla se budou pohybovat v rozmezí od 17,1 po 42,1 procenta. Platit začnou ve čtvrtek. Opatření je provizorní. Závěrečné rozhodnutí, se kterým musí souhlasit všech 28 členů Evropské unie, má padnout do 27. Května příštího roku.

Hodnota trhu se sklem pro solární panely v Evropské unii je menší než 200 milionů eur, v přepočtu zhruba 5,5 miliardy korun. Činí tak jen zlomek celkového vývozu z Číny do EU, který loni dosáhl 290 miliard eur.

Stížnost by mohla zvýšit napětí mezi EU a Čínou. Obě strany letos urovnaly spor kvůli údajným dumpingovým subvencím na vývoz solárních panelů a komponent z Číny, jehož hodnota v roce 2011 činila 21 miliard eur. EK původně navrhovala v tomto případě vysoká cla, kvůli opozici většiny členských zemí však ustoupila a umožnila určitý objem dovozu za pevně stanovenou cenu.

Vyšetřování dovozu skla pro solární panely přišlo po stížnosti od EU ProSun Glass, skupiny producentů v čele s německou společnosti GMB, která je jedničkou na trhu v Evropě.

(Zdroj: Reuters, Bloomberg, čtk)Čtěte více:

EK přitvrzuje vůči čínským solárním výrobcům. Na panely hodlá uvalit 40% clo
06.05.2013 18:18
Evropská komise (EK) v čele s komisařem pro obchodní vztahy chce uvali...
EK necouvla a uvalí cla na solární panely z Číny. Ta možná odpoví u vína
04.06.2013 17:56
Evropská komise se rozhodla uvalit předběžná antidumpingová cla na dov...
Solární válka: jak EU kapitulovala před Čínou
02.08.2013 12:01
„Tahle dohoda znamená ústup EU. Celé odvětví bylo ztraceno kvůli čínsk...
Čína uvalí další cla na dovoz materiálu pro solární panely z USA
16.09.2013 13:46
Čína uvalí vyrovnávací cla na dovoz některého materiálu, který se použ...

Váš názor
 • mám si myslet
  28.11.2013 9:54

  že evropští úřednícj a politici jsou idioti, kteří si tímto stupidním opatřením vydali na sebe razítko a oficiálně se označili za dementní vypatlance, kteří nevědí nic o fungující ekonomice? Už si to konečně myslím dlouho, ale nevím, kdy se to celé sesype :-((
  Jesse
 • Vlk se nasytil a
  28.11.2013 9:45

  koza....:-))) provizorní opatření platná na půl roku. Zatím. Něco jako, museli jsme něco vymyslet, aby se neřeklo. Výrobu, levnou - veškerého skla, jsme v Evropě totálně v minulých letech "zazdili" a zkomplikovali mnoha sklářům /ale i textilkám/. Půl roku se vyhrožovalo clem až ve výši 40 % na dovoz celých výrobků. Rozhodnutí mělo padnout do konce roku. Hm, tak se dohodli na této "srandě". Uvedený "přizdaněný objem" se nedá jinak nazvat. Čínani, jako odvetou, hrozili clem, na dovoz vína z EU. Vzhledem k tomu, že vlastnici nej hotelů nejen v Pekingu, Šanghaje, H.K. potřebovali tuto tekutou komoditu, zkupují vinice nejen ve Francii, ale i na jiných kontinentech. V budoucnu se bude muset vymyslet nějaká jiná bububu. Pokud se ještě něco nalezne. Jelikož o jejich cash, celá Evropa v čele s Madam Merkel , stojí ve frontě - a nejsme na 1.místě.
  AMN
  • Re: Vlk se nasytil a
   28.11.2013 10:19

   než dorazí Kalka: vím, že ty to vidíš :-), ale za jistých okolností by se to mohlo brát , ne jako seskupení, ale jako práce se zeminou a tedy zakopávání :-). A ostatním, kterým to také neuniklo, se omlouvám.
   AMN
  • Re: Vlk se nasytil a
   28.11.2013 9:58

   to je už fakt k pláči. Nevíš čím se lidi v Bruselu krmili za pitominy ve vzdělávacím procesu? Evropu dusí dotace pro solární elektřinu a ještě k tomu zdraží výrobky aby byla ještě nákladnější... nebo že by pak drahé dovozy z Číny zadotovali a zvýhodnili solární bussines? To je snad horší než proslulý Babilon :-))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data