Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK necouvla a uvalí cla na solární panely z Číny. Ta možná odpoví u vína

EK necouvla a uvalí cla na solární panely z Číny. Ta možná odpoví u vína

04.06.2013 17:56, aktualizováno: 5.6. 8:46
Autor: ČTK

Aktualizováno

Evropská komise se rozhodla uvalit předběžná antidumpingová cla na dovoz levných solárních panelů z Číny. Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht dnes uvedl, že cla vstoupí v platnost ve čtvrtek a z počátku budou činit 11,8 procenta. Pokud se Brusel a Peking do dvou měsíců nedohodnou, jak spor vyřešit, clo se v srpnu v průměru zvýší až na 47,6 procenta. 

Rozhodnutí uvalit cla představuje dosud největší zásah Bruselu proti dovozu. Komise k němu přikročila navzdory tomu, že většina unijních zemí v čele s Německem s tím podle průzkumu agentury Reuters nesouhlasí. Čína již varovala, že v případě uvalení cel podnikne "nezbytné kroky", aby ochránila své zájmy. 

V reakci na rozhodnutí EU uvedla Čína, že  se "staví rozhodně proti" clu EU a doufá, že Evropa projeví upřímnou snahu a flexibilitu k tomu, aby obě strany mohly najít řešení prostřednictvím jednání, uvedlo ministerstvo obchodu v prohlášení na svých internetových stránkách. Čínská vláda již začala zkoumat možnosti antidumpingových a antidotačních opatření na vína pocházející z EU, dodalo ministerstvo. 

De Gucht dal už dříve najevo, že nesouhlas zemí EU ho nezviklá. Zdůraznil však, že nemá v úmyslu rozpoutat obchodní válku s Čínou. Předběžná cla umožňují vyjednat s Pekingem bilaterální řešení, například v podobě minimální ceny, za niž budou moci čínští výrobci prodávat panely do Evropy. Pokud se dohoda neuzavře, budou cla platit dalších pět let. 

 Proti clům se postavilo nejméně 14 států Evropské unie, včetně Německa, Velké Británie a Nizozemska. České ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že s uvalením prozatímního antidumpingového opatření také nesouhlasí. Pro zavedení cel je malá skupina zemí v čele s Francií a Itálií.
 
Díky nástupu levných solárních panelů z Číny mohly vlády evropských zemí včetně Česka začít výrazně snižovat vysoké výkupní ceny solární energie, které spotřebitelům prudce zvyšují ceny elektřiny. 

Čína v roce 2011 dovezla do Evropy solární panely a příslušné součásti za 21 miliard eur (asi půl bilionu Kč). Evropské firmy v čele s německou Solar World ale Peking obviňují, že se dumpingovými cenami snaží zlikvidovat evropskou produkci a zcela v Evropě ovládnout trh. Čínští výrobci technologií pro obnovitelné zdroje energie čelí kvůli své státem subvencované produkci obchodním sankcím také ve Spojených státech.
 
Předseda čínské vlády Li Kche-čchiang již koncem minulého měsíce podrobil Evropskou unii za chystaná antidumpingová cla kritice. Varoval, že takový krok poškodí obě strany. 

Evropa je největším solárním trhem na světě. Čínské firmy podle evropských výrobců nyní ovládají více než 80 procent evropského trhu se solárními panely, ačkoli ještě před několika lety na něm měly téměř nulový podíl.


Čtěte více:

EK přitvrzuje vůči čínským solárním výrobcům. Na panely hodlá uvalit 40% clo
06.05.2013 18:18
Evropská komise (EK) v čele s komisařem pro obchodní vztahy chce uvali...

Váš názor
  •  
    05.06.2013 10:11

    pokud je čínský panel dotovaný tak je to správný krok, bohužel současný trh nejen s panely je už natolik pokřivený že se v tom už ani prase nevyzná, alespoň soudruzy z EU vidí kam vedou ty dotace a subvence
    sid_cz
  • od 10 k 5 soudruzi
    05.06.2013 9:58

    Marxistické byrokraty nezajímá ani tak kolabující trh s energiemi v EU, který de facto způsobili oni sami svými diletantskými a hlavně zbytečnými regulacemi, ale konkurenční produkt z Číny. Co vlastně ti povaleči v EK chtějí ??? Konkurenci, nebo monopol? Nízké ceny energií, nebo likvidaci ekonomiky? Boj proti emisím, nebo parazitovat na dovozu? Prase by se v těch hovadech nevyznalo. Kam strčí ten svůj rypák, tam 100 let tráva neporoste.
    Jesse
  • konec EK
    05.06.2013 8:43

    Nenastal už čas se Evropské Komise zbavit? Nemyslím teď mírovou reorganizaci struktur EU (to by následovalo až v dalším kroku), ale méně mírové zbavení se jednotlivých členů EK. Ti lidé už nadělali tolik zla, že by si nějakou odměnu zasloužili.
    Thud
Aktuální komentáře
23.03.2026
21:20Překvapivě zelené pondělí na Wall Street  
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data