Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK přitvrzuje vůči čínským solárním výrobcům. Na panely hodlá uvalit 40% clo

EK přitvrzuje vůči čínským solárním výrobcům. Na panely hodlá uvalit 40% clo

06.05.2013 18:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropská komise (EK) v čele s komisařem pro obchodní vztahy chce uvalit dočasné antidumpingové clo ve výši 40 % na čínské solární panely. Odvetné opatření proti dotované čínské produkci, prosazované komisařem Karlem De Guchtem, by mohlo zvýšit napětí mezi Bruselem a Pekingem. Jednotný názor na něj nemají ani evropské firmy. Nelíbí se hlavně těm, které instalace levných panelů živí.

De Gucht usiluje o zavedení 40% sazby v reakci na zjištění, že čínští výrobci dostávají od své vlády nepovolenou státní podporu a svoji produkci poté do EU vyvážejí za cenu pod výrobními náklady (dumping). Zprávu přinesl deník Financial Times.

Jelikož Čína do Evropy od roku 2011 vyvezla fotovoltaický hardware za 21 mld. EUR, jedná se o největší případ, který kdy Evropská komise vyšetřovala. Spory mezi západními a čínskými výrobci trvají už několik let. Skupině evropských výrobců v čele se společností SolarWorld vadí hlavně to, že čínští konkurenti jako Yingli, SunTech, Trina nebo Canadian Solar získávají od státních bank levné úvěry, díky nimž pak mohou panely nabízet za velmi výhodných podmínek. Na nejrůznějších dotacích prý Peking v roce 2010 svým firmám rozdal 30 mld. USD. Čína není signatářem dohody OECD, která omezuje rozsah úvěrů státních bank na podporu vývozu.

Dovoz panelů z Číny srazil ceny a zdecimoval evropské výrobce; řada jich byla nucena vyhlásit bankrot. Exportní expanzi poháněly levné úvěry od čínských bank. Za hradbou antidumpingových cel už se skryly Spojené státy. Pokud by je EU následovala, mohlo by to německému SolarWorldu poskytnout jistou úlevu. Společnost, která je hlavním iniciátorem šetření EK, loni prodělala 500 mil. EUR. Minulý týden jednala s věřiteli o restrukturalizaci svých dluhů. Podle managementu společnosti si Číňané díky státním dotacím a levným úvěrům v Evropě zajistili 80% podíl na trhu. Tomu patří v celosvětovém srovnání první příčka.

Plán na zavedení antidumpingových cel však narazil na zuřivý odpor té části solární lobby, které nízké ceny fotovoltaické produkce vyhovují. Mnoho menších firem, které panely montují na střechy domů a továren, varuje, že vyšší celní sazby poškodí celé odvětví a zlikvidují víc pracovních míst, než zachrání. Mezi odpůrce cel patří i společnost Wacker Chemical, klíčový dodavatel polysilikonu, který je nezbytný pro výrobu panelů.

„Pokud by v důsledku zavedení odvetných cel došlo k umělému růstu cen, evropský solární trh by jednoduše ustrnul, což by se katastrofálně odrazilo na pracovních místech v zeleném odvětví,“ tvrdí Wouter Vermeersch, výkonný ředitel belgické firmy Cleantec Trade.

De Guchtův plán, v jehož důsledku by někteří čínští producenti čelili celkovému clu ve výši 60 %, musí ještě schválit Evropská komise. Někteří její členové mají vůči tvrdému zákroku výhrady. Zdroje Financial Times však neočekávají, že bude zablokován či výrazně pozměněn. Pokud dojde k uvalení antidumpingových cel, zůstanou v platnosti do konce vyšetřování, což by mohlo trvat několik měsíců.

Bojovný komisař je ale prý připraven s Číňany jednat a najít řešení přijatelné pro obě strany. Jedním z nich by mohla být tzv. cenová záruka (price-undertaking), v jejímž rámci by se producenti zavázali k minimální ceně, pod kterou by v Evropě nešli. Pokud by producenti došli k závěru, že prohibitivní cla jsou nevyhnutelná, raději přistoupí na zvýšení cen, které jim navíc pomůže, než aby platili pokuty. Obchodní právníci varují, že vyjednat řešení s nepřehledným množstvím čínských firem by mohlo být obtížné.

De Gucht vede s Čínou obchodní válku na několika frontách – od oceli přes hliníkové folie po kuchyňské náčiní. Nyní hrozí další velký spor s výrobci telekomunikační techniky. Evropská komise usiluje o rozšíření svých pravomocí v oblasti vnějších obchodních vztahů, aby své společnosti mohla lépe chránit před neférovými praktikami zahraniční konkurence. Krok je vnímám jako snaha o posílení pozice v souboji s čínskou exportní mašinerií. Peking zvažuje odvetná opatření, hlavně proti evropským výrobcům polysilikonu.

Podle návrhu by EK mohla zvýšit strop pro dovozní cla vůči zahraničním společnostem, u nichž se zjistí nedovolená podpora mateřských vlád. Další nárůst pravomocí se potenciálně týká procesu vyšetřování podpásových praktik. Dosud si na ně totiž musel některý z evropských producentů stěžovat a až poté mohlo být šetření zahájeno. Jelikož se ale společnosti rostoucí měrou bojí ozvat kvůli strachu ze msty zahraničních vlád, měla by EK dostat možnost zahájit šetření sama, bez vnějšího podnětu.

(Zdroje: FT, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.09.2024
8:56Víkendář: Apple na čínském trhu postupně ztrácí, země není schopná vyrábět jen nejvýkonnější čipy
13.09.2024
22:02Obchodování na Wall Street i nakonec týdne v kladném režimu  
17:54O akcie malých firem je ve skutečnost mimořádný zájem
17:34Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
17:17Akciím se daří, zatímco výnosová křivka zestrmuje  
16:59Patria Finance upozorňuje na podvodné jednání, zneužívající její jméno ve spojení s výzvou k investicím či pořízení jiných služeb
16:21Průzkum Bloomberg: Fed odstartuje v září sérii pozvolného, avšak pravidelného snižování sazeb  
16:10Ruská centrální banka zvýšila základní úrok o jeden procentní bod na 19 procent
15:47OpenAI spouští sérii Strawberry, která má přiblížit AI lidským schopnostem
14:17Invesco: Zlato je jedním z nejvýkonnějších aktiv letošního roku
13:35Průmyslová výroba v zemích EU i v eurozóně v červenci klesla
12:25Nevyrobit dva miliony aut nebo platit pokuty v řádu miliard eur. Evropské sdružení výrobců aut tlačí na odklad dalších emisních pravidel
12:23Perly týdne: Italové chtějí Commerzbank, Goldman Sachs o očekávání u technologií a potenciál Mety?
11:31Snižování sazeb zůstává v centru pozornosti, trh nemá jasno o krocích Fedu  
10:46Šance Harrisové po debatě vzrostly, jak si na její vítězství vsadit?  
9:08Rozbřesk: ECB hodlá setrvat v opatrném kvartální módu snižování sazeb
9:07Zaměstnanci Boeingu odmítli dohodu o zvýšení mezd a vstoupí do stávky
8:55NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
8:52Boeing míří do stávky, Evropa zahájí pozitivně  
6:02Může dojít ke spojení Commerzbank a UniCredit? Fundamentální a technický pohled  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data