Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blanchard: Monetární politika nebude už nikdy taková jako před krizí

Blanchard: Monetární politika nebude už nikdy taková jako před krizí

2.12.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud je ekonomika na makroekonomické úrovni stabilizovaná, má výhodu v případě, že přijde (externí) krize. Rozvíjející se země se poučily z dřívějšího vývoje a před poslední krizí sledovaly moudrou fiskální politiku. Ta jim pak během krize umožnila uplatnit politiku proticyklickou, což se znatelně projevilo na jejich ekonomické aktivitě. Po krizi je klíčové očištění bankovního sektoru a jeho rychlá rekapitalizace. V Japonsku k těmto krokům nedošlo a náklady byly vysoké. Ve Spojených státech proběhlo obojí a výsledkem bylo rychlejší oživení. Klíčovým bodem je pak monetární politika a zejména téma pasti likvidity, poskytování likvidity a správy toku kapitálu.

Nejdříve k pasti likvidity. Za cenu velkých nákladů se potvrdilo, že nemožnost snížení sazeb pod nulu skutečně představuje velké a dlouhodobé omezení, kterému nyní čelíme už pět let. Stejně tak se potvrdilo, že i přesto má monetární politika prostor pro stimulaci. Nekonvenční kroky mohou přes portfolio efekt snížit rizikové prémie, zároveň je ale třeba říci, že celkové výsledky jsou omezené a nejisté. Musíme se proto zabývat v první řadě tím, jak se nulové hranici vyhnout.

Panuje široký souhlas s tím, že vyspělým zemím by se dnes dařilo lépe, pokud by se inflace nacházela o něco výš. Kdyby před krizí ležela například o dva procentní body výše, je pravděpodobné, že by byla o dva procentní body výše i nyní a Spojené státy by se tak nacházely v pozici, kdy by nulové hranici nečelily. Neměli bychom ignorovat možnost, o které nedávno hovořil Larry Summers. Pokud budeme skutečně potřebovat dlouhodobě negativní reálné sazby, můžeme je dosáhnout nízkými sazbami nominálními a mírně vyšší inflací. Nyní ale čelíme negativní spirále, kdy utlumená poptávka vede k nižší inflaci a ta zvyšuje reálné sazby, které zpětně tlumí poptávku.

V oblasti poskytování likvidity se ukázalo, že nemusí vzniknout jen tzv. „run na banky“, ale i na další finanční instituce a dokonce i vlády. Pokud je vláda vysoce zadlužena, riziko neschopnosti refinancovat dluh reálně hrozí. Je proto nutné mít věřitele poslední instance, který by byl schopen podržet banky i vlády. Jasně to ukázaly kroky ECB a vývoj na evropských dluhopisových trzích.

V oblasti kapitálových toků se ukázalo, že volatilní pohyb kapitálu je nejlepší absorbovat hlavně měnovým kurzem. Obvykle platí, že když budou investoři chtít své peníze stáhnout, ať tak učiní. Kurz oslabí a to podpoří exporty a zvýší ekonomickou aktivitu. Problémy ale mohou nastat v případě, kdy si domácí subjekty vzaly úvěry v zahraniční měně. Oslabení kurzu pak má negativní dopad na rozvahy a následně i poptávku. Druhá komplikace vzniká, pokud se oslabení kurzu promítne přímo do inflace či pokud vede k šokům na finančních trzích a v reálné ekonomice. Zejména tento poslední argument vede rozvíjející se země k tomu, že většinou nemají plně plovoucí kurz, ale používají mix intervencí, regulace, omezení toku kapitálu a změny kurzu. A zdá se, že ač výsledky nejsou vždy dokonalé, tento přístup v posledních letech fungoval. U všech tří zmiňovaných bodů platí, že monetární politika nebude nikdy taková, jaká byla před krizí.

Autorem je Olivier Blanchard.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data