Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v prosinci: Vánoce v režii centrální banky

Maloobchod v prosinci: Vánoce v režii centrální banky

05.02.2014 9:53
Autor: David Marek

Exportní statistiky v posledních měsících nabraly slušné tempo růstu, pro výraznější oživení ekonomiky je ale potřeba, aby se vzpamatovala také domácí poptávka. Poslední data o maloobchodních tržbách naštěstí ukazují, že i zde se situace zlepšuje. Po listopadovém meziročním reálném růstu tržeb o 6,1 procenta přinesl prosinec zvýšení o 5,2 procenta. Stejně jak ov listopadu i nyní je ve výsledku patrný vliv devizové intervence ČNB.

Z jednotlivých skupin zboží se nejvýrazněji zvýšily tržby z prodeje a oprav automobilů, ve srovnání s předchozím rokem stouply o 16,8 procenta. Výrazně stouply také prodeje výpočetní a komunikační techniky, zde tržby meziročně stouply o 8,9 procenta.

Právě u drahého zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou automobily nebo počítače, se dalo očekávat, že se lidé rozhodnou k nákupu ještě před tím, než se začnou zvyšovat ceny po oslabení kurzu koruny. Samozřejmě jde do značné míry pouze o přesun budoucích nákupů do současnosti, s tím centrální banka při rozhodování o intervencích jistě počítala, svůj smysl – zamezení deflačních očekávání a neustálému odkládání spotřeby a investic – to ale splnilo.

Naopak se šetřilo na pohonných hmotách, tržby z jejich prodeje reálně klesly o 5,2 procenta, a drogerii a lécích, kde se tržby snížily o 3,6 procenta.

Za celý loňský rok maloobchodní tržby stouply o 1,0 procento a vyrovnaly tak zhruba stejně velký pokles v roce 2012. Stále však ještě domácí poptávka nedosáhla svého předkrizového vrcholu. V roce 2008 byly maloobchodní tržby o 1,7 procenta vyšší než loni. A patrně ho nepřekonají ani letos.


Váš názor
 • S panem Markem nesouhlasím
  05.02.2014 13:04

  Na vánoce se vždy nakupuje, takže vycházet z těchto čísel je hooodně naivní. Nemám ve svém okolí člověka, který by něco kupoval kvůli intervenci ČNB. A já si prostě koupím novou televizi a auto až to ČNB hodí zpět. Prostě si to teď už z principu nekoupím. Když bylo euro za 23 a exportní podniky a firmy krvácely, protože ve svých kalkulacích počítali s cenou cca 25,5, což je 10% dolů, tak ČNB s guvernérem Tůmou nepohla ani prstem. A teď když bylo vše stabilní a nebylo potřeba s tím hýbat, to takhle pose... . No přál bych jim podnikat, a být na kurzu závislí, aby se jim protočili panenky jako nám. Jeden rok hrůza, kurz na nic, pak stabilizace, konečně trochu klid, setřeme si pot z čela a najednou letíme do nebes na 27,50, copak toto je normální? Určitě nebudu zvyšovat počet zaměstnanců a přibírat zakázky, abych se z toho za rok až to hodí dolů nepos... . Já chci prostě normálně podnikat a žít a ne se kvůli jejich číslům zbláznit.
  erko1
 •  
  05.02.2014 12:51

  Jsem zvědav na únor, březen. Naši protistátní bankéři se přece nemohou mýlit.
  Homo
 •  
  05.02.2014 11:15

  I ked hodis tehlu do rybnika, vyvola to viditelne vlny na hladine a rozceri bahnite dno, ale hladinu rybnika to celkovo moc nezdvihne..
  Eco
 • A proč by měla spotřeba stále růst?
  05.02.2014 11:03

  1. vymíráme 2. silné ročníky, tzv. Husákovi děti se již zabydleli 3. už jsme dost tlustí a naopak se snažíme nežrat 4. auta mají stále nižší spotřebu benzínu, nafty 5. lidi více šetří na důchod 6. nekouříme a nepijeme, protože nechceme pak platit za doktory 7. když si něco koupíme, tak jedině v akci a pokud to nevydrží dva roky, tak jim to pěkně vrátíme 8. už si na spotřebu nepůjčujeme jako blbí 9. v Republice je málo práce 10. tím, že méně kupujeme platíme menší spotřební daně Přátelé ze všech zemí, ukažme, že spotřebovávat již nepotřebujeme, a p. Singer ať si v ČNB oslabuje jak chce !
  Karl von Bahnhof
  • Re: A proč by měla spotřeba stále růst?
   05.02.2014 11:50

   Pane hrabě , proč ta debilní otázka, když ty odpovědi jsou tak super ?! V závěru jsi se ukázal jako mladý proletář. Zeptej se u komoušů, ještě stále berou....
   Zdenek
 •  
  05.02.2014 10:24

  aspon, ze tady mame toho sigra Singra, co bychom si bez nej pocali...
  abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data