Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffettovy úspěchy lze replikovat

Buffettovy úspěchy lze replikovat

20.03.2014 18:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Warren Buffett ukazuje, že je možné soustavně vydělávat více, než jaká je návratnost celého trhu. Jeho úspěch ale dokáže zkopírovat jen hrstka investorů. Buffett poskytl jednoduché investiční rady na počátku tohoto měsíce ve 49. roční zprávě společnosti Berkshire Hathaway. Podle jeho slov poradil své ženě, aby po jeho smrti investovala zděděné peníze z 90 % do fondu, který odpovídá složení indexu S&P 500. Zbylých 10 % pak má dát do krátkodobých vládních dluhopisů. Hodně analytiků asi bude s uvedeným návrhem souhlasit. Řada studií ukazuje, že jen velmi málo aktivních investorů dosáhne lepších výsledků než index akciového trhu. Vybrat ty, kterým se to povede, je pak velmi složité. Buffett však ukázal, že to v lidských silách je.

Dolar investovaný do Berkshire Hathaway v roce 1965 by do dnešního dne vynesl 6 000 dolarů. Kdyby byl investován do indexu S&P 500, bylo by to pouze asi 100 dolarů. Cynikové tvrdí, že Buffett představuje naprostou výjimku a pro ostatní investory je složité replikovat jeho strategii. Ta se soustřeďuje na nákup firem a vytváření konglomerátů. Možná, že úzká skupina správců aktiv ale je schopná dosáhnout podobných výsledků. Často jde právě o následníky Buffetta: Společnosti jako Lindsell Train, Fundsmith, Unicorn Asset Management a Smead Capital Management vykazují pozoruhodné výsledky. Mají přitom hodně společného, protože žádná z nich nespravuje více než 2 miliardy liber a všechny upřednostňují dlouhodobé investice a malý obrat aktiv v dosti koncentrovaných portfoliích. Ta se většinou skládají z akcií s nízkou valuací.

Nick Train z Lindsell Train Investment Management popisuje přístup jeho společnosti následovně: „Najít velmi dobrou společnost, zainvestovat do ní, když je podhodnocená, a pak ji už neprodat.“ Investor se dokonce domnívá, že „výborné společnosti jsou podhodnocené většinu času“. Portfolia Lindsell Train Investment Management se obvykle zaměřují na 20 – 35 akcií a mají vyšší dividendový výnos než celý trh.

Zakladatel společnosti Fundsmith Terry Smith kritizuje fungování investičních fondů, které podle něho vybírají nesmyslné poplatky, jsou příliš diverzifikované a mají až moc vysoký obchodní obrat. Akciový fond této společnosti měl v posledních 6 měsících obrat jen 0,18 %, čímž v podstatě eliminoval tradingové náklady a spready mezi nákupními a prodejními cenami. Smith říká, že kdyby Isaac Newton, který prý ztratil jmění během bubliny v roce 1720, odvodil čtvrtý pohybový zákon, zněl by následovně: „Čím vyšší obrat, tím nižší návratnost.“ William Smead, který stojí v čele Smead Capital Management, ke své investiční strategii uvádí: „Klíčové jsou pro nás valuace, chceme kupovat v bodě maximálního pesimismu. Podniky pak vlastníme dlouhé roky a musí to být velmi kvalitní firmy. Celé to je velmi buffettovské.“ Obrat v jeho hodnotovém fondu dosáhl v posledních třech letech 13,2 %, u srovnatelných fondů to přitom bylo 62 %.


(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data