Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návrat ztracené síly a pár výhod k dobru

Návrat ztracené síly a pár výhod k dobru

04.04.2014 18:54
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

V minulých dnech byly zveřejněny revidované statistiky z amerického průmyslu, které zpřesňují pohled na vývoj tohoto sektoru v posledních letech. Vyplývá z nich, že se průmyslová výroba loni prakticky vrátila na úroveň, kde se nacházela před poslední recesí. Jak to bývá, nejde o vstup do stejné řeky, americký průmysl je jiný, než býval, a dostal možnost být silnější.

Těžké období nedávných let umocnilo pokles významu některých odvětví. Patří mezi ně hlavně výroba textilu a oděvů nebo papíru. O trochu lépe je na tom chemický a plastikářský průmysl. Jiná odvětví byla zasažena, ale celkem rychle se zvedla na přechozí úroveň. Tady lze zmínit výrobu surových kovů i kovových výrobků a strojírenství. Samostatnou kapitolou jsou dopravní prostředky. Během recese to vypadalo, že výroba aut v USA zažije velký útlum. Zotavila se ale překvapivě silně a nyní patří k jasně rostoucím odvětvím. Ještě lépe z krize vystartovala výroba letadel.

Potom jsou tu odvětví, která už před recesí prožívala nástup na výsluní. Především jde o výrobu počítačů a podobných produktů. Dot-com krize růst tohoto odvětví jen na čas zdržela, recese v letech 2008-09 přinesla pouze mírný pokles, po kterém následoval další, kumulativně už padesátiprocentní růst. Sektorem, který v posledních letech zažívá velmi slušný růst, je také těžba. Relativně stabilní sektor se zhoupl mírně dolů při recesi, ale od té doby zde produkce narostla o čtvrtinu.

Rozmach těžby energetických surovin je přitom dán technologickým pokrokem a vyššími cenami, které tyto dražší technologie zatraktivnily. Se samotnou recesí až tolik nesouvisí. Ani rozvoj technologií není přímo ovlivněn přechodným propadem ekonomiky.

Jsou tu přitom významné přesahy do dalších odvětví. Levnější energie, které jsou důsledkem rozmachu těžby ropy a plynu, přinášejí výhody pro energeticky náročná odvětví těžkého průmyslu, což je vidět už v těch několika málo letech současného oživení. Výhoda přitom bude dlouhodobá, dokud hlavní průmysloví konkurenti z Evropy, ale i Japonska neprosadí rozumnější energetickou politiku.

Ke změnám během recese došlo v produktivitě. Zaměstnanost v průmyslu trendově klesá už od roku 2000, recese z let 2008-09 pak pokles urychlila. Přes lehký nárůst v nedávných letech zůstávají počty zaměstnanců nižší. Týká se to hlavně zpracovatelského průmyslu, zatímco zaměstnanost v expandujícím těžebním průmyslu relativně strmě roste a během recese se jen přechodně snížila. Celkově produktivita v průmyslu od roku 2006 kumulativně narostla o 15 procent, zatímco jednotkové náklady práce pouze o 2,5 procenta.

Dá se říci, že americkému průmyslu přinesla hospodářská recese společně s útlumem i očistnou kúru. Útlum některých sektorů kompenzuje nástup jiných. Nahrazení propuštěných zaměstnanců vyšší produktivitou znamená pro sektor konkurenční výhodu, ačkoli se negativně projevuje na trhu práce. Vedle toho je tu pozitivní šok v podobě levnějších energií, který rovněž představuje výhodu proti konkurenci. Průmysl se dotáhl na předkrizové úrovně výstupu, ale má možnost ho rychle zvýšit, neboť jeho kapacita od té doby vzrostla a v současnosti jí využívá méně než před recesí. Při podprůměrném růstu americké ekonomiky a slabší expanzi globální ekonomiky je dynamika poptávky tlumená. Americký průmysl ale vypadá dobře vybaven k tomu, aby z jejího zrychlování profitoval.


Váš názor
 • jakoupak ztracenou sílu
  05.04.2014 18:17

  Tu přece nikdy neztratily a ted' jí používají na vytahování celého světa z marastu. Kam si schovávají svoje peníze (a ruble to určitě nejsou) a kam jezdí nakupovat ruský oligarchové svoje vily a jachty. Proč si je nenechají doma ? Nebýt USA tak silný tak už má Putínek celou Ukrajinu a jede i nám zase na pomoc,
  Džoržínek
 • Nakonec to nebylo tak zlé.
  04.04.2014 19:18

  Zprávy a naděje zdejších komunistů o rozpadu Ameriky, jak dokazují fakta, se opět ukázaly falešné a Putinovci budou muset znovu hezkých pár desítek let počkat na splnění svých snů. Ještě zajímavější budou zprávy o dalším rozpadu Ruska a ani kouzelník a tygrobijec rasPutin tomu nedokáže zabránit. Spíše naopak, právě on přispívá k odlivu peněz a investicí z Ruska. Pouze zapšklí zdejší komunisti to nevidí a stále sní o velikém Rusku a za vším zlem vidí tu nenáviděnou Mériku.
  Trockij
  • Re: Nakonec to nebylo tak zlé.
   07.04.2014 9:35

   USA nekonec neporazí Rusko ale Čína. USA budou velmoc, nikoli už ale nejsilnější jako dosud. A je to dobře. USA nejsou ani národ, je to sebranka jakýchsi přinandrovalců všech barev kůže. Je mi z nich nanic. Čím dříve je Čína v objemu ekonomiky přestihne, tím lépe pro nás všechny. Takže pozdrav do Pekingu od nás z Čech.
   Xiluodu Dam
Aktuální komentáře
25.07.2021
14:58Pár varovných příznaků, proč hospodářské uzdravování nemusí jít tak hladce
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data