Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokud by o válkách rozhodoval kapitál a práce, nedocházelo by k nim

Pokud by o válkách rozhodoval kapitál a práce, nedocházelo by k nim

06.06.2014 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Vzpomínky na první světovou válku jsou stále živé. Projevuje se to například úvahami nad tím, zda se dnešní Čína podobá tehdejšímu Německu. Gideon Rachman v této souvislosti minulý rok ve Financial Times napsal následující: „Podoba Číny a Německa před první světovou válkou bije do očí. Naštěstí čínské vedení analyzovalo vznik velkých mocností v dějinách lidstva a je rozhodnuto vyhnout se chybám, kterých se dopustilo Německo a Japonsko.“ Takový pohled je optimistický, ale o jakých chybách tu vlastně mluvíme?

Ohledně první světové války panuje několik mýtů. Týkají se toho, proč začala, co vedlo k vítězství a prohře a jak bylo dosaženo míru. A všechny tyto mýty jsou relevantní i dnes. Žádná z válčících zemí nebojovala proto, že chtěla získat ekonomické výhody. Zájmy firem a ekonomiky by byly lépe uspokojeny mírem, a to ve všech zúčastněných zemích. Veřejné mínění pak mělo na ty, kteří o válce rozhodli, vliv pouze tehdy, když potřebovali dodat legitimitu krokům, které již provedli. Pokud by o válce rozhodoval kapitál a práce, pak by Rakousko, Německo ani Rusko do války nešly.

Válka nezačala v roce 1909 ani v roce 1912, ale až v roce 1914. Tehdy totiž už nebyl žádný faktor, který by jí mohl zabránit. Němci a Rakušané se domnívali, že jejich nepřátelé sílí. Věděli, že jimi mohou být poraženi, ale obávali se toho, že v budoucnu už by porážka byla jistotou. Tento „racionální pesimismus“ tak snížil jejich averzi k riziku. V autoritářských režimech pak stačilo několik málo hlasů pro válku na to, aby byl potají rozhodnut osud milionů lidí.

Hlavní strategie boje v první světové válce byla představována postupným snižováním počtu nepřátel. Francouzi a Britové přitom většinou ztráceli více lidí než Němci a podle tohoto měřítka tak měli prohrát. Byl tu ale ještě ekonomický faktor. Spojenci vyráběli mnohem více zbraní a munice než centrální mocnosti. Velmi rozšířeným mýtem je to, že rozhodujícím faktorem při pádu německé fronty byl hlad, který Spojenci použili jako svou zbraň. I Hitler tvrdil, že „potřebuje Ukrajinu, aby Němce už nikdo nevyhladověl“. Byla to ale rozhodnutí z Berlína, ne strategie Londýna, co vedlo k hladu. Mobilizace v Německu totiž poškodila výrobu potravin hned v několika ohledech. Stáhla mladé muže, koně a chemikálie ze zemědělství na frontu. Průmysl namísto dodávek zemědělských strojů vyráběl zbraně. A přidala se i snaha o udržení nízkých cen potravin, která na jejich výrobu také působila negativně.

George Soros je jedním z těch, kteří tvrdí, že „francouzské požadavky na reparace dovedly Hitlery k moci“. Soros k tomu dodává, že současná politika Angely Merkelové dává sílu extrémistům ve zbytku Evropy. Zátěž, kterou neslo Německo po první světové válce, byla ze zpětného pohledu malá. Země zaplatila méně než pětinu požadované částky a od roku 1924 byly platby financovány úvěry od Američanů. Hitler je nakonec přestal splácet stejně, jako to učinil s reparacemi. Na počátku se ale zdálo, že Němci ponesou příliš velkou tíhu a požadavky Spojenců lze tedy považovat za nemoudré. I tak by ale bylo chybou domnívat se, že poválečné závazky byly tím, co dlouhodobě radikalizovalo německou politiku. Stalo se tak jen krátce, v letech 1920–1928 už Němci volili umírněné strany. Německý nacionalismus a Hitlerovu moc živila až Velká deprese.

Uvedené je výtahem z „Four myths about the Great War of 1914-1918“, autorem je Mark Harrison.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data