Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokud by o válkách rozhodoval kapitál a práce, nedocházelo by k nim

Pokud by o válkách rozhodoval kapitál a práce, nedocházelo by k nim

06.06.2014 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Vzpomínky na první světovou válku jsou stále živé. Projevuje se to například úvahami nad tím, zda se dnešní Čína podobá tehdejšímu Německu. Gideon Rachman v této souvislosti minulý rok ve Financial Times napsal následující: „Podoba Číny a Německa před první světovou válkou bije do očí. Naštěstí čínské vedení analyzovalo vznik velkých mocností v dějinách lidstva a je rozhodnuto vyhnout se chybám, kterých se dopustilo Německo a Japonsko.“ Takový pohled je optimistický, ale o jakých chybách tu vlastně mluvíme?

Ohledně první světové války panuje několik mýtů. Týkají se toho, proč začala, co vedlo k vítězství a prohře a jak bylo dosaženo míru. A všechny tyto mýty jsou relevantní i dnes. Žádná z válčících zemí nebojovala proto, že chtěla získat ekonomické výhody. Zájmy firem a ekonomiky by byly lépe uspokojeny mírem, a to ve všech zúčastněných zemích. Veřejné mínění pak mělo na ty, kteří o válce rozhodli, vliv pouze tehdy, když potřebovali dodat legitimitu krokům, které již provedli. Pokud by o válce rozhodoval kapitál a práce, pak by Rakousko, Německo ani Rusko do války nešly.

Válka nezačala v roce 1909 ani v roce 1912, ale až v roce 1914. Tehdy totiž už nebyl žádný faktor, který by jí mohl zabránit. Němci a Rakušané se domnívali, že jejich nepřátelé sílí. Věděli, že jimi mohou být poraženi, ale obávali se toho, že v budoucnu už by porážka byla jistotou. Tento „racionální pesimismus“ tak snížil jejich averzi k riziku. V autoritářských režimech pak stačilo několik málo hlasů pro válku na to, aby byl potají rozhodnut osud milionů lidí.

Hlavní strategie boje v první světové válce byla představována postupným snižováním počtu nepřátel. Francouzi a Britové přitom většinou ztráceli více lidí než Němci a podle tohoto měřítka tak měli prohrát. Byl tu ale ještě ekonomický faktor. Spojenci vyráběli mnohem více zbraní a munice než centrální mocnosti. Velmi rozšířeným mýtem je to, že rozhodujícím faktorem při pádu německé fronty byl hlad, který Spojenci použili jako svou zbraň. I Hitler tvrdil, že „potřebuje Ukrajinu, aby Němce už nikdo nevyhladověl“. Byla to ale rozhodnutí z Berlína, ne strategie Londýna, co vedlo k hladu. Mobilizace v Německu totiž poškodila výrobu potravin hned v několika ohledech. Stáhla mladé muže, koně a chemikálie ze zemědělství na frontu. Průmysl namísto dodávek zemědělských strojů vyráběl zbraně. A přidala se i snaha o udržení nízkých cen potravin, která na jejich výrobu také působila negativně.

George Soros je jedním z těch, kteří tvrdí, že „francouzské požadavky na reparace dovedly Hitlery k moci“. Soros k tomu dodává, že současná politika Angely Merkelové dává sílu extrémistům ve zbytku Evropy. Zátěž, kterou neslo Německo po první světové válce, byla ze zpětného pohledu malá. Země zaplatila méně než pětinu požadované částky a od roku 1924 byly platby financovány úvěry od Američanů. Hitler je nakonec přestal splácet stejně, jako to učinil s reparacemi. Na počátku se ale zdálo, že Němci ponesou příliš velkou tíhu a požadavky Spojenců lze tedy považovat za nemoudré. I tak by ale bylo chybou domnívat se, že poválečné závazky byly tím, co dlouhodobě radikalizovalo německou politiku. Stalo se tak jen krátce, v letech 1920–1928 už Němci volili umírněné strany. Německý nacionalismus a Hitlerovu moc živila až Velká deprese.

Uvedené je výtahem z „Four myths about the Great War of 1914-1918“, autorem je Mark Harrison.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data