Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonský stroj na investiční smrt si vybírá další oběti

Japonský stroj na investiční smrt si vybírá další oběti

8.7.2014 18:10
Autor: Redakce, Patria Online

Japonsko je domovem obchodního stroje smrti: Japonské dluhopisy jsou evidentně nesmyslně předražené, jejich cena ale stále klesá na ještě absurdnější úrovně. To ničí řady všech, kteří na nich otevírají krátké pozice. Velké ztráty utrpěli v roce 1993, 2003 a 2013, kdy se výnosy dluhopisů propadly i přes všechny možné argumenty poukazující na pomalu rostoucí ekonomiku a vládní dluh, který dosahuje jinde ve světě nevídané výše. Letos to mělo být vše jinak. Intenzivní tištění peněz ze strany japonské centrální banky, které začalo minulý rok, oslabilo jen a zvýšilo ceny dováženého zboží, zejména energií. K tomu se přidaly známky sílících spotřebních výdajů, které umožňovaly zvýšení cen v obchodech.

V květnu se inflace podle očekávání zvedla na 3,7 %, pomohlo jí k tomu i zvýšení spotřební daně. Bylo jasné, že deflace je problémem minulosti a na těch pár zbylých spekulantů, kteří stále sázeli proti vládním dluhopisům země vycházejícího slunce, mely čekat tučné zisky. Nestalo se. Tito medvědi si opět procházejí těžkým obdobím, protože výnos sedmileté vládní obligace klesl až na 0,28 %. Rostoucí inflace je tedy doprovázena klesajícími výnosy, což jde proti veškeré logice dluhopisových trhů. Vývoj výnosů desetiletých a sedmiletých dluhopisů popisuje graf. Je z něj patrné, že výnosy se dostávají blízko rekordně nízkých úrovní:

jap_gov_b

Došlo k prudkému poklesu reálných výnosů do záporných hodnot. To vysílá signály firmám a domácnostem směrem k vyšší spotřebě. Přesně toho chtěla vláda dosáhnout. Poslední čísla ale ukazují, že tyto signály jsou zatím nevyslyšeny: Výdaje domácností v květnu nečekaně klesly o 8 %. V určitém bodě nyní musí dojít k tomu, že inflace se po přechodném zvýšení zase sníží, nebo musí růst výnosy dluhopisů. Není ale jasné, zde se to stane dříve, než padne poslední dluhopisový medvěd na japonském trhu.

Zdroj: FT Alphaville


Váš názor
 •  
  8.7.2014 18:50

  Asi žádné ty mudrlanty nenapadlo, že je ten trh prostě zmanipulovaný. Není vůbec podstatné, kde se berou kupci, kteří ten hajzlpapír i za těchto podmínek kupují, popř. kdo za nimi stojí. Podstatné je, že to ani jinak být nemůže, protože v opačném případě jde Japonsko ekonomicky do řiti a vzhledem ke své velikosti, by japonské tsunami spláchlo i zbytek světa.
  Peté
 • asi překlep
  8.7.2014 18:24

  Píšete "Japonské dluhopisy jsou evidentně nesmyslně předražené, jejich cena ale stále klesá na ještě absurdnější úrovně." Řekl bych spíš, že cena roste (výnos dále klesá)...
  M.H.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data