Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - zasedání FED, ČNB má těžkou hlavu, inflace navzdory devalvaci daleko od inflačního cíle

Rozbřesk - zasedání FED, ČNB má těžkou hlavu, inflace navzdory devalvaci daleko od inflačního cíle

10.07.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Tak tedy říjen. Včerejší podrobný zápis z posledního jednání vedení americké centrální banky (FOMC) odhalil, že Fed hodlá skončit s nákupy dluhopisů financovanými “tiskem nových dolarů” již na konci října tohoto roku. Především díky dále se vylepšujícímu trhu práce by tak měla skončit tato fáze agresivní měnové expanze, kterou následně vystřídá čekání na standardní měnový zásah v podobě zvýšení oficiální úrokové sazby. Jak přitom víme již z předchozích vystoupení šéfky Fedu Yellenové, k tomu by mohlo dojít zhruba půl roku poté, co Fed skončí s expanzí nazývanou kvantitativní uvolňování.

Zatímco v případě politiky americké centrální banky se situace zvolna vyjasňuje, tak naopak čím dál více zamlžená začíná být okolo ČNB. Může za to inflace, které se devalvaci navzdory ne a ne odlepit od nuly. Jinak řečeno, meziroční míra inflace zůstává stále hluboko pod inflačním cílem centrální banky a tak tomu bude i do konce tohoto roku. Co z toho plyne?

Za prvé, že eventuální exit ze současné intervenční strategie, který by jistě vyvolal tlak na posílení koruny, opravdu není za dveřmi. Za druhé, vezmeme-li v úvahu, kde bude inflace na konci tohoto roku, tak se retrospektivně míra listopadové devalvace jeví jako výrazně nedostatečná. Neboli pokud by ČNB chtěla splnit cíl, tak by loni bývala musela korunu oslabit v řádu desítek procent a nikoliv jednotek. A konečně, nejen zkušenost z poslední měsíců nám ukazuje, že centrální banka v malé otevřené ekonomice (jako je např. ČNB) dokáže velmi dobře cílit úroveň měnového kurzu, avšak podstatně hůře se jí to daří v případě inflace.

Region
Regionální měny se ve čtvrtek vůči euru obchodovaly různě. Zatímco koruna se zlotým mírně posilovaly, tak forint naopak lehce oslabil. Na koruně se tedy nijak zvlášť neprojevila nižší inflace, neboť trhy již patrně sází na pozdější exit z intervenčního režimu, než naznačuje ČNB. Ta navíc dodala, že s podobným vývojem v zásadě počítala. Naopak zlotý po odeznění aféry se zveřejněnými nahrávkami rozhovorů čelních představitelů za poslední týden posílil asi o půl procenta, neboť komentáře z NBP naznačují stabilitu oficiálních sazeb.

Zbytek tohoto týdne není z hlediska regionálních dat zajímavý a obchodování s regionálními měnami tak budou ovlivňovat dlouhodobější faktory naznačené výše. Ty by však samy o sobě neměly být důvodem pro zvýšenou volatilitu.

Eurodolar
Americký dolar včera znovu oslabil, tentokrát až do okolí 1,365 EUR/USD a je na dostřel od 200-denního průměru. Naše sázky na další zisky dolaru a dokončení formace double top na EUR/USD se tak komplikují (viz poslední FX strategii: http://www.csob.cz/WebCsob/Data/FX.pdf).

Důvod je v tuto chvíli jediný. Poslední výroky centrálních bankéřů z Fedu stále hrají holubičími barvami. Podle posledního zápisu ze zasedání sice Fed posunul konec kvantitativního uvolňování na konec října, sazby by ale dál mají zůstat na nule “po delší období”. I tak dáváme dolaru pro následující týdny ještě šanci. Dnes očekáváme slabší francouzský průmysl a příští týden sérii dobrých podnikatelských nálad z USA spolu se solidním rozjezdem americké výsledkové sezóny. To by mohlo dolaru vracet sílu k obraně 200-denního průměru.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Váš názor
 • Inflace jako prase
  10.07.2014 14:38

  je, se jen divím, že ta co se počítá oficiálně vychází tak jak je když se počítá jak cnb potřebuje. těžko zvedat ceny zbytného zboží, když to nezbytné je za posledních pár let zdraženo v řádu desítek procent, hoší z čnb nemohou pochopit, že levnějším mobilem se člověk nenacpe, neohřeje, neumyje ani na něm nikam nedojede :o) ač nejsem přiznivec devalvace, tak asi nic jiného nezbývá holt budeme zase vyvážet levnou práci, doma budeme jako že mít více a venku budeme mít zase prd. alternativou jsou regulované marže a ceny elektr. vody, tepla atd. nebo by hoši mohli zkusit švýcarský model a natáhnout sem finančníky celého světa :o) jinak koncem roku EUR za 30kaček
  Mike
  • Re: Inflace jako prase
   10.07.2014 14:44

   Pokud budou levnou práci vyvážet i okolní státy, jako že budou, pak ta práce bude stejně drahá, resp. ne zas tak moc levná :-)
   Jesse
 • Inflace
  10.07.2014 11:33

  Osobne se domnivam, ze intervence CNB proti korune jsou nesmysl, protoze pricina posilovani koruny je jinde. Ve zvysovani produktivity a rustu vykonu ekonomiky, jinymi slovy, je podlozena fundamentem. Kecy CNB o tom, ze je potreba lidi prinutit utracet, jsou nesmyslne, lidi utraceji porad stejne, az na vykyv kolem intervence CNB (a i ten byl minimalni).
  mph1
Aktuální komentáře
29.09.2022
17:57Averze k riziku a mimořádně nízké valuace akcií malých firem
17:03Neústupnost Fedu, silný trh práce a další propad na trzích  
17:00AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:59Jan Bureš: ČNB sazby zvyšovat nechce, ale další pohyb směrem vzhůru nevylučuje
16:55AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:52AMISTA investiční společnost, a.s. - Pololetní zpráva INFOND
16:43Americká ekonomika ve čtvrtletí klesla o 0,6 procenta, potvrdili statistici
16:28Výplach Wall Street pokračuje, rezonují obavy z blížící se recese  
15:52Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek
15:20ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2022
14:37ČNB nechává základní sazbu podruhé za sebou na sedmi procentech
13:33Rusko hodlá v pátek vyhlásit anexi všech čtyř území Ukrajiny, kde se konala pseudoreferenda
13:00Siegel: Monetární politika nedává smysl, Fed dělá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu
12:55RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:54Index: Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila
12:43Trigema Real Estate Finance a.s.: Pololetní zpráva, závěrka a Potvrzení o výpočtu finančního ukazatele
12:00BoE jeden požár hasí a druhý rozdmýchává. Prvotní nadšení vyprchalo  
11:17Trussová obhajuje ekonomický plán, který potopil libru. Jiní ho kritizují
10:51Sentiment na akciích je natolik negativní, že už vysílá signály k nákupu, domnívá se Bernstein
10:36EPH Financing CZ, a.s.: Pololetní zpráva Emitenta za 1. pololetí roku 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/22 Q4, Aft-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (08/22 Q3)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15NIKE Inc (08/22 Q1)