Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus - šest let po pádu Lehman Brothers konečně udržitelné oživení

Optimismus - šest let po pádu Lehman Brothers konečně udržitelné oživení

12.09.2014 12:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Tento týden tomu je šest let od pádu Lehman Brothers. V poválečném období neměla tato událost ve finanční oblasti sobě rovnou. Nejdříve se předpokládalo, že po ní přijde rychlé oživení. Potom byly tyto projekce postupně snižovány. Nyní se snad ale konečně dočkáme toho, že americká ekonomika dosáhne normálního a zdravého oživení i přesto, že růst HDP nedosahuje úrovně nastavené předchozím trendem.

V posledních 12 měsících je v USA patrné znatelné zlepšení ekonomických podmínek. Celý posun byl přerušen extrémní zimou, avšak poslední data ukazují, že nastal návrat k silnému růstu. Klíčovou otázkou zůstává, zda je tento vývoj udržitelný po delší dobu. Posoudit to musíme jak z poptávkové, tak z nabídkové strany ekonomiky. V minulých letech tlumilo poptávku fiskální utahování, důvěře firem a domácností zasadila ránu i hrozba defaultu a obavy z kolapsu eura. Nyní jsou tyto faktory z velké části eliminovány, v následujících letech už bude fiskální utahování jen velmi mírné. Deficity se vrátily na úroveň 3 %, poměr veřejného dluhu k HDP se stabilizoval. Další fiskální šok není v blízké budoucnosti pravděpodobný.

Globální ekonomika mimo USA na tom není úplně nejlépe. Kleslo ale riziko další globální finanční krize. A v posledních třech měsících se zdá, že i globální růst se zvyšuje. Domácí poptávka v USA sílí a soukromé výdaje by mohly být tahounem celé ekonomiky po několik let. Trh s bydlením se nachází na samém počátku nového cyklu, investice firem začaly růst díky snaze firem o nahrazení staré kapitálové zásoby. Zlepšující se spotřebitelskou důvěru navíc doprovází lepší situace na trhu práce. S výjimkou míry participace se většina indikátorů pohybuje směrem k úrovni, která je typická pro střední část cyklu.

Na omezení na nabídkové straně ekonomiky se obvykle začíná narážet až v pozdější fázi cyklu. V současné době se zdají být obavy z nedostatku kapacit předčasné, jak práce, tak kapitál ještě nedosahuje vysoké míry využití. Dominic Wilson z Goldman Sachs tvrdí, že Spojené státy se v podstatě pohybují po standardní cestě oživení, kterým ekonomiky procházejí po finančním šoku. Taková oživení jsou pomalejší, a proto také trvá déle, než se objeví nabídková omezení. V průměru taková oživení trvají 8 – 9 let, to současné probíhá pátým rokem. Obvykle pak dochází k tomu, že v současné fázi nabere oživení na obrátkách.

Hlavním problémem by v současné situaci mohl být vývoj na finančních trzích. Fed stále ignoruje varování Banky pro mezinárodní vypořádání, která hovoří o příliš vysokých cenách aktiv a příliš nízkých sazbách. Možná, že jde o nutné zlo, které je třeba přijmout proto, aby bylo dosaženo udržitelného oživení. I tak ale mohou vyvolat komplikace. Pokud finanční trhy problémy nevytvoří, oživení by ještě nějaký čas mohlo trvat.

Zdroj: FT/blog Gavyna Daviese
Čtěte více:

Dopad sankcí na evropské banky je (zatím) velmi omezený
11.09.2014 15:05
Evropská unie (společně s USA) oznámila 29. srpna záměr zavést nové (j...
Zlato je o 30 % levnější než před 3 lety, žádá si oběti mezi těžaři
11.09.2014 15:26
Rozsáhlé ořezávání nákladů pomohlo dostat těžaře zlata zpět do černých...
Finanční trhy v číslech - jak se změnil svět od teroristických útoků z 11. září?
11.09.2014 17:30
Je to přesně třináct let od chvíle, kdy se svět dočista zastavil. To k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data