Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Podnikatelský optimismus v eurozóně vadne

Rozbřesk - Podnikatelský optimismus v eurozóně vadne

24.09.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Podnikatelský optimismus v eurozóně - dá-li se to tak ještě nazvat - není rozhodně na vzestupu. Alespoň to potvrdily včerejší předběžné údaje ohledně indexů podnikatelských nálad PMI v Německu, Francii a celé měnové unii. Je sice pravdou, že v případě indexů PMI jde “jen” o tzv. měkká data, avšak jejich vazba na hospodářský růst je poměrně silná, takže je neradno podceňovat. Fakt, že se hodnota indexu PMI reprezentující náladu podniků v průmyslu jak v eurozóně, tak především v Německu přiblížila hodnotě 50 bodů (jež by měla oddělovat konjunkturu od kontrakce) nevysílá dobrý signál ohledně tvrdých dat za třetí čtvrtletí. Ta přitom pokud vezmeme v úvahu německou průmyslovou výrobu za tento kvartál (tedy za červenec) nevypadala vůbec špatně.

Nicméně data za PMI (jež by měla být potvrzena dnešním údajem obdobného indexu Ifo) hovoří jinou řečí, která nám říká, že ekonomika Německa a rovněž celé eurozóny rozhodně nepřekonává očekávání a to i přesto, že poslední akce ECB přinesly úlevu v podobě slabšího eura. Máme-li pak být přesnější, tak současná očekávání trhu pro růst eurozóny ve třetím čtvrtletí (+0,2 % mezikvartálně) a samotného Německa (+0,4 % mezikvartálně) bude poměrně obtížné naplnit.

Asi netřeba dodávat, že zprávy o vývoji podnikatelského sentimentu v Německu - tedy výsledky indexů jako je včerejší PMI či třeba dnešní Ifo - by měly zajímat i podnikatele a tvůrce hospodářské politiky v české ekonomice, která je na německou lokomotivu úzce navázána. Konec konců vývoj čerstvých německých dat bude mít již zítra možnost řádně probrat bankovní rada České národní banky.

Region

Maďarská centrální banka (MNB) včera trhy nepřekvapila a ponechala úrokové sazby beze změny. MNB zároveň dodala, že ponechání sazeb na současné úrovni po delší období je konzistentní s návratem inflace k cíli a tedy potvrdila svoji spokojenost s nastavením měnové politiky. V Polsku mezitím guvernér centrální banky Belka potvrdil vysokou pravděpodobnost snížení sazeb v říjnu a dodal, že se s kolegy budou bavit asi i o možnosti výraznějšího poklesu sazeb než o 25 bps. Zlotý i po holubičích zprávách mírně posiloval a bezmála o půl procenta vůči euru posílil i forint.

Dnes je regionální kalendář prázdný. Další důležitou událostí bude až zítřejší zasedání ČNB, které by však mělo být relativně poklidné.

Eurodolar

Euro přešlo tentokrát bez větších šrámů o něco horší indexy podnikatelské nálady v průmyslu. Určitým uklidněním pravděpodobně bylo, že souhrnné PMI v průmyslu dál zůstávají nad 50 body a současně poslední tvrdá čísla (průmysl a zahraniční obchod) v posledních týdnech ukázala, že zatím ještě není tak zle (viz úvodník).

Měnový pár tak včera načas rezignoval na oťukávání 1,280 EUR/USD. Tento týden je celkově slabší na důležité události. Dnes čekáme o něco slabší index podnikatelské nálady Ifo, který by ale po včerejších PMI neměl na trzích způsobit revoluci. Z technického pohledu je možná na eurodolaru čas na krátkou pauzu, ale bude to podle našeho názoru jen nadechnutím před dalšími zisky USD.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Markit PMI v Eurozóně, Německu a Francii ukazují smíšené výsledky
23.09.2014 10:07
Byznys aktivita v Eurozóně rostla v září dosud nejpomaleji v tomto roc...
Maďarské sazby beze změny, MNB volí mezi měnou a inflací
23.09.2014 14:05
Maďarská centrální banka (MNB) dnes na svém zasedání podle očekávání r...
Index výrobní aktivity v Richmondu nejvýše od března 2011, průmysl v USA posiluje
23.09.2014 16:12
Index výrobní aktivity richmondského Fedu i v září pokračuje v růstu, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu