Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankovní hody jsou tu - JPMorgan odhalila výsledky za 3Q

Bankovní hody jsou tu - JPMorgan odhalila výsledky za 3Q

14.10.2014 13:49
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

JPMorgan odstartovala dnešní bohatou nadílku hospodářských výsledků amerických bank. Za třetí kvartál reportovala čistý zisk na akcii 1,36 USD a zaostala tak mírně za konsensuálním odhadem 1,39 USD. Příčinou je tvorba (vyšší než očekávaná) rezervního fondu na soudní náhrady v hodnotě 1,1 mld. USD, bez jehož započtení by EPS dosáhlo 1,62 USD. Meziroční zisk výrazně vzrostl kvůli nízké srovnávací bázi. Na ní se projevila bance udělená pokuta 7,2 mld. USD.

1

Výnosy meziročně stouply o 5 %, když se projevilo zlepšení jak na úrovni čistého úrokového příjmu (o 4 % na 11,4 mld. USD), tak také nárůst neúrokových výnosů (o 7 % na 13,8 mld. USD). U úrokového příjmu banka sice nadále zápasila s plochou výnosovou křivkou, avšak nižší úrokové náklady a vyšší výnosy z cenných papírů nakonec převážily.

JPMorgan pak nadále pokračuje v trendu navyšujících se objemů poskytnutých půjček na kreditní karty (y/y + 12 %). Ačkoliv v této oblasti není její relativní expozice tak výrazná jako u konkurenčních Bank of America či Citigroup, bude v následujících měsících pravděpodobně hrát stále důležitější roli. Právě kreditní karty totiž nesou vyšší úrokový výnos (ten ve 3Q ovšem klesl y/y o 12% na 2,52 %) a mohou tak tlačit na růst čisté úrokové marže.

Rizikovější kreditní karty pak sice mohou zvýšit nároky na kapitál samotné banky, neboť u nich existuje vyšší riziko nesplacení, nicméně kapitálové ukazatele JPMorgan dosahují slušných hodnot. Za 3Q banka reportuje CET 1 10,1 %, což představuje růst o 30 bps oproti předchozímu čtvrtletí. V září banka navíc po uskutečnění interních zátěžových testů uvedla, že by případný ekonomický pokles přestála s CET 1 na úrovni 8,4 % a nadále tak disponuje slušným kapitálovým polštářem. Trendu navyšování úvěrové expozice (ať už skrze kreditní karty či klasické půjčky) nahrává také nízký ukazatel LTD (půjčky vůči depozitům), který dosahuje 56 % a klesá tak z loňské hodnoty 57 %.

Meziroční zlepšení je patrné také u ukazatele rentability ROTE (návratnost vůči vlastnímu kapitálu očištěnému o nehmotná aktiva). Ta za prvních devět měsíců dosahuje 13 %, což je 200 bps více, než hodnota stejného období loňského roku.

Akcie JPMorgan v premarketu na výsledky výrazněji nereagují. Banka se pak aktuálně obchoduje na úrovni 1,05 násobku své účetní hodnoty (průměr odvětví 1,25x). Dividenda za 3Q vyšplhala na 40 centů.
Čtěte více:

Ebola: Kde hrozí největší riziko? Predikce do konce října 2014
14.10.2014 11:00
Obavy z eboly se rozšířily do USA a Evropy s tím, jak byli diagnostiko...
„Stock picking“ v akci – korekcí ke zhodnocení o desítky procent
14.10.2014 10:55
Korekce akciových trhů obvykle nejsou příliš příjemnou událostí invest...
Dolar, sazby, akcie a rizika pro americkou expanzi
14.10.2014 12:45
V souvislosti s horšími vyhlídkami světového růstu se stále nejvíce př...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data