Obavy z eboly se rozšířily do USA a Evropy s tím, jak byli diagnostikováni první pacienti v Texasu a Španělsku. Navzdory přísným opatřením se na území USA nakazila ošetřovatelka v Dalasu a strach z nakažlivé nemoci začíná děsit i Evropu (dnes byl v Polsku hospitalizován první pacient s podezřením na ebolu).
Riziko šíření nemoci je spojeno především s leteckou přepravou (akcie aerolinek již delší dobu ztrácejí), a proto odborníci z University of Boston vypracovali model, který ukazuje země, které jsou nejvíce vystaveny riziku „importu“ eboly.
Model pracuje s leteckými spojeními z postižených regionů a modeluje riziko zavlečení eboly v unikátních případech. Nepostihuje tedy riziko rozšíření nemoci v určité zemi (v případě eboly se za propuknutí nemoci považuje diagnostikování 10 a více pacientů s krvácivou horečkou).
Následující graf ukazuje země nejvíce zasažené rizikem zavlečení eboly do konce října. Kromě afrických států jsou na předních místech i evropské státy, přičemž největší riziko, dle odborníků z University od Boston, hrozí Francii.

Ebola již zabila přes 4000 lidí, většinou v severní Africe. Toto číslo zahrnuje i 232 zdravotníků, kteří v boji s nemocí přišli o život. Světová zdravotní organizace vydala dnes varování, že další šíření nemoci by mohlo vést až ke zhroucení některých státu v severní Africe.
Zdroj: University of Boston, Business Insider, WHO