Mezi pětihvězdičkovými akciemi na seznamu Morningstar najdeme i vzdělávací instituci . Vzdělávání je dost specifickým oborem a jak ukazuje následující obrázek, je dost výjimečné i co se týče návratnosti akcií. Už v roce 2012 se Apollo dostalo s návratností na mínus 50 % a od té doby se v podstatě nic nezměnilo. DeVry EG mu v tom statečně sekunduje, ale mezi vzdělavateli dokáží i pravý opak. Taková Grand Canyon Education ještě na počátku letošního roku generovala pětiletou návratnost ve výši 150 %, pak korigovala, nyní je opět na podobných úrovních (vysoce převyšujících návratnost trhu):

Zdroj: FT
Pohled na akcii Apolla tedy ukazuje, jak se na vzdělání dá také prodělat. Jak k tomu dojde? Tržby Apolla ukazují přesně to, co investoři nechtějí vidět (tedy investoři předem nevycházející z úvah o krátkých pozicích). Z necelých 5 miliard dolarů v roce 2010 jsme v ukončeném letošním roce na miliardách třech. A zatímco firma v roce 2011 atakovala čistým ziskem téměř 600 milionů dolarů, letos už si troufla jen na úroveň 200 milionů dolarů.

Zdroj: FT
Asi se už stejně jako já ptáte, kde jsou skryté ty hvězdičky. V podstatě poslední schovkou může být tok hotovosti. Ten shrnuje následující tabulka, z které je jasné, že letošní rok se provozní CF dostalo na minima – z jedné miliardy dolarů roku 2010 kleslo na současných 370 milionů dolarů. Alespoň to stále hravě pokrývá investice do dlouhodobých provozních aktiv. Ty letos klesly na 100 milionů a firmě tak na této úrovni zůstalo 270 milionů. Ty skoro všechny směřovala na akvizice, takže po celkových investicích byla v černé nule.

Zdroj: FT
Tržní kapitalizace Apolla nyní dosahuje 3,1 miliardy dolarů. S betou kolem 1,3 se požadovaná návratnost může pohybovat něco nad 9 %. Pokud by firma dokázala pro akcionáře krátkodobě generovat 270 milionů dolarů (CF po CapEx), muselo by toto CF na ospravedlnění současné kapitalizace dlouhodobě růst o 0,5 % ročně. Ale u společnosti, která je na takové skluzavce, jakou vykreslují uvedené výsledky, je to jen úvaha pro zajímavost. Plusem je to, že problémy se (zatím) nepodepsaly na rozvaze – dluh je nízko, zásoba hotovosti dosahuje 1,46 miliardy dolarů. Pokud bych jí celou považovali za nadbytečnou (k dispozici vlastníkům), onen požadovaný dlouhodobý růst dokonce klesne na mínus 7 % ročně. Tj. v takovém případě trh nyní implicitně čeká, že CF společnosti do pěti let klesne asi o 40 %.
Apollo je bezesporu dojnou kravkou, což asi bude základem oněch pěti hvězd. Její zdraví se ale horší a je otázkou, zda se jde jen o přechodné churavění. Jádrem podnikatelského modelu firmy je University of Phoenix, kde letos proběhl restrukturalizační program, který by měl již být u konce. K tomu se přidává expanze do zahraničí, která má sloužit i jako obrana před „agresivní regulací amerického trhu“. Konkurence v USA je prý také velmi intenzivní, i když celý relevantní trh dosahuje 500 miliard dolarů. Z výše uvedených čísel je celkem jasné, že trh od akcie mnoho nečeká. Ale i tak by případné sázky na toto vzdělání v tuto chvíli vyžadovaly notnou dávku kontrariánství v krvi.