Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ má zájem o Slovenské elektrárny (komentář analytika)

ČEZ má zájem o Slovenské elektrárny (komentář analytika)

20.11.2014 12:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Společnost ČEZ včera oficiálně oznámila, že má zájem o koupi podílu Enel ve Slovenských elektrárnách. Analytik Patria Finance Tomáš Sýkora v této souvislosti odpověděl na několik otázek týkajících případné akvizice.

1) Překvapil Vás tento krok, nebo ho trhy předpokládaly?

Oficiální vyjádření zájmu ČEZ o koupi 66% podílu ve společnosti Slovenské elektrárne nebylo pro nás ani trh překvapením, vzhledem k tomu, že sama společnost svůj zájem v uplynulých týdnech opakovaně indikovala.

2) ČEZ sdělil, že chce nicméně zpracování detailní analýzy a řešení otázek spojených zejména s dostavbou jaderné elektrárny Mochovce. Jaké řešení dostavby Mochovců je podle Vás nejreálnější? A jaké by bylo nejvýhodnější pro ČEZ?

Za nejreálnější považujeme další průtahy při dostavbě jaderné elektrárny Mochovce a s tím spojený nárůst původně předpokládaných investičních výdajů až nad 4 mld. EUR. Nejvýhodnější pro ČEZ by byla dohoda s vládou slovenské republiky (která drží zbývající 34% podíl v SE) o sdílení rizik spojených s dostavbou Mochovců, ideálně doplněnou o dohodu na garantované výkupní ceně z nových bloků. Takovou variantu ovšem považujeme jen za velmi málo pravděpodobnou.

3) Za jakou částku rámcově předpokládáte, že by se případná akvizice uskutečnila?


To je velmi těžké odhadnout, především kvůli zmiňovaným Mochovcům. Pokud do ocenění nezahrneme nové bloky v Mochovcích, pak by hodnota (enterprise value) Slovenských elektrární mohla být okolo 2,5 miliardy EUR. Po odečtení souvisejícího zadlužení by tak hodnota 66% podílu mohla být okolo 1 mld. EUR. Když ovšem do úvah o ceně zahrneme i nové bloky v Mochovcích – bez jakýchkoliv záruk a garantované výkupní ceny – hodnota nabízeného podílu může spadnout jen na několik set milionů EUR, když budeme počítat s dlouhodobou cenu silové elektřiny v našem regionu okolo 40 EUR. V takovém scénáři je totiž hodnota Mochovců záporná. Ceny silové elektřiny by musely vzrůst k 70 EUR/MWh, aby byl celý projekt ziskový (s čímž pro nejbližší roky nepočítáme). Je to obdobná úvaha i počty jako v případě původně zamýšlené dostavby jaderné elektrárny Temelín.

4) Co by případná akvizice udělala s cenami energií, resp. elektřiny v Česku?


Vůbec nic. Pokud tedy nebudeme uvažovat změnu regulovaných cen za distribuci, daní či poplatků za obnovitelné zdroje, ke kterým v souvislosti s případnou akvizicí není důvod. Kurzotvorným pro silovou složku cen elektřiny (cca 40 % celkové ceny) je německý trh. A konečnou cen elektřiny by tak měly potenciál ovlivnit spíše významnější změny v německé, resp. evropské energetice.

5) Co by případná akvizice znamenala pro samotný ČEZ?

Společnost ČEZ by se takovou akvizicí „zvětšila“ téměř o třetinu co do produkčních kapacit a o přibližně o čtvrtinu pohledem na provozní zisky. Vzhledem k tomu, že Slovenské elektrárně elektřinu především vyrábí a nikoliv ji distribuují, zvýšila by se závislost zisků ČEZ na velkoobchodní ceně elektřiny, které v regionu střední Evropy čelí strukturálním výzvám a aktuálně se obchoduje jen za něco málo více než polovinu toho, co před třemi lety (35 EUR/MWh vůči 60 EUR/MWh v roce 2011). Případnou akvizicí by také vzrostlo čisté zadlužení společnosti ČEZ až k hranici, která by mohla mít nepříznivý vliv na rating společnosti, a zřejmě by také nedošlo na diskutovaný (a trhem očekávaný) růst výplatního poměru čistých zisků formou dividendy, minimálně ne v nejbližších letech.

Zdroj: Patria Finance, ČTK


Čtěte více:

ČEZ projevil zájem o Slovenské elektrárny
20.11.2014 7:53
Energetická společnost ČEZ chce koupit dvoutřetinový podíl ve Slovensk...

Váš názor
 • Proč?
  20.11.2014 12:49

  Proč to tedy podle vás ČEZ dělá? Strategická úvaha? nezodpovědný hazard managementu, jen velmi derivovaně vázaného na vlastnictví. Tedy že jim je dlouhodobá budoucnost ČEZu vpodstatě lhostejná.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Proč?
   20.11.2014 13:20

   Samozřejmě že jim je budoucnost ČEZu lhostejná. Jsou to zaměstnanci státního podniku a toto je příležitost, jak si zase něco nahrabat bokem pro sebe, přes předražené zakázky pro své skrytě vlastněné firmy. Kdyby byl ČEZ v soukromých rukách, určitě by se choval zcela jinak - nejen v tomto případě.
   ČEZt práci
   • "soukromé ruce"
    20.11.2014 14:09

    Za první polovinu letošního roku bylo podáno 290 insolvencí na právnické osoby...
    Kalka.
   • "soukromé ruce"
    20.11.2014 14:09

    Za první polovinu letošního roku bylo podáno 290 insolvencí na právnické osoby...
    Kalka.
  • Re: Proč?
   20.11.2014 13:14

   Proč? Protože ČEZ je jedinou společností takového rozsahu, která je stále v rukou státu, jíž je tudíž možno řádně podojit ku prospěchu nejrůznějších skupin. Viz kriminální nákup akcií MOLu. Jak vidno i Babiš je malý pán - když chtěl výplatu 100% zisku na dividendách, dostal okamžitě přes prsty. Kdo nemá podporu skupin dojících čez, nemá šanci se v politice udržet. I výstavba nových bloků je motivována spíše balíkem, který se z čezu vytáhne, než potřebou tyto bloky provozovat. Kalkulace že buď bude cenu dotovat stát, nebo jinak bude prodělávat čez je scestná. Jediná správná strategie v dnešní době je nechat trh po energiích několik let vyžíznit a poté prodat produkci na 30 let dopředu. Zajistit konečné náklady ny výstavbu (ať se dodavatel proti vícenákladům pojistí - dnes pojistí i zadnici). Pak teprve stavět.
   jiri
Aktuální komentáře
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data