Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Názory na Německo se prudce zlepšují - index ZEW nejvýš za půl roku

    Názory na Německo se prudce zlepšují - index ZEW nejvýš za půl roku

    16.12.2014 11:13, aktualizováno: 16.12. 11:32
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Aktualizováno

    Index ekonomických očekávání sestavovaný německým institutem ZEW se v prosinci nečekaně prudce zlepšil. Výsledných 34,9 bodu znamená překonání listopadové hodnoty 11,5 i odhadů nastavených na úroveň 20 bodů. Hodnocení současné situace se rovněž začalo zlepšovat a to na 10 bodů z předchozích 3,3.

    Spolu s Německem věří respondenti více také celé eurozóně - tento index očekávání se silně zvedá na 31,8 bodu. Zlepšení nastalo také v případě Francie a Itálie. Dál stoupá optimismus o budoucím vývoji USA, Japonska i Británie.

    Inflaci v eurozóně čekají němečtí experti z většiny stabilní, celkově jsou však odpovědi vychýleny k jejímu dalšímu poklesu. To platí také pro další vyspělé ekonomiky. Názory na vývoj úrokových sazeb v eurozóně se příliš nezměnily, velká většina nadále čeká jejich stabilitu. V USA se předpokládá růst a v Británii se odhady také posouvají směrem ke zvyšování sazeb.

    Euru respondenti věří pouze na páru s jenem, vůči dalším hlavním měnám by mělo podle nich oslabovat. Negativní názory na společnou měnu ale trochu polevily. U ropy jsou odpovědi víceméně vyrovnané mezi očekávanou stagnaci a růst.

    Optimismus na akcie za poslední měsíc posílil, u všech hlavních trhů respondenti předpokládají převážně růst. Preferovanými sektory jsou maloobchod, IT a farmacie, na opačné straně stojí pojišťovny a banky.

    Německý průzkum ZEW dopadl v prosinci překvapivě dobře, když odhalil rostoucí důvěru v budoucí obrat směrem vzhůru. Příznivými faktory pro eurozónu budou slabé euro a levná ropa, ze kterých právě Německo může těžit. Pokud přičteme důvěru v sílu USA a Británie, tak se vyhlídky čelního světového exportéra mohou dál vylepšit. Samozřejmě na respondenty mohla působit situace vytrvalého propadu ropy a oslabování eura, což nebude trvalý jev. I při stabilizaci či částečné korekci by se však příznivý vliv měl dostavit.

    zew1612 


    Čtěte více:

    Exhumace rublu neúspěšná, jaké jsou dopady zvýšení sazeb?
    16.12.2014 11:00
    Ruská centrální banka - BR (Bank Rossii) v noci na dnešek zvýšila saz...
    Erste si nedá pokoj a dál stahuje pražskou burzu, přidal se k ní i ČEZ
    16.12.2014 11:10
    Ani druhý obchodní den tohoto týdne nezastihl pražskou burzu v dobrém ...
    Evropa se zahalila převážně do ruda, PMI a ZEW pomohl zpět nahoru
    16.12.2014 11:08
    Evropské obchodování dnes začalo dalším poklesem hlavně na indexech FT...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)