Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie OTE, řecké krize a extrémy

Akcie OTE, řecké krize a extrémy

16.12.2014 17:45

Řecko prochází dalšími turbulencemi a projevuje se to i na akciovém trhu. Jeho srovnání s vývojem trhu v Německu za poslední tři roky ukazuje, že ještě na počátku letošního roku to bylo s návratností řeckých akcií lepší, patrná je ale také mnohem vyšší volatilita „hellas“ akcií. Podzimní korekce se pak na obou trzích projevila značně rozdílně – německé akcie se z ní poměrně dobře oklepaly, řecké k tomu ale mají hodně daleko a na vině je zejména vývoj posledních dní:

bch1

Zdroj: Bloomberg

V tuto chvíli by tak mohlo být zajímavé podívat se na to, kam mix prudce se měnícího sentimentu a ne tak prudce se měnícího fundamentu řecké akcie skutečně poslal. Za jejich zástupce jsem vybral OTE. Předem je jasné, že telekomunikační společnost v Řecku by měla být soustem pro ultrakontrariány. Ti tu totiž čelí sektoru telekomunikací, který globálně vykazuje známky problematičnosti. A samozřejmě také výjimečně složité makroekonomické situaci a široké škále možných a ne zrovna povzbudivých scénářů.

bch2

Zdroj: FT

OTE, neboli Hellenic Telecommunications Organization, už řadu let čelí poklesu tržeb, které se v minulém roce dostaly na 4 miliardy eur. Čisté zisky jsou rozházenější, v roce 2013 o něco převýšily 300 milionů eur. O nějakém smysluplném porovnávání dosahovaných návratností s návratnostmi požadovanými nemůže být ani řeč (ROE je na 0,26 %). Porovnání vývoje ziskovosti a ceny akcie (viz výše) ukazuje, že rokem prvního optimismu byl rok 2012, kdy i ziskovost prudce stoupla. Porovnání akcie s DT pak ukazuje opět vyšší volatilitu řeckého reprezentanta a prudký pokles absolutní i relativní návratnosti v roce 2014. Ale ani s dlouhodobou návratností akcií DT to není žádná sláva.

bch3

Zdroj: FT

Velmi překvapivý může být ve světle výše uvedených čísel výkaz cash flow. OTE je totiž schopna generovat provozní tok hotovosti až do roku 2013 výrazně převyšující jednu miliardu eur (a není to díky pracovnímu kapitálu). To s přehledem pokrývá CapEx (který je znatelně nižší než odpisy), takže tok hotovosti po CapEx obvykle dosahuje stovek milionů eur. CapEx byl navíc v posledních dvou letech více než pokryt divesticemi.

bch4

Zdroj: FT

Dividendy jsou symbolické, z toku hotovosti je patrné, že volné cash flow bylo použito téměř úplně na snižování dluhu. K poslednímu zveřejněnému čtvrtletí měla firma necelé tři miliardy eur úročeného dluhu a asi 1,3 miliardy hotovosti. Poměr čistého dluhu k EBITDA se tak pohybuje kolem 1,7. Dlouhodobý trend tržeb a zisků není nijak povzbudivý, ale provozní tok hotovosti je poměrně stabilní, takže míra zadlužení není z hlediska rizika nijak extrémní.

Je zajímavé, že OTE má betu kolem 1,37, což je docela dost. U necyklických telekomunikací bychom čekali znatelně nižší čísla, třeba již zmíněný Deutsche Telekom má betu 0,7. Nemůže to být tím, že celkově je řecký trh dost volatilní, protože beta ukazuje rizikovost relativně k trhu. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů se v době, kdy toto píšu, pohybují kolem 9 %. Ještě nedávno se ale nacházely kolem 7 % a volatilita je velmi vysoká. Určitý problém máme i s určením rizikové prémie řeckého trhu. Pokud sáhneme ke studnici obvyklé, tedy Damodaranovi, dospějeme k číslu 20 % (platilo k počátku letošního roku, kdy dluhopisy vynášely také téměř 9 %). Celková požadovaná návratnost řeckého trhu nám s těmito čísly vychází na 30 % a požadovaná návratnost u naší společnosti s betou 1,37 se pohybuje kolem 36 %! Taková požadovaná návratnost je „likvidační“. Tedy minimálně pro pokusy o nějakou rozumnou valuaci, či rychlé posouzení atraktivity ceny na trhu:

Při pohledu na historická čísla se zdá, že krátkodobý standard pro CF po CapEx by se mohl pohybovat kolem 500 milionů eur. S požadovanou návratností odvozenou na základně „učebnic“ by toto CF muselo dlouhodobě růst o 26,5 % ročně. Pak by ospravedlnilo současnou kapitalizaci na 5 miliardách eur. Jde o těžko uchopitelné extrémy, kterých na jihovýchodě EU najdeme asi mnohem více. Pro zajímavost: Pokud by riziková prémie trhu klesla na nějakých 11 % (tedy „pouhý“ dvojnásobek toho, co používám pro USA), implikovaný růst CF obhajující současnou kapitalizaci klesne na cca 14 %.


Čtěte více:

Erste si nedá pokoj a dál stahuje pražskou burzu, přidal se k ní i ČEZ
16.12.2014 11:10
Ani druhý obchodní den tohoto týdne nezastihl pražskou burzu v dobrém ...
Evropa se zahalila převážně do ruda, PMI a ZEW pomohl zpět nahoru
16.12.2014 11:08
Evropské obchodování dnes začalo dalším poklesem hlavně na indexech FT...
IPO Recap – LendingClub oprávněně vítězem minulého týdne +66 %
16.12.2014 13:00
Minulý týden šlo na burzu hned deset akcií. Tři z nich výrazně předčil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu
11:00Evropské trhy se nadechují nad vodou, ale sentiment zůstává nejistý  
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií
8:50Nový návrh rozpočtu, sázky na libru pod paritou s dolarem a po včerejším výprodeji nádech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (08/22 Q3, Aft-mkt)
Thor Industries Inc (07/22 Q4, Bef-mkt)