Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny uhlí si budou muset s růstem ještě počkat

Ceny uhlí si budou muset s růstem ještě počkat

19.12.2014 15:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední dobou se hovoří hlavně o ropě, ale letos došlo také k propadu cen uhlí. To tvořilo páteř ekonomik devatenáctého století, k jeho renesanci pak došlo ve chvíli, kdy se Čína stala v roce 2001 členem Světové obchodní organizace a vytvořila obrovskou poptávku po této komoditě. Tento vývoj ale v posledních letech nabral jiný směr a důvody mají v mnoha ohledech stejný základ jako u ropy. Revoluce v těžbě břidlicového plynu v USA vytvořila masivní převis nabídky uhlí ze Západní Virginie. Stalo se tak navíc v době, kdy poptávka z klíčových trhů Indie a Číny začala slábnout.

Ceny australského uhlí letos klesly o 25 % a dostaly se na pětiletá minima. Glencore odhaduje, že čtvrtina australských dolů je nyní nezisková. Obchodníci s uhlím dnes poukazují na to, že nedochází k obvyklému navyšování zásob v Číně, Japonsku, Indii, Koreji a EU. Ze střednědobého hlediska pak těžební firmy a investoři čelí zejména možnosti, že Čína už dosáhla svého „uhelného vrcholu“. Mezinárodní energetická agentura IEA k tomu uvádí: „Po celá desetiletí znala poptávka z Číny jen jeden směr, a to vzhůru. Za posledních třicet let klesla pouze dvakrát, naposledy v roce 1997. Nyní se čínská vláda snaží o posun směrem k jiným zdrojům energie a klade důraz na čistotu ovzduší. Je tak otázkou, zda výsledkem nebude dosažení vrcholu spotřeby uhlí.“

Na druhou stranu je pravděpodobné, že Peking bude kvůli pokračujícímu silnému růstu ekonomiky a poptávce elektráren jen těžko hledat způsob, jak omezit spotřebu uhlí a snížit jeho podíl na celkové spotřebě energie. IEA odhaduje, že pokud bude čínská ekonomika do roku 2019 růst o 7 % ročně, uhlí bude i nadále její pevnou součástí. Pokud by chtěla čínská vláda závislost na něm snížit, musela by zvýšit spotřebu plynu o 250 %, či postavit 300 jaderných reaktorů spolu s dalšími 30, které už jsou naplánované. Je jasné, že toho nelze dosáhnout a uhlí tak bude v čínské ekonomice hrát i nadále významnou roli.

Největší uhelné společnosti světa ale i přes očekávaný vývoj v Číně agresivně omezují vlastní kapacity. Například Anglo American minulý týden uvedla, že hledá kupce pro některé své doly v Austrálii a Jižní Africe. Rival Glencore postupuje podobně a doly uzavírají dokonce i čínské nízkonákladové firmy. Commerzbank tvrdí, že v krátkém období lze jen těžko najít důvody, proč by měla cena uhlí růst. V delším výhledu se ale dá čekat, že se „otřesná ziskovost“ posledních let projeví v nižších těžebních kapacitách. Zároveň bude dále růst poptávka, a to hlavně díky rozvíjejícím se zemím.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

Apetit investorů a akciová rally - rok 2014 ve znamení IPO
19.12.2014 11:00
Objem prostředků získaných firmami v rámci IPO v letošním roce meziroč...
Co nás čeká v příštím týdnu? - kalendář očekávaných událostí
19.12.2014 15:30
V rámci zpravodajského servisu přinášíme uživatelům www.patria.cz prav...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data