Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opomíjená čínská hrozba?

Opomíjená čínská hrozba?

11.4.2015 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Vláda Baracka Obamy má hodně práce s jednáním s Íránem, válkou proti Islámskému státu, konfliktem v Jemenu a stahováním jednotek z Afghánistánu. Dochází tak k tomu, že si tolik nevšímá snahy Číny o militarizaci Jihočínského moře. Čína ale v této oblasti dosáhla takového pokroku, že zástupci Kongresu a Pentagonu požadují, aby americká vláda nějakým způsobem reagovala. Z řady důkazů je totiž patrné, že Čína buduje vojenskou infrastrukturu daleko za svými hranicemi. Satelitní snímky ukazují, že v minulém roce vybudovala několik úplně nových ostrovů a na nich infrastrukturu, kterou lze jednoduše využívat pro vojenské účely. V regionu tak rostou obavy, že se tato země snaží o získání dominance v oblasti, kterou si nárokuje dalších pět států.

Americký admirál Harry Harris hovoří o tom, že podobné kroky jsou součástí rozsáhlého plánu a provokativních kroků vedených proti menším zemím na jihu Asie. Čína podle něho staví „velkou zeď z písku“ a vytvořila umělé ostrovy o rozloze převyšující 1,5 čtvereční míle (2,6 čtverečních kilometrů). Lidé z Kongresu, kteří se vývoji v Asii věnují, tak žádají vládu, aby se Číně postavila a věnovala zvýšenou pozornost neustále napjatější situaci v regionu. Upozorňují například na to, že Jihočínským mořem ročně projde zboží v hodnotě 5 bilionů dolarů. Podle jejich tvrzení Čína porušuje dohodu z roku 2002, ve které se zavazuje ke zdrženlivosti a k tomu, že se bude vyhýbat krokům, které by mohly vést k eskalaci napětí v oblasti. Jeff Radke tvrdí, že Spojené státy už nyní více spolupracují se zeměmi, které jsou současnými čínskými kroky dotčeny. Podle některých názorů ale Čína na dosavadní výtky nereaguje a její postup je „agresivní“.

Peking dal ve svých prohlášeních jasně najevo, že podle něj je jeho expanze v Jihočínském moři právně podložena a nikoho neohrožuje. Odmítá se tak věnovat zmíněným obavám a naopak hlasitě protestoval, když Spojené státy a Indie vydaly prohlášení, v němž pouze zmínily svůj záměr diskutovat nad tímto problémem. Ať už je situace na Blízkém východě a ve východní Evropě jakákoliv, pasivita americké vlády vůči popsanému vývoji budí obavy. Čína testuje, jak daleko může jít bez toho, aby Washington něco udělal. Pentagon a Kongres ale Obamovi jasně říkají, že musí reagovat dříve, než Čína svůj vojenský plán dokončí.

Zdroj: Bloomberg
Čtěte více:

Zhodnocení investičních doporučení Patria pro 1Q15
9.4.2015 17:00
Pro rok 2015 jsme doporučovali investovat do akcií v západní Evropě a ...
Aktualizovaný investiční výhled na rok 2015 – Ekonomika
10.4.2015 11:00
Včera jsme v tomto článku zveřejnili zhodnocení (mimořádně úspěšných) ...
Osud Japonska nehrozí ani tak eurozóně jako Spojeným státům
10.4.2015 13:30
Existují obavy, že eurozóně hrozí podobný vývoj, jakým si prošla japon...

Váš názor
 •  
  11.4.2015 14:57

  Pravidelný prídel strachu z Číny.
  peterr
  •  
   13.4.2015 9:45

   USA: Budování "vojenské infrastruktury " Čínou daleko za vlastními hranicemi" vede " k eskalaci napětí". No to tedy říkají ti praví.
   FZ
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data