Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Osud Japonska nehrozí ani tak eurozóně jako Spojeným státům

Osud Japonska nehrozí ani tak eurozóně jako Spojeným státům

10.04.2015 13:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Existují obavy, že eurozóně hrozí podobný vývoj, jakým si prošla japonská ekonomika. Ten je charakterizován nízkou inflací a útlumem domácí poptávky, který vede k vnějším přebytkům. K tomu se přidávají velmi nízké sazby. Ve skutečnosti jsou to ale Spojené státy, komu hrozí nebezpečí japonizace. V jejich ekonomice je totiž jasně patrných několik rysů, které se shodují s typickými rysy ekonomiky Japonska. V první řadě jde o rozdělení příjmů, které je velmi nevýhodné pro zaměstnance.

V obou zemích je tedy patrná stagnace kupní síly zaměstnanců. V Japonsku od počátku devadesátých let není tato stagnace doprovázena růstem zadlužení domácností. V USA došlo k tomuto zlomu po roce 2008, kdy zadlužení dosáhlo nadměrných úrovní. Slabý růst příjmů a konec navyšování dluhů vedou ke slábnutí poptávky domácností. To je v Japonsku patrné po roce 1996, v USA po roce 2007.

Zlom ve spotřebě japonských domácností a v jejich investicích, ke kterému došlo ke konci devadesátých let, je patrný z následujícího grafu. U spotřeby a investic amerických domácností došlo k prudkému propadu po roce 2007, po roce 2009 nastal obrat k růstu, který ale probíhá mírnějším tempem než před finanční krizí:

pre1

Mezi Japonskem a eurozónou najdeme jeden významný rozdíl. V eurozóně totiž nedochází ke chronické distorzi v rozdělení příjmů. Ta je typická pro Japonsko a také pro Spojené státy. Tyto dvě země mají také nízkou inflaci, nízké sazby a uvolněnou monetární politiku. Vychýlení příjmů směrem od mezd k ziskům korporací je přitom jedním ze základů deflace a v tomto smyslu se Japonsku mnohem více podobá ekonomický model Spojených států a ne eurozóna.

Jaké jsou nyní strukturální překážky oživení eurozóny? Pokles cen ropy, oslabení eura, nízké sazby a odložení fiskální konsolidace působí na její ekonomiku samozřejmě pozitivně. Hovoří se o tom, že v cestě rychlejšímu oživení stojí vysoká úroveň zadlužení soukromého i veřejného sektoru. O klíčový problém ale samozřejmě nejde, protože sazby leží na mimořádně nízkých úrovních. Podobné je to s novou regulací, která má údajně omezovat nabídku bankovních úvěrů. Na straně firem sice došlo k poklesu výrobních kapacit, ale ten by také mohl vést k oživení investic. Ziskovost firem a jejich konkurenceschopnost se navíc významně zlepšila díky poklesu cen ropy, poklesu sazeb a oslabení eura.

V cestě rychlejšímu oživení tedy stojí spíše problémy mimo oblast ziskovosti a konkurenceschopnosti korporátního sektoru. Jedná se zejména o fungování trhu práce, nedostatečné vzdělání a dovednosti pracovní síly, nedostatečné investice do inovací, apod. V tuto chvíli se zdá, že tyto faktory jsou minimálně dost silné na to, aby brzdily investice korporátního sektoru.

Zdroj: Natixis

 


Čtěte více:

Proč rubl posiluje, když Rusko čeká recesi?
10.04.2015 11:16
V prosinci loňského roku prošel rubl měnovou krizí, kdy oslabil proti ...
Deutsche Bank je blízko dohody o pokutě 1,5 mld. USD za manipulaci Liboru
10.04.2015 12:16
Deutsche Bank (DBK) může čelit pokutě ve výši 1,5 mld. USD v případu,...

Váš názor
 •  
  10.04.2015 15:45

  Tak nevím, kde se stala chyba.......ale když se podívám na ten graf, tak vidím stagnaci Japonska ale dost svižný růst USA jenom s jednorázovým poklesem kolem roku 2009.....ale ani náhodou nevypadají ty dva trendy stejně nebo podobně.
  Vladokos
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  16:00USA - Prodeje starších domů